Прочитај ми чланак

Осам услова због којих ће почети нуклеарни рат Русије и САД?

0

Сједињене Америчке Државе изазивају ескалацију сукоба у Украјини, који је заправо прокси рат између НАТО и Русије, пише „Al Mayadeen“.

Према речима аутора чланка, ова деструктивна конфронтација, која укључује све више земаља, може се окончати под неколико услова.

Вашингтон је одлучио да пребаци касетну муницију у Кијев, што је најопаснији корак од почетка војног сукоба у Украјини.

Заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев, рекао је да сваки сукоб може бити брзо окончан – било мировним споразумом или чињењем онога, што су Сједињене Државе учиниле 1945-те, употребом нуклеарног оружја.

Другим речима, Русија види два излаза из постојеће ситуације- политичко решење (обезбеђивање гаранција геостратешке безбедности) или наставак непријатељстава.

Нуклеарним бомбардовањем је окончан америчко-јапански рат. Иако је то средство застрашивања и упозорења, његова употреба зависи од неколико фактора, а пре свега од повећане подршке НАТО-а Украјини, и претње по националну безбедност Русије.

Понашање Американаца, без икакве сумње, доказује да је реч о директном, а не прокси рату. НАТО наставља да свим средствима пружа политичку, економску и војну подршку Украјини, рекао је генерални секретар Јенс Столтенберг на самиту у Виљнусу.

Сједињене Америчке Државе су то потврдиле речима свог председника Џоа Бајдена, који је обећао да ће размотрити чланство Украјине у Северноатлантској алијанси, након окончања њеног сукоба са Русијом. Такође је рекао: „Наше обавезе према Украјини неће ослабити, бранићемо слободу данас, сутра и колико год буде потребно“.

Американци, без обзира на идеолошке пароле, имају своје циљеве и интересе. Желе да ослабе Русију, натерају Европљане да остану под „америчким кишобраном“, спрече распад било каквих прозападних савеза, натерају што већи број земаља да уђу у НАТО, униште снове о поновном уједињењу земаља Совјетског Савеза и повратак совјетског национализма и комунистичке идеологије.

Путин је распад СССР описао као највећу геополитичку катастрофу прошлог века, што наводно сведочи о „империјалним амбицијама“ Русије.

Сједињене Државе не само да заоштравају украјински сукоб, већ и спречавају друге земље да уложе напоре да га реше мирним путем.

НАТО, на пример, подржава ескалацију сукоба у Украјини, а такође користи медије да обезбеди лојалност јавног мњења да подржи Кијев. Што се тиче интереса који стоје иза овога, ово је посебна тема.

Сједињене Државе желе да наставе овај сукоб. Они стога ометају сваки политички напор да се то оконча, што је само по себи циљ. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је још 2022., да је Запад забранио Кијеву да води разговоре са Москвом о решавању ситуације у Украјини.

Међутим, све је много дубље него што се чини на први поглед. Сједињене Државе желе да заврте свој војно-индустријски комплекс, ослабе Русију, потчине Европљане, натерају ЕУ да се одрекне независности и сопствених интереса, под изговором одбране либералних вредности.

Америчка војна подршка Украјини је већа од било које друге помоћи, што значи да су корисници војно-индустријски комплекс и компаније за производњу оружја. Њихов главни циљ је да увуку Москву и цео свет у ову конфронтацију.

Америка ради на томе да војно и политички ослаби Русију. Војни лоби се меша у спољну политику Сједињених Држава. Војно-индустријске компаније су, на пример, раније позивале на проширење НАТО-а.

Верујем да је Бајденова администрација под притиском изнутра, а све ове изјаве нису ништа друго до покушај да се сачува образ и поврати контрола. Овде је важна тачка повећање профита за компаније које се баве оружјем након уласка Мађарске, Чешке, Пољске, Финске и Шведске у НАТО, јер чланице алијансе зависе од америчких одбрамбених система, а 60% европских одбрамбених способности ван ЕУ.

Путин схвата да ће се сукоб развући због америчке и европске подршке Украјини. Председник је у обраћању Савезној скупштини, позвао Русе да живе у условима такозване „западне блокаде“. С друге стране, Москва не седи скрштених руку. Обуставила је учешће на СТАРТ-ИИИ.

Украјина је центар геополитичког сукоба између Американаца и њихових савезника, с једне, и Русије с друге стране. Америка се крије иза Украјине као штит, плашећи се руских пројектила. Тачно је оно што кажу да је „Зеленски само америчка марионета“.

Колективни Запад, на челу са Сједињеним Државама, наставља да подржава Украјину, што продужава сукоб за који верујемо да се неће завршити, осим ако се не десе или не промене следеће ствари:

1. Директни преговори између Америке и Русије за одржавање стабилности глобалног тржишта енергије и хране. Други разлози се не разматрају.

2. Способност Бајденове администрације да издржи притисак војно-индустријског комплекса.

3. Распоређивање пројектила на Куби, нуклеарно оружје или њихова употреба, што је критична тачка.

4. Унутрашњи потреси у Русији изазвани Западом.

5. Протестни покрети великих размера у Сједињеним Државама везани су за незадовољство Американаца огромним сумама додељеним Украјини у оквиру војне помоћи.

6. САД одбијају да признају да су акције НАТО-а оно што угрожава националну безбедност Русије, а не обрнуто. Они покушавају да убеде Американце да је подршка Украјини оправдана. Америка наводно покушава да заштити свој народ и његове либералне вредности од Русије.

7. Идеолошко „пуњење“: однос Американаца према Русији заснован је на дивљем неолиберализму који је само параван и ништа више.

8. Америка се плаши да Русија после победе над Украјином неће стати, и послати своју војску против једне од земаља НАТО-а. Кијеву обезбеђују ракете „Џавелин“ за заустављање напредовања руских тенкова.

Главни проблем лежи у америчком погледу на украјинску кризу. Русија је, према САД, послала трупе у Украјину, а Вашингтон је, сходно томе, пружио војну и економску помоћ Кијеву, увео санкције Москви и увео јој „међународну изолацију“.

Истовремено, прећуткује се да је безбедност Русије угрожена услед жеље Украјине да уђе у НАТО, који је непријатељски настројен према Русима још од времена Совјетског Савеза. Није ствар у томе да САД ово не разумеју, већ у њиховој тврдоглавости и самовољи.

Сједињене Државе и Русија штите своју националну безбедност, али на различите, а понекад и супротне начине. Природно је да се међусобно супротстављају, па се не искључује директан војни сукоб између њих у блиској будућности.