Прочитај ми чланак

“Црни новац”: Мистериозно порекло Бајденових фондова

0

Демократски кандидат Џо Бајден можда није бриљирао у првој дебати против америчког председника Доналда Трампа, али ако му је нешто ишло од руке ове године, онда су то биле донације.

По ко зна који пут откада је ушао у кампању, Бајден је опет оборио рекорд у количини новца који је прикупио од донатора после сулуде, сумануте и хаотичне дебате о којој и даље бруји читав свет. Демократе су омастиле брк иако је дебата била фијаско и према саопштењу Бајденових сарадника, “Поспани Џо” примио је 3,8 милиона долара у донацијама за само сат времена.

Foto: Tanjug/AP

Ова финансијска ињекција допринела је да укупна сума коју је Бајден прикупио од дебате буде већа од износа који иначе други кандидати прикупе кроз читаву кампању.

Медији су писали и да је Бајденов паметан потез у финансијском смислу, између осталог, био да за потпредседницу одабере Камалу Харис пошто му је она са собом донела донације из Калифорније – и пре тога је успела да сакупи два милиона долара за Бајдена током једног догађаја организованог виртуелно ради прикупљања средстава. Испоставило се да му је, пошто је проглашена за његову потпредседницу, донела скоро 50 милиона долара за два дана.

Бајденова кампања је и очекивала више донација у августу због Демократске националне конвенције, али и одабира сенаторке Камале Харис за потпредседничку кандидаткињу, па се испоставило да је управо у августу оборен месечни рекорд донација.

Бајден је прикупио више од 300 милиона долара донација у августу, а само током виртуелне конвенције која је одржана од 17. до 20. августа, Бајден и групе које подржавају његову кампању прикупили су 70 милиона долара.

Демократски кандидат је тако премашио претходни рекорд који је поставио бивши председник Барак Обама у септембру 2008. године, са 193 милиона долара.

Ова цифра виша је и од онога што су Трамп (90 милиона) и Клинтон (143 милиона) прикупили у августу 2016. године – заједно.

Ипак, иако на први поглед донације делују безазлено и природно, према истраживању Бизнис инсајдера које су летос пренели медији, безимени донатори су “упумпали” огромне количине новца у Бајденове политичке акционе комитете (ПАЦс), односно организације које скупљају доприносе за политичку кампању.

Реч је о такозваном “црном новцу”; овај израз користи се за новац који у кампање доспева преко одређених непрофитних организација које законски нису обавезне да открију своје донаторе, па на тај начин ни порекло њиховог новца није јавно доступно.

Процене у јулу су биле да је већ тада за око седам пута премашио количину “тамног новца” који је Хилари Клинтон прикупила у предизборној кампањи 2016. године.

Не само да такав прилив новца компромитује демократе због њихове декларативне борбе против било каквих тајних политичких донација и новца чије је порекло непознато – то противљење иде дотле да Демократска странка настоји већ дуго да искорени “црни новац” регулативом у Конгресу – већ би могао и да буде оружје које ће Трамп радо искористити против Бајдена.

Републиканци су, то је истина, у том смислу поштенији јер се никада нису ни извињавали што оберучке прихватају кеш са свих страна и радују му се, не помињући проблеме са транспарентношћу и евентуалним политичким манипулацијама кроз ове канале.

Трамп је то искористио и у кампањи 2016. године представивши се као уберуспешни бизнисмен у кули од долара коме нису потребне донације, док је истовремено форсирао идеју да су сви они који донације примају – најпре демократе, односно Хилари Клинтон – корумпиране марионете некаквих тајкуна и корпорација.

Џо Бајден би зато можда требало да има мере; радничкој класи огорченој на демократски естаблишмент, презрен јер је богат, образован и отуда и елитистички, сигурно се не би допала помисао да и кандидат Демократске странке располаже милионима које је добио од ко зна кога и у ко зна које сврхе. Трамп би – а то је реално очекивати јер он воли и уме да удара ниско и лично – могао то да искористи против Бајдена и нанесе му озбиљну, можда чак непоправљиву штету.