• Почетна
  • СВЕТ
  • Америка ће до 2050. постати земља са највећим бројем становника који говоре шпански,
Прочитај ми чланак

Америка ће до 2050. постати земља са највећим бројем становника који говоре шпански,

0

katalonija-karta_2

Америка ће до 2050. постати земља са највећим бројем становника који говоре шпански, док каталонски политичари раде на томе да се овај језик намерно заборави

Франсиско Ривас живи у малом месту Тона у срцу Каталоније, где је започео мали породични бизнис. Али ће вероватно морати да се пресели ако жели да му деца похађају билингвалне школе на шпанском и каталонском језику.

Причу о борби ове породице да остваре своја законска права и да им се деца школују на оба језика доноси у јучерашњем броју мадридски лист „А-Бе-Се”. Ривас већ четири године узалуд тражи да његова дванаестогодишња кћерка која похађа државну школу учи предмете на свом матерњем језику.

„Часови из свих предмета су на каталонском, уз три часа на енглеском и три на шпанском као страним језицима. Часови шпанског састојали су се из читања и диктата. Зато сам протестовао код виших инстанци јер ова школа не поштује закон”, прича Ривас.

У писму које је послао на адресе више од 300 породица, директор га је оптужио да лаже. Ривас мора да пребаци децу у приватну школу где се осим на каталонском предаје и на шпанском, енглеском и француском. Многе комшије престале су са њим да разговарају и сматрају га издајником.

Причица је слика атмосфере која се у овој провинцији ствара, пред референдум о отцепљењу од Шпаније који је противан уставу ове државе.

Како год да се реши спор између Мадрида и Барселоне, чак и ако се две стране договоре о раздвајању, последице укидања шпанског језика горко ће осетити генерације које долазе. Каталонски политичари заклињу се да желе одвајање од Шпаније како би обезбедили бољу будућност у независној држави својој деци. Али, у тој будућности нема места за један од најраспрострањенијих светских језика.

И док га у Каталонији укидају, у целом свету расте интерес да се научи шпански. Овај језик широм планете говори или учи 548 милиона људи. Од тога броја, према подацима института Сервантес, 470 милиона га је савладало у потпуности, док се 58 милиона њиме служи, а 20 милиона га учи. Осим у САД, где је шпански практично ушао у званичну употребу у полицији, у банкама, чак и приликом полагања возачког или неког другог испита, у Бразилу 30 милиона становника учи шпански као други језик.

У свету постоји 120 катедри шпанског језика и ибероамеричких студија. У Америци осам милиона студената дипломираће шпански језик на једном од универзитета, у Француској два милиона, у Бразилу шест милиона…

По неким статистичко-лингвистичким прорачунима, 2030. године 7,5 одсто светског становништва говориће шпански језик, док ће САД, где тренутно живи 52 милиона људи којима је шпански матерњи језик, до 2050. постати држава са највећим бројем становника који говоре овим језиком.

У Каталонији, међутим, шпански ће заборавити и они који су га знали – ако се настави „патриотско укидање билингвалних школа”.

З. Шуваковић

(Политика)