Прочитај ми чланак

800 МИЛИОНА ЕВРА ОДЛЕТЕЛО У ЗРАК: Експлозија кој је сломила кичму УКР артиљерији

0

У уторак касно навече је избио велики пожар у складишту муниција украјинске војске удаљеном око 20 километара од града Винице с 370 000 становника.

Због силине експлозија власти су наредила затварање ваздушног простора у кругу од 50 километара и евакуацију локалног становништва. Међу првима су евакуисани мештани оближње Калиновке, а касније и сва оближња села. Укупно је евакуисано око 30 000 људи.

Према првим извјештајима је у складишту муниција у Калилновки било 188 000 тона муниције. Касније су бројке варирале од 80 000 тона до чак 300 000 тона, зависно о изворима.

Премијер Владимир Гројсман је након посете терену изјавио да је за хаварију крив ”инострани фактор”, реферирајући се на саботажу планирану и проведену од стране руских служби.

За сада не постоје тачни подаци о штети, али је према локалним медијима то једну од највећих складишта артиљеријске муниције у земљи у којем је било похрањено мунициа за системе ”Смерч”, ”Ураган” и ”Град”.

Осим верзије премијера Гројсмана који оптужује ”инострани фактор”, постоји још неколико тумачења о могућим разлозима инцидента. Народни посланик Надежда Савченко је изјавила да је пожар намерно подметнут како би се сакрили трагови илегалне трговине оружјем и трансфера украјинских пројектила у Јужни Судан. Трећа верзија је ”немар официра и војника”, за које се тврди да су дужност често обављали под утицајем алкохола.

У овом случају постоји пуно случајности. Хаварија у складишту у Калиновки се догодила у на рођендан председника Порошенка у његовом родном региону Винице, само дан ли два након објаве резултата истраге коју је провео Aмнестy Интернатионал, који је извијестио да украјинско оружје за ове системе илегално завршава у Јужном Судану.

Инцидент догодио у вријеме доношења одлуке о слању у Украјину америчког оружја. Ове ”случајности” су индикативне, јер је уз недавни сличан инцидент у Мариупољу и онај у марту у Балаклеји, региону Харков, може имати далекосежне посљедице.

Према речима директора украјинског Института за анализу, Кијев ће сада тешко добити не само најновије одбрамбено убојито оружје, које је прижељкивао, него и несмртоносну опрему.

Министарство одбране Украјине је израчунавало губитке и без довршене истраге тврди да они износе најмање 800 милиона долара. Војни тужитељ средишње регије Украјине покренуо је казнену пријаву због саботаже почињене на објекту на војном територију.

Међутим, након хаварије оваквих размера постоји вероватност да се никада не утврде тачни разлози пожара који је изазвао детонације и уништења већег дела складишта.

Осим што доводи у питање америчке испоруке оружја, инцидент је онемогућио  украјинску војску за вођење даљњих операција на истоку земље. Пожар у складишту у близини Виница је сломио кичму украјинској војсци, мањак артиљеријског муниција би могао присилити Кијев да се врати на пут Споразума из Минска.

„Експлозије у војним складиштима у Украјини током протекле године су значајно су ослабиле борбену учинковитост украјинских снага”, изјавио је Олег Петренко, бивши милитант неонацистичке бригаде Aзов, сада народни посланик Врховне Раде и члан фракције Блока Петра Порошенка .

Према Петренку, уништење складишта у Балаклеји у региону Харков, које се догодило у прољеће, и недавни пожар у Калиновки, довели су у питање борбене способности украјинског артиљерије, које је, након уништења украјинског ваздухопловства, постало ”кичма” Оружаних снага Украјине.

„Aко је након Балаклеје капацитет наше артиљерије ослабљен, што ће бити након Калиновке, где су били пројектили за вишецевне ракетне системе и бацаче? Сада ће наше артиљеријске могућности још више погоршати, а оне су кључне за вођење овог облика рата”, казао је Петренко.

Према прелиминарним подацима Главног штаба Украјине, у складишту је било похрањено око 83 000 тона муниција, укључујући и пројектиле за системе ”Смерч”, ”Ураган” и ”Град”. Иако снимке сугеришу супротно, наводно је уништена ”тек трећина од укупне количине муниција”. Иван Винник, секретар Одбора за националну безбедност Врховне Раде, штету процењује на најмање 800 милиона долара.

ФОТО: Ракета Град 122мм

С обзиром да Украјина сама не производи муницију, поставља се питање колико је реално да Кијев настави рат у Донбасу. Раније су украјински генерали више пута нагласили да на располагању имају све мање муниција за борбене активности.

Привремено је проблем био решен тако да је Кијев пројектиле добивао из земаља бившег социјалистичког табора, који су потајно пребачени у Украјину. Међутим, земље бившег Варшавског уговора, које ове пројектиле шаљу и на Блиски исток исламистичким групама у Сирији, немају бесконачне резерве.

Према речима Руслана Боротника, директора украјинског Института за анализу и политику, експлозије у складиштима муниција утичу на имиџ Украјине у свету. Експлозије у Балаклеји и најновија у Калиновки значе велики губитак репутације за земљу и за актуалну владу.

“Како елити у Кијеву дати ново оружје, ако није у стању чувати ни постојећи војни арсенал”, рекао је стручњак и додао да су шансе да Порошенко добије америчко оружје сада знатно мање.

“Порошенко има користи од спорог рата, јер је број муниција у Украјини доиста ограничен”, каже политички аналитичар и блогер Aнатолиј Несмијан.

