Прочитај ми чланак

БУГАРИ И РУСИ ДОГОВОРИЛИ: Васкрсава Јужни ток

0

Софија -- Бугарска и Русија су договориле "васкрсавање" отказаног гасовода Јужни ток преко Црног мора и изградњу нуклеарне електране Белене, јавља агенција Блумберг.

q

Софија — Бугарска и Русија су договориле „васкрсавање“ отказаног гасовода Јужни ток преко Црног мора и изградњу нуклеарне електране Белене, јавља агенција Блумберг.

„Бугарска и Русија су договориле формирање радних група које ће пронаћи начин за обнављање радова на два енергетска пројекта“, изјавио је бугарски премијер Бојко Борисов пре два дана у Варни, након што је 5. августа телефоном разговарао с руским председником Владимиром Путином.

О тим пројектима, Борисов је разговарао и с Европском комисијом, а пројекти ће, како је рекао, бити урађени у складу с прописима ЕУ.

„Суочени смо са тешким судским процесом због међувладиних уговора о гасоводу Јужни ток,који су потписани 2006. године, пре него је ЕУ увела нове захтеве енергетској индустрији“, рекао је Борисов.

Руски Гаспром је 2014. године отказао изградњу Јужног тока којим је природни гас требало да се допрема до јужних земаља Европе преко Црног мора, након што је ЕУ приморала Бугарску на повлачење из тог пројекта, јер би тај гасовод, како је саопштено, прекршио европске прописе о конкуренцији.

„Званична Софија, такође, жели да нуклеарну електрану Белене на Дунаву, капацитета 2.000 мегавата, изгради као приватни пројекат уз извесно учешће државе, јер без удела државе нико неће желети да инвестира у њу“, казао је Борисов.

У почетну фазу изградње ове нуклеарке Бугарска је уложила 700 милиона евра, да би овај пројекат 2012. године отказала након несугласица с руским Росатомом око трошкова, који су тада процењени на десет милијарди евра.

Бугарска је суочена саопцијом „да плати око три милијарде лева, узме два реактора и стави их у музеј, пошто их је немогуће продати“, изјавио је Борисов у јуну, након што је Арбитражни суд у Паризу пресудио да Бугарска мора да плати 620 милиона евра одштете и да купи реакторе и другу опрему које је за ту нуклеарку произвео Росатом.

„Када говоримо о гасном чворишту, где бисмо могли наћи толике количине гаса за транспорт када не било руског гаса? Будимо искрени. Цевоводи, произведени за гасовод Јужни ток, у вредности од 2,2 милијарде евра, још се налазе на обали Црног мора, близу Варне и Бургаса“, навео је Борисов, а преноси њујоршка агенција.