• Почетна
  • СРБИЈА
  • Март – месец политичких превирања и великих догађаја у Србији
Прочитај ми чланак

Март – месец политичких превирања и великих догађаја у Србији

0

У модерној српској историји, март је често био весник великих политичких промена у Србији. Јер, управо су се у трећем месецу у години догодили многи историјски догађаји, који су нажалост често најављивали и велико српско страдање.

 

 Још од демонстрација и пароле „Боље рат него пакт” 1941. године, почетка бомбардовања СР Југославије 1999, па све до погрома косметских Срба 2004, март месец као да је предодређен да буде турбулентан период за српски народ.

 Све је почело 27. марта 1941. године. Комунистичка партија је у својој полувековној владавини и историји тај дан славила као велико и патриотско дело, чин народног отпора фашизму, с њом на челу. Касније, историја и историјски архиви казују да је тог дана у Србији, у ствари, изведен класични војни удар у организацији Британске обавештајне службе.

 Мартовске демонстрације јесу биле одговор на нацизам и тачно је да би нас Хитлер пре или касније напао, али с друге стране, одлука да у том тренутку уђемо у рат са Немачком је једноставно била трагичана за Србију.

 – Србија је могла и касније да се укључи у борбу, али је то урадила онда када је то највише одговарало Великој Британији. Најгоре од свега је то што смо у 20. веку много пута били жртве англо-американске русофобне политике, јер смо за њих били и остали мала Русија – објашњава историчар др Драган Петровић.

 Много година касније, 24. марта 1999. године, НАТО снаге отпочеле су 78 дана и ноћи дуго бомбардовање Србије. Бомбе су убиле више од 2.000 људи, претежно цивила. Ни после 14 година за те злочине нико није одговарао. Јер, с обзиром на то да одлуку о бомбардовању није донео ни одобрио Савет безбедности ОУН, оно је било противправан акт оружане агресије. И тим актом је извршен ратни злочин против Србије и њених грађана.

 Трагични догађаји у бившој Југославији такође су најављени у марту, још 1981. године. Тада су се догодили велики протести косовских Албанаца, који су били само почетак крвавог распада државе, али и НАТО бомбардовања 18 година касније.

 Десет година од косовских демонстрација, у Београду се догодио народни бунт. Испоставило се да је 9.март и све будуће демонстрације заправо биле превара за српски народ. 

 У марту је 2003. године убијен и Зоран Ђинђић. Историјска је и политичка иронија да је, такође у марту, али 2006. године угашен живот Слободана Милошевића у затворској болници Хашког трибунала.

Март симбол српског страдања у БиХ

 У БиХ је 1. марта 1992. године одржан референдум о независности БиХ, на којем је 62,7 одсто муслиманских и хрватских бирача гласало за њену независност и излазак из тадашње СФРЈ.

У Федерацији БиХ тај дан се обележава као „дан независности“, док Срби овај датум доживљавају као дан када је донета нелегитимна одлука муслиманског и хрватског народа против српских интереса. 

СРБИ СУ ПОБЕДНИЧКИ НАРОД

 Историчар Драган Петровић истиче да су и поред честих трагичних историјских догађаја, Срби били и остали победнички народ.

– Иако смо много пута прошли кроз голготу, Срби имају добру историју, победничку, с којом не може да се похвали ни један народ у окружењу, а ретки су такви народи и у Европи – истиче Петровић.

 (Србин.инфо)