• Почетна
  • СРБИЈА
  • Добро јутро, Београде 19.11.2012. Косанчићев венац као Монтмарт
Прочитај ми чланак

Добро јутро, Београде 19.11.2012. Косанчићев венац као Монтмарт

0

Идеалне кулисе и бирократске завесе

За ловце на филмске локације Српска филмска асоцијација недавно је бацила удицу на интернету, поставивши фотографије најатрактивнијих пејзажа и грађевина.

Косанчићев венац би, сматрају стране филмаџије, у улози Париза био сасвим уверљив.

Као што светске глумачке звезде имају званичне дублере, и Београд може да одмени Париз. Косанчићев венац би, редом су примећивале стране филмаџије, у улози галске престонице био сасвим уверљив.

Баш као што су сагласни да би зграда Главне поште верно дочарала седиште КГБ-а. Мање ласкаву сличност, између новобеоградских блокова и француског гета настањеног Алжирцима, спазила је и искористила екипа филма „Дистрикт 13” Лука Бесона.

А продуценти филма „Гавран” су у здању Старог двора препознали капацитет за „улогу” балтиморске железничке станице из прве половине 19. века…

За ловце на филмске локације, који још нису залазили у наше крајеве, Српска филмска асоцијација (СФА) недавно је бацила удицу на – интернету. На адреси www.filmlocationserbia.com доступна је база података где продуценти могу да нађу фотографије најатрактивнијих локација и грађевина.

Ту су и подаци о техничким услугама и стручним кадровима доступним у Србији. Асоцијација нуди страним продукцијама и повезивање с хотелима, ресторанима, кетеринг фирмама и осталима који су неопходни филмској екипи.

– Имамо равнице, планине, реке, шуме, архитектуру Аустроугарског и Османског царства, барока, соцреализма и модернизма, девастиране индустријске погоне и урбане штрафте, стручне људе, студија у којима је могућа савремена обрада слике и звука. Странци су задовољни свиме осим нашом бирократијом – каже Ана Илић, извршни директор СФА, додајући да се исувише времена и живаца потроши да би се уопште утврдило ко је „надлежни преговарач”.

– Нема устаљене процедуре за одобрење снимања. Институције које управљају појединим локацијама немају ценовнике за „филмску експлоатацију” тих места, па се неколико пута догодило да се утаначи једна цена, а три дана пред почетак снимања затражи много више пара – објашњава Илићева.

И када је за снимање неопходан само ходник у некој болници, њен директор тражи дозволу од Министарства здравља, наводи Мирослав Могоровић, из „Арт енд попкорн” продукције.

– Школске управе се боје да их не оптуже за комерцијалну злоупотребу простора, па преносе терет одлуке на Одбор родитеља и Министарство просвете – каже Могоровић.

Није се, ипак, још догодило да нека страна продукција дигне руке од Србије због спорости наше администрације, али су умели да скрате мисију. Екипа серије „Титаник” требало је да у Србији борави 12, а овде су провели свега пет недеља, док су у Ирској, уместо три, били десет седмица, прича Илићева.

На сваки долар уложен у продукцију, каже светска статистика, још 2,5 долара се потроши у месту снимања. У Панчеву се лани милион динара слило у градску касу на име дозвола за локације и накнаде за коришћење разних градских ресурса у снимању „Кориолана”, напомиње Душанка Степанов, из панчевачке управе.

– На сваком пројекту се запосли 120 до 150 филмских радника и 50 до 300 добављача разних профила. Од 2009. када смо почели да сабирамо податке, чланови екипа иностраних филмских продукција су у Србији годишње имали у просеку 3.000 ноћења – наводи Илићева.

Тврђава одолева филмаџијама
Специфичност Београда је што се у њему преплићу јурисдикције градске и републичке власти, наводи Ана Илић, извршни директор Српске филмске асоцијације.

– Сјајна локација за снимања је Београдска тврђава, али је она филмаџијама готово неосвојив бастион. Разумем да је то културно-историјски споменик, али у уговорима постоји клаузула да се локација мора вратити у првобитном стању. Штету покривају осигуравајуће куће – каже Илићева.

