• Почетна
  • СВЕТ
  • АНАЛИЗА АМЕРИЧКОГ СТРАТФОРА: Ако пропадне Шенген, пропашће и ЕУ
Прочитај ми чланак

АНАЛИЗА АМЕРИЧКОГ СТРАТФОРА: Ако пропадне Шенген, пропашће и ЕУ

0

siptari-ograda-790x510

Упркос критикама, уговор је смањио време и трошкове преласка робе широм Европе, јер возила не морају сатима да чекају да пређу међународну границу. Такође он користи туристима и људима који живе у пограничним градовима, јер им нису нису потребни пасоши и визе. Споразум такође омогућава земљама да уштеде новац, јер владе не треба да обезбеђују чување својих копнених граница.

Али, Шенгенски споразум ће вероватно бити реформисан пре краја ове деценије да би се олакшало земљама да поново уведу граничну контролу, наводи се у анализи америчког Стратфора.

Први корак у том правцу предузет је 2013. године, када су се земље потписнице сложиле да гранична контрола може да буде привремено поново уведена у ванредним околностима (као што је озбиљна претња националној безбедности).

Али та промена је била ограничена у обиму (гранична контрола може се да се поново уведе за максимално 10 дана, и то тек након консултација са Европском комисијом), а у споразуму из 2013. се изричито наводи да пораст имиграције не би требало да се, сам по себи, сматра претњом унутрашњој безбедности.

Стратфор предвођа да ће у наредним годинама, државе чланице вршити притисак да добију више права када је у питању поновно увођење граничне контроле.

Земље ЕУ северне Европе ће такође инсистирати на суспензијиили чак протеривању из споразума земаља дуж спољних граница Европске уније, за које се увиди да ефикасно не контролишу своје границе.

Нове чланице ЕУ ће имати тежак пут уласка у шенгенску зону, а отпор неких земаља да прихвате земље попут Румуније и Бугарске (које су у Европској унији скоро једну деценију, али и даље чекају да се придруже шенгенској зони) ће постати уобичајен и нормалан.

Чак и без одговарајуће реформе Шенгенског споразума, државе чланице ће наставити да јачају полицијске контроле на железничким и аутобуским станицама и на аеродромима. Неколико земаља већ користе спорадичне полицијске контроле у возовима и аутобусима, што је пракса која ће вероватно расти.

Под притиском конзервативних снага, многе земље ЕУ (углавном у северној Европи) ће пооштрити своје миграционе законе да би отежали имигрантима да добију социјалну помоћ.

У одређеној мери, слабљење Шенгенског споразума је повезано са слабљењем слободног кретања људи – једне од кључних слобода Европске уније. Споразум и принцип слободног кретања нису иста ствар; сваки грађанин ЕУ има право на транзит и останак у било којој држави чланици, без обзира на постојање граничне контроле.

Али Шенгенски споразум је створен да ојача слободно кретање људи и створи континент без граница, а његова вероватна реформа ће повредити овај основни принцип. Када је основни принцип ослабљен, отвара се могућност и да друге слободе буду на сличан начин угрожене. Главна претња Европској унији је то што би слабљење слободног кретања људи могло да претходи слабљењу слободног кретања робе, што би било фатално по Европску унију у свом садашњем облику, закључује се у анализи Стратфора.

Извор: Курир