Прочитај ми чланак

Чују ли се Шолц и Макрон: Лоши односи Берлина и Париза коче рад ЕУ

0

Немачка и Француска никад нису имали овако лошу сарадњу, слажу се многи аналитичари

Лоши односи између Француске и Немачке успоравају доношење кључних одлука у ЕУ, укључујући и споразуме о одбрани Украјине, тврди утицајни немачки посланик у Европском парламенту Дејвид Мекалистер, председник одбора за спољне послове Европског парламента и кључна личност у опозиционој Демохришћанској партији.

Крив је недостатак контакта између немачког канцелара Олафа Шолца и француског председника Емануела Макрона.

„У овом тренутку видимо значајан недостатак унутрашње координације између Париза и Берлина. А то није добро“, истиче Мекалистер, а преноси „Гардијан“.

Француско-немачки односи, који су се дуго сматрали покретачком снагом ЕУ, нису „све у Европи“, али, Мекалистер упозорава да без сарадње две земље „ствари не функционишу“.

„На крају, Париз и Берлин морају да се договоре да изгладе ствари… и зато ја критикујем немачку владу. Мислим да никад нисмо видели тако слабу сарадњу између Париза и Берлина попут ове којој сведочимо“, додао је он.

Шолцова претходница, Ангела Меркел, током 16 година владавине имала је близак однос са четири француска председника, укључујући Макрона, чиме је била призната као де факто лидер ЕУ. Стручњаци се слажу да блоку сада недостаје тај чврст однос.

Један од „најистакнутијих примера“ да нешто не штима у односима две државе, каже Мекалистер, била је борба за доношење одлука о европском борбеном тенку следеће генерације, који би био саставни део главног борбеног система у Украјини или у било којој другој будућој ратној зони.

Париз и Берлин су прошлог месеца, након састанка између француског министра оружаних снага Себастијена Лекорнуа и његовог немачког колеге Бориса Писторијуса, обећали да ће постићи напредак до краја године, али неки сматрају да је потребно више политичког замаха да би се одлуке убрзале.

И то је само један од проблема, јер, како он подсећа нема напретка ни у пројекту авиона будућности, исто као ни у трговинском споразуму са блоком МЕРКОСУР земаља Латинске Америке (Бразил, Аргентина, Уругвај и Парагвај).

И говор немачког лидера у августу у Прагу за Мекалистера је био одраз недостатка повезаности у срцу Европе.

„Можете ли да замислите: Шолц говорио је 45 минута о будућности Европе – посебно о одбрани и безбедности – а није поменуо Француску ? Са ким ћете организовати европску одбрану и безбедност ако не са Француском? Француска је водећа војна сила у Европи. Британци су нас напустили“, поручује Мекалистер, а преноси „Гардијан“.

Истог је гледишта и Француска. 

Директорка европског програма у Институту Монтењ у Паризу Џорџина Рајт исто мисли да су односи затегнути и да, постоје кључна питања која треба да се превазиђу.

„Ми јесмо у периоду неповерења, али анимозитет није ни близу оном који је владао између Уједињеног Краљевства и Француске 2017. и 2018. У исто време, морате запамтити да су француско-немачки односи много важнији од односа између Француске и Велике Британије“, рекла је она.

Рајтова верује да у Паризу постоји став да Немачка проводи превише времена „разговарајући сама са собом“.

„Тамо имате коалицију од три странке које су веома различите, и оне се све време договарају о новој политици код куће, тако да и немају времена да разговарају о било чему другом“, указала је она.

Ове недеље су се такође разоткриле лоше везе између Берлина и Рима, а Ђорђа Мелони се побунила против немачких планова да финансира две мигрантске невладине организације које делују у Италији.

То је вероватно допринело одлуци Италије да ускрати сагласност новом тексту закона о миграцијама ЕУ на самиту министара унутрашњих послова у Бриселу прошле недеље.