Зараде помоћних филмских радника
Статиста – 20 до 30 евра дневно
Возач – 150 евра недељно
Кројач – 300 до 400 евра недељно
„Дечко за све” – 200 до 250 евра недељно

 

Најмлађи Београђани у 2013. добијају још три нова вртића

Малишани у Новом Београду током следеће године добиће два потпуно нова вртића у Универзитетском насељу у Блоку 67 и у Војвођанској улици у Блоку 61, а у њима ће укупно моћи до борави минимум 550 деце.

Према речима градске секретарке за образовање и дечију заштиту, Љиљане Јовчић, финансијским планом за следећу годину већ је предвиђена набавка комплетне опреме за ове вртиће, укључујући намештај за просторије у којима бораве деца, неопходну опрему за васпитаче и стручне сараднике, као и технолошку опрему за дистрибутивне кухиње.

– Попут вртића „Звездана прашина” на Бежанијској коси, који је отворен у априлу ове године, и ови вртићи имаће најсавременији систем климатизације и вентилације, централни видео- надзор, дворишта опремљена меким подлогама и справама за безбедну игру деце. Такође ће имати и посебно дизајниране екране који ће васпитачима, деци и родитељима приказивати енергетске перформансе објеката и уштеду енергије, будући да је реч енергетски ефикасним вртићима – каже Јовчић.

Идејна решења за изградњу поменутих вртића прибављена су путем архитектонско-урбанистичког конкурса, а према речима Директора Агенције за ивестиције Марка Благојевић награђени радови одликују се високим квалитетом у решавању функционалних, естетских и проблема енергетске ефикасности.

– Ови објекти су техно-економски оптимизовани. За грејање и хлађење ових вртића користиће се различити системи примене геотермалне енергије, хидрогеотермалне енергије и енергије сунца, чиме постају потпуно независни од прикључка на топлане и за њихово загревање потребна је само одређена додатна количина електричне енергије неопходна за рад примењених система и уређаја – истакао је Благојевић.

Модеран вртић и у Стублинама
Најмлађи житељи обреновачког насеља Стублине такође ће у следећој години добити свој вртић, а радови на изградњи у пуном су јеку. Родитељи овог насеља с пажњом прате извођење радова, будући да је овај вртић почео да се гради на њихову иницијативу. Весна Обреновић, мајка двоје деце, нарочито је поносна што је град Београд одговорио на њихову молбу и што ће њихово село добити тако велелепну дечју установу, присећајући се како је са пријатељицом ишла од куће до куће скупљајући потписе за петицију.

– Ако вам кажем да сада наша деца иду у вртић који је удаљен 12 километара, онда не морам да вам говорим колико ће нам значити будући вртић- каже Весна Обреновић.

Вртић у Стублинама је површине око 1.700 квадратних метара и моћи ће да прими око 200 деце, а осим малишана из Стублина у овом вртићу боравиће и деца из Великог поља, Пиромана и Трстенице.

Радови на водоводном систему на подручју Авале у уторак
Потрошачи на врху Авале, као и у насељима Зуце, Степашиновац и Рипањ, остаће без воде у уторак, 20. новембра, од 11 до 15 сати због планираних радова на објектима београдског водоводног система на подручју Авале.
Из „Београдског водовода и канализације” моле потрошаче да припреме неопходну залиху воде за пиће и основне потребе, а њихове екипе ће се трудити да радове заврше у што краћем року.
Све додатне информације могу се добити у Контакт центру „Београдског водовода и канализације” на телефон 3606-606, као и на адреси www.бвк.рс .

Радови у делу Улице антифашистичке борбе до 30. новембра

 

Због радова на бетонирању, скидању оплате и привремених носача током изградње надвожњака изнад Улице антифашистичке борбе ноћу од 22 до 6 часова од суботе, 10. новембра, до петка, 30. новембра, доћи ће до затварања дела Улице антифашистичке борбе између Булевара Милутина Миланковића и Улице Јурија Гагарина. Током радова возила јавног градског превоза са аутобуских линија 60, 89, 94 и 95 саобраћаће измењеним трасама.

