Прочитај ми чланак

Британци хтели да сачувају Хитлера живог!

0

Cercil6(Факти)
Британци су скинули ознаку поверљивости са многих докумената MI6 из ‘40-тих година која се тичу оригиналних планова за решавање даље судбине Адолфа Хитлера и „штетности Совјетског Савеза“, објавио је лондонски The Guardian.

У складу са тим документима британске обавештајне службе, који се чувају у Националном архиву, она је – на захтев војних власти земље – 1947. године спремала кампању великих размера против Совјетског Савеза. Како унутар СССР, тако и на територији страних држава које су му делимично припадале, на пример у совјетским окупационим зонама Аустрије и Немачке.

MI6, на чијем је тада челу био Стјуарт Мензис, предлагао је да се организују „акти ситне саботаже“, на пример, преко убацивања фалсификованог новца и робних талона (тачкица) на совјетско тржиште. То је, према мишљењу обавештајаца, могло да доведе до нереда који би били изузетно болни у периоду глади у СССР.

Биле су у плану провокације против високих совјетских функционера.

Према мишљењу MI6, било је могуће објављивање чињеница из приватног живота функционера што би их приказивало у лошем светлу, чак и њихово киднаповање – како би се створио утисак да су пребегли на Запад.

Званични Лондон је у то време био веома забринут због ширења утицаја совјетског блока, али му се кампања, коју је предложио Мензис, учинила прекомерном.

„Ја сам против. Дозволићемо слободу сили коју нећемо моћи да контролишемо… Не мислим да ће овај план бити успешан у ратно време“ – није желео да ризикује тадашњи министар иностраних послова Велике Британије Ернест Бевин.

Ништа мање нису интересантни планови Уједињеног краљевства из 1944. године направљени након што је Винстону Черчилу постало познато где се највероватније скрива Адолф Хитлер.

Према документима који више нису тајна, британска влада је тада почела да разматра најбољи начин да се домогне Хитлера или да га ликвидира. Постојали су и предлози да му се сачува живот – открива The Daily Telegraph.

„Војска је једнодушна: уколико Хитлера оставимо на челу стратегије, онда ће грешке које он чини бити корисне његовим противницима“ – писао је премијеру генерал Измеј Хестингс.

Истовремено је указивао да „слидер фашиста може почети и са разумнијим дејствима“.

Британски врх је рзматрао и такву могућност, али је био склонији бомбардовању Хитлеровог склоништа.

„Уколико будемо могли, морамо Хитлера дићи у ваздух. Наравно, било би далеко боље да га ухватимо живог, али то ћемо тешко успети“ – написао је државном врху 1944. представник британског министарства иностраних послова Алек Кадоган.