Прочитај ми чланак

Бумеранг: Како су санкције против Русије изазвале глобални револт против долара

0

Слабљењу америчке валуте допринели су, између осталог, агресивна спољна политика Вашингтона и једностране санкције које Америка уводи другим државама

Да се полако, али сигурно, ближи крај доминације долaра показује и чињеница да је број међународних споразума чији је циљ напуштање америчке валуте све већи.

Слабљењу америчке валуте допринели су, између осталог, агресивна спољна политика Вашингтона и једностране санкције које Америка уводи другим државама.

Зашто САД долар претварају у оружје?

Америка користи доминацију долара као оруђе за очување глобалне економске и геополитичке супериорности, док намеће бројна финансијска ограничења земљама за које сматра да су у супротности са њеним интересима.

На САД отпада око 20 одсто глобалне економске производње, али више од половине резерви светских валута је у доларима. Највећи део прекограничних трансакција се обавља уз коришћење америчке националне валуте, што долару помаже да одржи водећу позицију међу резервним светским валутама.

Да ли је доминација долара угрожена?

Економисти, међу којима је и америчка министарка финансија Џенет Јелен, упозоравају да ће једностране санкције које је Вашингтон увео земљама широм света пре или касније поткопати хегемонију долара.

Директорка Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристалина Георгиева је почетком маја изјавила да долар постепено губи статус главне светске резервне валуте, али и да не види алтернативу америчкој валути у скорије време.

Међународна рејтинг агенција „Мудис“ недавно је саопштила да је продубљивање геополитичких тензија међу питањима која би могла да угрозе доминацију долара, али и да ће он остати доминантан деценијама упркос бројним изазовима.

Постоје ли одрживе алтернативе долару?

Већина економиста сматра тренутно није могуће наћи замену америчкој валути, али се кинески јуан често помиње као главни ривал долара, због све већег удела у међународним трговинским нагодбама, али и ширења кинеске економије.

Економисти, међутим, указују на недостатак транспарентности у кинеском финансијском систему и чињеницу да јуан није у потпуности конвертибилан.

Индијски рупи, такође се помиње као кандидат за алтернативу долару. Када су у питању евро и јапански јен, стручњаци сумњају у дугорочну будућност и стабилност ових валута, с обзиром на економске проблеме у Европској унији и Јапану.

Да ли би санкције Русији могле да утичу на долар?

Санкције против Русије, које преводе Сједињене Америчке Државе, могле би да проузрокују ефекат бумеранга, кажу неки аналитичари.

Према њиховим речима, многе земље, посебно оне које су на удару рестриктивних америчких мера, забринуте су да би ограничења могла да буду употребљена против њих у будућности и да би могле да утичу на функционисање њихових економија.

Да ли је БРИКС изазов долару?

Неки стручњаци, међу којима је и бивши председник „Голдман Сакса“ Џим О’Нил, кажу да би на статус америчког долара, под одређеним условима, могао да утиче и БРИКС – група коју чине Русија, Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка, а која је већ престигла Групу седам (Г7) најразвијенијих земаља у економском расту.

Јача и настојање групе БРИКС ка трговини националним валутама, али и напори да се успостави заједничка платна мрежа како би се смањило ослањање на западни финансијски систем, а посебно на долар.

Шта ће се десити ако долар изгуби статус резервне валуте?

Због јединственог статуса који амерички долар и даље ужива, Вашингтон себи може да приушти велике дефиците у међународној трговини и државној потрошњи.

Међутим, губитак тог статуса могао би да учини америчку валуту мање пожељном, а слабљење долара би натерало Вашингтон да промени своје потрошачке навике.

Ограничени приступ капиталу, већи трошкови задуживања и нижа вредност на берзи могли би да буду међу највећим претњама по америчку економију у том сценарију.