Прочитај ми чланак

Банкарска криза је управо погодила и Европу: Суноврат акција велике банке

0

Берзе су пале у среду, пошто су се поново појавили страхови инвеститора у вези са стањем банкарске индустрије и проширили се светом. овог пута, на удару је Credit Suisse банка, за коју су стручњаци раније предвидели да би следећа могла да доживи судбину америчке банке Силицијумске долине.

Европска тржишта су била тешко погођена, а акције многих највећих банака у региону нагло су пале. Трговина у Сједињеним Државама такође је сугерисала да би велики део добитка од уторка могао бити брзо избрисан, пошто и даље постоји забринутост због пропасти Банке Силицијумске долине и Сигнатуре банке, које су запленили регулатори након што су претрпели разорне навале на депозите.

Чинило се да је катализатор у Европи – Credit Suisse, швајцарска банка склона грешкама која се годинама бори да преокрене своје богатство, а клијенти стално пребацују своја средства у конкурентске банке. Забележила је најупечатљивији пад, са акцијама које су изгубиле више од 20 одсто, постављајући још један рекордно низак ниво.

Највећи акционар банке, Саудијска национална банка, одбила је у среду да обезбеди више новца за Credit Suisse јер се бори са својим најновијим планом за преокрет.

Пад акција Credit Suisse-а изазвао је привремене застоје у њеном трговању. Акције француских Сосијете женерал и БНП Парибас пале су за око 10 одсто. Широко засновани индекс Стокк 600 пао је за више од 2 процента, повучен од стране банака.

Америка већ на удару

Подсетимо, америчка банка Силицијумске долине обуставила је трговање својим акцијама које су нагло пале, а депоненти су пожурили да повуку свој новац у четвртак прошле недеље. Имајући у виду да је у питању једна од главних институција у које су почетници депоновали своје инвестиције, неуспех СВБ-а је изазвао шокове за целу индустрију. Превирања долазе када се технолошке компаније смањују и отпуштају раднике, док растуће каматне стопе показују знаке ширег финансијског проблема.

СВБ је чувала велики број државних обвезница, што је чинило више од половине њене имовине. Како су каматне стопе расле, те су обвезнице постале мање вредне, а банка је морала да надокнади губитке.

Акције СВБ-а пале су у четвртак за 60 одсто, након што је банка дан раније навела да је продала имовину од 21 милијарду долара и да планира да прода део својих акција како би прикупила новац. Откривање је изазвало панику међу технолошким инвеститорима и оснивачима компанија, који су охрабривали старт-апове да повуку свој новац.

Имовина банке заплењена је усред радног дана, што је знак колико је ситуација постала тешка.

Током викенда, десио се крах и њујоршке Сигначер банке. Федералне резерве саопштиле су да ће клијенти ове две банке, чак и они чија штедња превазилази осигураних 250.000 долара – моћи да подигну новац у понедељак.

Раније овог месеца, Силвергејт Банка, која је пословала са сада банкротираном берзом криптовалута ФТКС, објавила је да ће бити ликвидирана пошто регулатори испитају њене послове. Председник САД Џо Бајден у понедељак је поручио Американцима да је финансијски систем земље стабилан, после брзог и запањујућег колапса две банке који је изазвао страх од веће кризе.