Прочитај ми чланак

Бајден прети санкцијама: „Углавном се односи на Србију“

0

Нова уредба америчког председника Џозефа Бајдена, којом се прети санкцијама политичарима на Западном Балкану, у највећој мери се односи на Србију.

То тврди амерички аналитичар спољне политике Едвард Џозеф. Он у тексту у америчком „Форин полисију“ пише да проширење извршног налога за борбу против корупције на Балкану, као и упозорење на мере против оних који не спроводе наведене споразуме, подривају демократске процесе и људска права.

© AP Photo

Џозеф наводи да уредба пружа Бајдену катализатор за прикупљање подршке међу савезницима САД на самитима ЕУ-НАТО-а следеће недеље, шаљући снажан сигнал западног јединства уочи сусрета америчког председника са руским председником Владимиром Путином у Женеви.

Он оцењује да инертност у Бриселу и унутар самог Стејт департмента представља снажну препреку остварењу принципијелне визије коју су изнели председник САД и његов државни секретар и примећује да САД и ЕУ тренутно имају двостепени систем када је реч о демократским стандардима на Балкану – привилегован пут за Србију, како тврди, и строжи за суседне државе које теже ЕУ.

Џозеф тврди да српска влада, коју предводи председник Александар Вучић, има најповољнији третман од званичника САД и ЕУ и да је, за разлику од „хладноратовских диктатора“ попут Јосипа Броза Тита, којег је Запад подржавао, Вучић штит за противнике Запада, Русију и Кину и закључује да је кандидатура Србије за ЕУ „углавном апсурдна“.

Додаје да неуравнотежени третман Запада према Србији представља најинтригантнији и један од главних изазова за Бајденову мисију да окупи европску подршку демократији. Албанији је, како наводи, већ дуго ускраћена могућност да отвори преговоре за чланство у ЕУ због корупције и одступања од демократске праксе, а САД су управо санкционисале бившег албанског премијера Салија Беришу.

Док је амерички амбасадор у Албанији одмах објавио на Твитеру саопштење Беле куће, амерички амбасадор у Србији је честитао НБА звезди Николи Јокићу, који је Србин, на избору за МВП.

„Контрастни твитови илуструју проблем. Бајден и Блинкен су послали неколико јасних порука регионалним лидерима, а видимо како их нижи званичници разводњавају“, пише Џозеф.

У фебруару је, наставља аналитичар, Бајден писао Вучићу, позивајући српско руководство да изврши реформе и призна Косово, а амбасада САД је, како наводи, брзо порекла да то представља промену америчке политике.