Тако ће возила са линије 95 од раскрснице Булевара Милутина Миланковића и Антифашистичке борбе до Улице Јурија Гагарина у оба смера саобраћати Булеваром Милутина Миланковића, Улицом Ђорђа Станојевића и Интерном саобраћајницом и даље редовном трасом. Возила са линије број 94 ће од раскрснице Булевара Милутина Миланковића и Улице Шпанских бораца до Јурија Гагарина у оба смера саобраћати Улицом Ђорђа Станојевића, Интерном саобраћајницом и Јурија Гагарина и даље редовном трасом. Возила са линије 89 ће од раскрснице Интерне саобраћајнице и Улице Јурија

Гагарина до Булевара Арсенија Чарнојевића у оба смера саобраћати Интерном саобраћајницом, Улицом Ђорђа Станојевића, Булеваром Милутина Миланковића и Антифашистичке борбе и даље редовном трасом. Возила јавног градског превоза са линије 60 ће у смеру ка „Топлани” на Новом Београду од раскрснице Булевара Милутина Миланковића и Антифашистичке борбе саобраћати Булеваром Милутина Миланковића, Улицом Ђорђа Станојевића, Интерном саобраћајницом и Јурија Гагарина до Улице Савски насип и даље редовном трасом. У смеру ка Зеленом венцу возила са ове линије неће мењати трасу.

Измена режима саобраћаја у Локрумској улици
Због радова на изградњи канализације у Локрумској улици, на деоници од Лазе Стефановића до Друговачке, биће измењен режим саобраћаја на раскрсници улица Драгослава Срејовића и Лазе Стефановића. Планирано је да радови трају од 14. до 20. новембра.
Од 21. новембра до 2. децембра у Улици Драгослава Срејовића биће измењен режим саобраћаја (радови ће се изводити под саобраћајем). Од 26. новембра до 5. децембра Локрумска улица биће затворена за саобраћај.
По завршетку радова улици успостављен уобичајен режим саобраћаја.

 

Радови на аутопуту од Петље Коњарник до Петље Душановац

Уколико временски услови дозволе, због наставка извођења радова на аутопуту Е-75 и преласка на нову фазу за саобраћај ће бити и даље затворена коловозна трака у смеру кретања од Ниша ка Београду на делу од Петље Коњарник до Петље Душановац у дужини од 2.000 метара, док ће зауставна трака на делу етапе 17 поново бити у функцији, саопштавају из ЈП „Путеви Србије“.

На овом делу, саобраћај ће се одвијати двосмерно коловозном траком намењеном кретању од Београда ка Нишу, према постављеној саобраћајној сигнализацији.

Током ове фазе радова биће затворено и искључење на петљи Коњарник за возила која се крећу од Ниша према Панчеву односно улици Војислава Илића.

Возила која се крећу од Ниша према Шиду, као и возила која се крећу према Панчеву односно улици Војислава Илића усмеравају се непосредно испред петље Коњарник кроз технички пролаз у супротну коловозну траку где настављају да се крећу левом претицајном саобраћајном траком све до техничког пролаза непосредно испред петље Душановац након чега се враћају у коловозну траку намењену кретању ка Шиду, односно у нормалан режим саобраћаја.

Возила која се крећу из смера Ниша ка Панчеву, окрећу се на петљи Душановац у смер ка Нишу и искључују се на петљи Коњарник према улици Војислава Илића. (Теретна возила у транзиту се упућују до петље „Мостар“ где се воде према Обилазници, односно према Панчевачком мосту.)

Возила која се крећу од Београда ка Нишу, задржавају свој смер и за кретање користе средњу и десну саобраћајну траку.

У овој фази за саобраћај се омогућава укључење возила на аутопут у смер ка Газели из улице Владимира Томановића код бензинске станице Слап, и то кретањем крајњом десном саобраћајном траком, према постављеној саобраћајној сигнализацији.