„Прије рата је Украјина имала 2,3 милијуна тона муниције. Наравно, такве количине је тешко брзо потрошити, па чак и продати. Претпоставља се да је барем половица тог арсенала остала у складиштима украјинске војске и Порошенко има времена водити спори позицијски рат против Донбаса”, додао је Несмијан, који верује како је рат у Донбасу адут у рукама Порошенка којег користи у игри с Русијом и Западом.

По његовом мишљењу, Порошенко ужива у улози председника који се суочава са снажним агресором, што му је на другој страни изговор како да стално тражи помоћ Запада.

Међутим, ова ”игра” може давати резултате годину или две. Aли што даље? Наравно, ко у Кијеву уопште размишља што ће бити за годину дана, а да не говоримо о дужем раздобљу. Њихови планови се своде на раздобље од месец или два, јер се ситуација непрестано мијења.

Говорећи о експлозији у Калиновки, пожари у војним складиштима су типични за већину пост-совјетских земаља. И у Русији су такви пожари били чести, све до средине 2000-их, када су практично служили за ”отпис” оружја и осталог војног материјала. Но, последњих година је контрола у руској војсци пооштрена, па су пожари знатно ређи.

У Украјини се пљачка оружја и војне опреме наставља и под новим властима након преврата у Кијеву. У совјетском је раздобљу ”Кијевска војна област” била најбогатија од свих војних области, јер се традиционално претпостављало да ће западна агресија уз употребу конвенционалног, ненуклеарног оружја, највероватније кренути из тог правца.

Након 1992. године су огромне залихе оружја остале на располагању украјинским генералима и њима блиским структурама. Јасно је да су они у вријеме када су украјинске власти мало пажње посветиле развоју војске оружје почели продавати диљем свијета. Нису случајно многи “лордови оружја” уско повезани с представницима украјинских власти и војске. Стога је би највероватнији узрок пожара могао бити покушај прикривања криминала, што се службено назива ”отписом несталог материјала”, као што је рекла и Надежда Савченко.

Сам Порошенко је у ситуацији у којој од две опције мора изабрати ону која је за њега мање зло. Конкретно, то значи да му рат помаже у обуздавању радикалних националиста које ће слати на исток земље, јер ако стане рат, они ће се вратити у Кијев и почеће тражити свој удео у власти.

С друге стране, више од три године је то рат у које украјинске снаге нижу поразе и нису оствариле ниједну значајнију побједу. Победе украјинске војске заправо су немогуће, јер покретање било какве велике офанзиве може поновно довести до жестоког одговора локалних снага, потпомогнутих руским умировљеним војним савјетницима, добровољцима и ветеранима из разних ратова, а не би мањкала ни прикривена помоћ у оружју, опреми и муницију од стране Москве.

Међутим, незадовољство овом ситуацијом буди нелојалност у редовима украјинске војске према Порошенку и мало је вероватно да ће председник Украјине зауставити војне операције под изликом да нема муниција за украјинске оружане снаге.

Порошенко као да ни сам не зна је ли за њега опасније зауставити операције против војске Донбаса или их подржати, али без икаквих изгледа за победу?

Три пожара у војним складиштима

За многе стручњаке три пожара у војним складиштима у Украјини само ове године нису случајност. Aко се догађају због непоштивања правила о складиштењу, како то нико није закључио након великог пожара у Балаклеји у ожујку? Нико није видио ни извјештај о том инциденту, ни што се према службеној верзији уопште догодило.

До сада се углавном све приписивало или немару или наменом ”отпису војног материја”. Најновија верзија, због које је љут и Запад, је скандал око илегалне продаје оружја Јужном Судану.

Постоје и мале шансе да све ово Петра Порошенка присили да се врати Споразумима из Минска. Наравно да ће се целу ситуацију покушати искористити Порошенкови противници, који ће га покушати компромитирати на све могуће начине.

Михаил Саакашвили, који као апатрид слободно лута Украјином, већ је изјавио како је експлозија била ”рођендански поклон Путина Порошенку и његовим Виницама”.

Петро Порошенко и његов штићеник, комадант украјинске војске Виктор Муженко, нападају се са свих страна да су ослабили украјинску војску.

Што се точно догодило у Калнивоки, то за сада нико не зна. Истрага није спроведена, а могући су сви разлози о узроцима пожара о којима се говори  у медијима. Коначно, можда је у праву и украјински премијер Гројсман, који тврди ”како су саботажу испланирале и обавиле руске службе”. Aко и јесу, мало је вероватно да ће се то доказати.

Позитивно у свему је што ће цивилно становништво Донбаса моћи мало предахнути, јер су пројектили за системе ”Смерч”, ”Ураган” и ”Град” у рату који траје више од три године углавном били намењени њима и разарању стамбених подручја и цивилне инфраструктуре.

Сада су на потезу амерички Конгрес и председник Трамп, који би требали одлучити хоће ли, према Порошенковим речима, Кијеву послати ”одбрамбено убојито оружје вредно пола милиона долара”. Aко Вашингтон и донесе ту одлуку, отвара се питање које је најсигурније складиште у Украјини, ако такво уопште и постоји, за тако велике испоруке ”запаљивог” оружја. Док су у питању били шлемови, чизме и униформе, још се могло рискирати, али са системима и пројектилима ”Џавелин” ће то бити пуно теже.

БОНУС ВИДЕО

Гости емисије „Дебата” били су руски новинар и уредник портала news-front.info, Оксана Сазонова и чешки новинар Јан Зорбић. Током емисије руска новинарка Сазанова је говорила о томе шта Русе највише занима у вези Србије (00:48:30), о томе како Руси реагују кад сазнају да их Срби воле (00:50:30); и о томе како је Оксана научила српски језик (00:53:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.