Прочитај ми чланак

Пејсмејкери у људима на мети хакера

0

pejsmejker-foto-emedtravel-files-wordpress-com_f
Амерички стручњаци упозоравају на нову могућу мету сајбер напада који могу имати смртне последице, а то су медицински апарати, уградни као што су пејсмекери или инсулинске пупмице, и болнички уређаји.

Америчка Управа за храну и лекове (ФДА), тело које даје гаранције за здравствену безбедност у САД, управо је упутила позив произвођачима ових уређаја на повећану пажњу.

ФДА је забринута због осетљивости тих уређаја што се тиче сајбер безбедности и због случајева „хаковања“ који би могли директно да се тичу медицинских уређаја и болничких мрежа. Такав сценарио већ је замишљен на телевизији у популарној серији „Хоумленд“, где хакери убијају потпреседника САД тако што му улазе у пејсмекер и производе фатални електро шок.

„Добра вест је да се нисмо сусрели ни с једним таквим случајем у стварном свету. Али лоша вест је да се нико не интересује за ту тему са научне стране“, рекао је Кевин Фу, професор информатике на универзитету у Мичигену, специјализован за област здравства. „Информатички вирус могао би да се добије за трен ока“, рекао је Фу.

Кевин Фу је коаутор студије која је 2008. указала на ризике за апарате уграђиване у људско тело, као што су пејсмекери, јер хакери могу да их репрограмирају и да уђу у њихову мрежу. Он сматра, међутим, да је „највећи ризик“ вирус који би случајно ушао у неки медицински апарат пре него имагинарни сајбер напади.

„Вируси често успоравају неки рачунар, а када се успори медицински апарат, он више нема капацитет да ради како треба“, рекао је Фу.

Стручњак безбедносне компаније IOActive Барнаби Џек сматра да је сценарио приказан у серији „Хоумленд“ потпуно реалистичан и рекао да ће представити сличан напад на наредном форуму хакера.

Поред уградних апарата, бројни болнички уређаји као што су монитори који приказују рад срца, скенери, вештачки респиратори, апарати за радиолошку терапију везани су за интернет мрежу, и њихова безбедност би могла бити угрожена. Такође могу бити хаковане и лозинке за улазак у команду тих апрата.

Барнаби Џек је рекао да је ипак веома мала вероватноћа да се догоди напад на медицински уграђен појединцу, али је и додао да колико год мали ризик, сваки ризик треба да буде отклоњен. Он сматра да скретање пажње на тај проблем може да наведе произвођаче да побољшају безбедност тих уређаја.