Прочитај ми чланак

АМЕРИЧКИ ЦНН: Где се боље живи-Русија или Америка?

0

Очекује се да ће руски председник Владимир Путин убедљиво освојити још један мандат на изборима 18. марта, али то не значи да су Руси срећни са постојећом ситуацијом. Ограничене политичке слободе и године економских проблема свакодневно погађају руски народ. Али, да ли је живот у Сједињеним Државама ишта бољи?

Ево поређења две земље које је изнео ЦНН:

Срећа

Американци су нешто срећнији од Руса, показао је недавни извештај УН о срећи у свету који је заснован на факторима као што су приход, очекивани животни век, слободе и друштвена подршка. САД су се нашле 14. на листи од 155 земаља, док је Русија на 49. месту.

Међутим, други индекс у извештају који је мерио промене у нивоима среће од 2005-2007. и 2014-2016. ставио је Русију на 7. место међу 126 земаља, што значи да су Руси постали значајно срећнији у том периоду, док су Американци били на ниском 103. месту.

Уштеда

Цене су генерално много ниже у Русији него у САД, али су мање и руске плате. Кад се узме у обзир куповна моћ, Американци могу купити више са својим новцем него што могу Руси.

Изнајмљивање стана и животни трошкови попут одласка у ресторан или куповине флаше вина такође је повољније у САД. Неке ствари су ипак јефтиније за Русе, попут таксија.

Жене

Јаз међу половима у САД није толико другачији од оног у Русији, кад се ради о броју жена на радним местима и по образовању. Међутим, кад је реч о политичком оснажењу, САД се рангирају далеко више од Русије.

Америчких жена има далеко више у власти него Рускиња, иако Русија има више жена на министарским позицијама. Ниједна земља никада није имала жену на челу државе.

Одмори

Плаћени одмор је загарантован законом у Русији. Такође, свако у земљи има право на најмање 14 плаћених националних празника. Ако празник падне, на пример, у уторак, Руси ће често добити понедељак слободан да споје дане.

САД су једина развијена нација у свету која не гарантује плаћени одмор. Американци, међутим, генерално очекују да им послодавац понуди годишњи одмор и празнике. С друге стране, многи Руси не иду на одмор јер не могу то да приуште.

Боловање

Русија нуди универзалну здравствену бригу својим грађанима, што значи да влада плаћа за прегледе или лечења, те има више болничких кревета и лекара по особи. Али, квалитет здравствене бриге је веома низак и многи Руси бирају приватног лекара.

САД троше много из свог буџета на здравство, али генерално само фундирају или субвенционишу здравствену бригу за особе са нижим примањима, инвалидитетом или старије грађане. Зато се већина Американаца ослања на приватно здравствено осигурање. Према студији објављеној у Лансету у којој је рангирана здравствена брига у свету по квалитету и доступности, САД су на 34. месту од 195 земаља, а Русија на 72.

Породиљско

Плаћено породиљско за мајке и очеве је још једно подручје где су САД на зачељу развијеног света. Према закону, нови родитељи који су радили за одређену фирму најмање годину дана добијају породиљско након што добију или усвоје дете, али нема националне обавезе да им се то плати или да им се чува посао више од неколико месеци. Неке државе, попут Калифорније, почеле су да нуде великодушније услове.


У Русији породиљско има боље услове, али је исплата заснована на основној заради. Жене добијају 70 плаћених дана пре и 70 после порођаја/усвајања. Нема одређеног породиљског одсуства за очеве, али они могу узети плаћени одмор а послодавци морају да понуде родитељима до три године одсуства или флексибилно радно време након порођаја/усвајања. Један родитељ може остати кући са максималном исплатом од 21.555 рубљи (377 долара) месечно током трогодишњег периода.

ЛГБТ

Прихватање хомосексуализма у Русији је на веома ниском нивоу, а хомофобија се увукла и у владину политику протеклих година. Земља је 2013. усвојила закон о геј пропаганди, према којем је илегално малолетницима дистрибуисати материјал који садржи “нетрадиционалне сексуалне односе”. У САД, на другој страни, геј права су унапређена. Врховни суд је 2015. утро пут да истополни бракови постану легални у свих 50 држава, а другом одлуком 2016. је омогућено усвајање деце од стране истополних парова.

Безбедност

Стопе криминала су много више у САД него у Русији, осим кад се ради о убиствима. Русија има више од два пута већи број убистава од САД, али код Американаца има пет пута више провала и 14 пута више напада, према подацима Канцеларије УН за дрогу и криминал.