• Почетна
  • СВЕТ
  • КИНЕСКИ НОКАУТ: Да ли је Кина заиста већа економска сила од САД?
Прочитај ми чланак

КИНЕСКИ НОКАУТ: Да ли је Кина заиста већа економска сила од САД?

0

По први пут након 140 година, Сједињене Државе не носе титулу најјаче економске силе на свету. Круну је преузела Кина, која ће се, ако је судећи по тренутној ситуацији, дуго времена остати на самом врху.

dolariКинеска економија вреди 17.6 трилиона америчких долара, наводи се у подацима ММФ

Наравно, одмах су се појавили критичари који сумњају у ове резултате, покушавајући да оспоре њихову валидност. Своју теорију базирали су на сиромаштву кинеских провинција, и огромну класну разлику у односу на градове.

– Према подацима, бруто домаћи производ провинција из године у годину расте брже него онај у градовима, што математички и логички једноставно није могуће – каже аналитичар Метју Креб.

Он наводи да нетачни подаци о БДП могу имати озбиљне последице, нарочито по компаније које улажу у Кину водећи се „евентуално нетачним подацима.“

Ипак, ММФ за 2015. годину предвиђа економски раст Кине од 7.1%, док се Америци предвиђа свега 3.1%. У 2014. години, резултати су још више поражавајући за САД, чији је економски раст износио једва 2.2% наспрам кинеских 7.4%.

Ови званични подаци не остављају много простора критичарима, те уколико је судећи по њима, Кина неће испуштати прво место у скоријој будућности.

Ипак, ММФ не верује да ће Кина успети да, попут Америке, држи прву позицију најјаче економске силе на свету читаве 142 године, с обзиром да се сматра како ће до 2100. године примат преузети Индија.

Ли: Основаћемо фонд од три милијарде за европске земље

Кинески премијер Ли Кећијанг најавио је данас да ће Кина основати нови инвестициони фонд у укупном износу од три милијарде долара за који ће моћи да конкуришу земље средње и источне Европе.

„Средства ће се користити на нове начине, кроз јавно-приватно партнерство и лизинг аранжмане“, рекао је Кећијанг приликом отварања привредног форума у оквиру самита Кине и 16 земаља средње и источне Европе.

Од претходне кинеске кредитне линије преостало је још 1,7 милијарди долара, коју земље централне и источне Европе такође могу да користите, а Кина ће покушати да спусти трошкове тих зајмова.

Како је рекао кинески премијер, његова земља има средства за улагање, а у овом делу Европе расту потребе за развојем инфраструктуре. Када је о Србији реч, Ли Кећианг изразио је наду да ће улагачи из Кине моћи овде да отворе фабрике које ће производити опрему и материјал за развој инфраструктуре.

Према његовим речима, то ће отворити и нова радна места.

„Ако земље буду искористиле све своје потенцијале, глобална економија ће изаћи из проблема“, истакао је Кећенг и осврнуо се на проблеме које муче глобалну привреду.

Ли Кећијанг најавио је да ће бити формиран и пословни Савет Кине и земаља Централне и Истоцне Европе, што ће, како је истакао, бити нови корак и нова фаза у њиховој међусобној сарадњи.

Ли је оценио да сарадња Кине и земаља Централне и Источне Европе треба да буде подигнута на виши ниво и да донесе више плодова сарадње

(Блиц, Прес)