Прочитај ми чланак

БРИТАНИЈА: И војска за разлаз са Бриселом

0

Мање од месец дана пред референдум о даљем чланству или разлазу Уједињеног краљевства са Европском унијом, група највиших војних чинова у британској армији, заједно са 300 реномираних наичника, изашла је у јавност с позивом Британцима да 23. јуна, на референдуму, гласају за раскид са ЕУ.

ФОТО: Ројтерс

ФОТО: Ројтерс

У демаршу, кључна теза је да би даљи останак у Заједници знатно умањо борбену готовост британске војске, уз напомеу да је „НAТО, а не Европска унија, гарант европске одбране, ајака британска армија, гарант националне безбедности.“

Иступ групе генерала у прилог „брегзита“ предводи генерал Мајкл Роуз, бивши командант специјалних јединица у саставу међународних снага у Босну. Роуз скеће пажњу да су „суверенитет и одбрана земље недељиви“, а да је политика Европске уније већ озбиљно покопала борбену готовост британске војске.

 

Милијарде остају кући

У буџету Европске уније британско учешће износи више од осам милијарди фунти, годишње – новац који би, поручују брегзиташи, земља рационалније користила за сређивање националних финансија.

 

– Моје је мишљење да нађе учешће у европској одбрани може да се боље остварује кроз НAТО, него, него да наше војне ефективе расипамо, а одбрамбену политику ЕУ употребљавамо као део наше безбедности – каже генерал Роуз и посебно истиче да је „срамота за наше европске партнере, посебно Француску и Немачку, тврдња како је чланство Британије у Европској унији неопходно за мир и безбедност Европе“.

Из фронта за останак у Унији одмах је одговорено „брегзиташима“ и генералу Роузу лично да је напротив већина војног кадра за останак у ЕУ.

Дан Џарвик, бивши високи официр специјалних јединица, британске армије, са њеним петим, највећим војним буџетом свету, пронашао је екстра разлог за продужетак чланства у ЕУ – „Одлазак Британије из Европске уније био би поклон Владимиру Путину!“.

Институт за фискалне студије Уједињеног краљевства, коме „брегзиташи“ приговарају да је постао „продужена рука“ политике садађње владе, са своје стране се активно укључио у лобирање Британаца да 23. јуна гласају за останак у Унији.

У најновијем извештају Института тврди се да ће раскид са Бриселом да оштети британске финансије (до 2019. године) за 20-40 милујарди фунти, а да би у том периоду бруто национални доходак пао за око 3,5 одсто.

„Брегзит“ на ово одвраћа да је процена „чиста импровизација“, а и све да је близу истини, цена враћања отуђеног суверениттета из брисела у Лондон, далеко превазилазикорист од свих осталих рачуница.