Прочитај ми чланак

Африка: Буркина Фасо и Мали поручују – „Даље руке од Нигера, бранићемо га“

0

Док се Европљани евакуишу из Нигера, Буркина Фасо и Мали изразили су подршку земљи у којој је недавно извршен војни пуч и свргнут председник, уз поруку другим земљама да ће се умешати у случају да неко покуша војну интервенцију у Нигеру.

У Нигеру је 27. јула извршен војни пуч којим је свргнут председник Мухамед Базум, који важи за западног савезника, пре свега Француске, некадашње колонијалне силе, која из ове западноафричке земље црпи велике количине уранијума неопходног за рад њених нуклеарних електрана.

Иако су и Европска унија и САД осудиле свргавање Базума, изабраног 2021. године, и затражиле да се он врати на власт, а поједине западноафричке земље најавиле да ће интервенисати, друге земље Африке, међутим, најавиле су војну помоћ пучистима у Нигеру.

Представници Буркине Фасо и Малија, где су такође извршени војни удари претходних година, јасно су поручили да ће се умешати у случају да било која земља крене у обрачун са пучистима у Нигеру.

За то време, Нигер је обуставио извоз уранијума у Француску, а десетине авиона одвозе Европљане у њихове земље.

Иако су у Нигеру све снажнија антифранцуска осећања, Париз каже да не планира да врати око 1.000 француских војника који су тамо стационирани са задатком да се супротстављају исламским екстремистима.

И САД има војну базу у Нигеру.

После пуча, ЕУ је суспендовала сву безбедносну сарадњу са Нигером и обуставила буџетску помоћ.

Са друге стране, руски председник Владимир Путин на недавном самиту са лидерима афричких земаља, обећао је бесплатну доставу хране за најугроженије земље Африке, међу којима је и Нигер.

Нигер, који је богат уранијумом, био је кључни западни савезник у борби против џихадистичког екстремизма у афричком региону Сахел.

Након што су лидери Економске заједнице западноафричких држава (Ековас) у недељу у Нигерији поручили да пучистима дају рок од седам дана да врате на власт свргнутог председника Базума, Буркина Фасо и Мали су узвратили да ће било какав напад на Нигер сматрати објавом рата њиховим државама.

Регионални афрички блок је саопштио да ће „предузети све неопходне мере за успостављање уставног поретка“ ако његови захтеви не буду испуњени.

Раније је хунта упозорила да ће се одупрети сваком „плану агресије на Нигер“ регионалних или западних сила.

У Нигеру је пре неколико дана у посредничкој мисији боравио председник Чада у покушају да обезбеди да се криза реши мирним путем.

Разговарао је и са председником Базумом који је тада први пут виђен у јавности од пуча.

Лидер Чада је објавио фотографију са Базумом, који је био насмејан.

Уочи њиховог састанка, генерал Абдурахман Чијани, шеф јединице председничке гарде који се прогласио за новог лидера Нигера, упозорио је Ековас и неименоване западне нације да се не мешају.

„Још једном понављамо Ековасу или било ком другом авантуристи нашу чврсту решеност да бранимо отаџбину“, наводи се у саопштењу које је прочитано на телевизији.