Радови ће бити обезбеђени адекватном привременом саобраћајном опремом и светлосном сигнализацијом и изводиће се уз асистенцију патрола саобраћајне полиције.

ЈП “Путеви Србије” апелује на све учеснике у саобраћају да обрате пажњу на постављену привремену саобраћајну сигнализацију, прилагоде брзину кретања постојећим условима и поведу рачуна о безбедности радника који изводе радове.

 

Привремено сужење коловоза у Улици Јурија Гагарина

Због ископа и бетонирања шипова коловоз у Улици Јурија Гагарина (у делу између узлазно-силазних рампи за Мост на Ади и Улице Антифашистичке борбе) биће сужен од 01. до 20. новембра.

Секретаријат за саобраћај апеловао је на возаче да прилагоде кретање возила условима у зони радова и поштују постављену саобраћајну сигнализацију.

Планирана искључења струје
Информације о планираним искључењима струје можете прочитати на сајту www.едб.рс/планирана_искљуцења.хтм
Електродистрибуције Београд.

Тел. број Информативног центра ЕДБ-а је 340-5555.

Бео-ком сервис – комунални водич

  Грађани Београда имају право на квалитетне комуналне услуге!

  Ми смо надлежни!

 Град Београд – Градска управа

 

 Служба за комуникације и координацију односа са грађанима

 Бео-ком сервис

 

Ово је Интернет издање „Комуналног водича Града Београда“. На наредних 40 страна имате све о комуналном систему Београда, а овде је преглед најважнијих контакт телефона за 20 врста комуналних услуга:

 

ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА

 – ЈКП „Београдски водовод и канализација“, 3606-606

 ГРЕЈАЊЕ И ТОПЛА ВОДА

 – ЈКП „Београдске електране“, 2093-011, 2093-100

 ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА

 – ЕПС – ЈП „Електродистрибуција Београд“, 340-5555

 – ЕПС – ЈП „Електродистрибуција Београд“, 340-5555

 – ЈКП „Јавно осветљење“, 3020-100, 3020-195

 ТЕЛЕКОМ УСЛУГЕ

 – Телеком Србија, 977, 9813

 ГАСОВОД

 – ЈП „Србијагас“, 2604-130, 7129-237

 ЈАВНИ ГРАДСКИ ПРЕВОЗ

 – Дирекција за јавни превоз, 3309-153

 – ГСП „Београд“, 3664-040

 – СП „Ласта“, 0800-334-334

 – ЈП „Железнице Србије“ – Беовоз, 3370-031, -035

 ПАРКИРАЊЕ

 – ЈКП „Паркинг сервис“, 3035-400

 – Управа Саобраћајне полиције, 3470-200

 ОДРЖАВАЊЕ УЛИЦА И ПУТЕВА

 – Дирекција за путеве, 3222-993

 – ЈКП „Београд пут“, 3818-101

 – ЈП „Путеви Србије“, 3040-700

 ЗАУЗЕЋЕ ЈАВНИХ ПОВРШИНА

 – Секретаријат за саобраћај, 330-9599

 – Дирекција за путеве, 3222-993

 РЕГУЛИСАЊЕ И БЕЗБЕДНОСТ САОБРАЋАЈА

 – Секретаријат за саобраћај, 330-9599

 ЧИСТОЋА

 – ЈКП „Градска чистоћа“, 3294-901

 ЗЕЛЕНИЛО

 – ЈКП „Зеленило Београд“, 2630-506

 ЖИВОТНА СРЕДИНА

 – Секретаријат за заштиту животне средине, 3226-106

 – Градски завод за јавно здравље, 3237-351

 – Служба комуналне зоохигијене, 329-3099

 СТАМБЕНЕ УСЛУГЕ

 – ЈП „Градско стамбено“, 3950-300, 3950-301

 ДИМНИЧАРСКЕ УСЛУГЕ

 – „Димничар“ АД, 2646-355

 ИМОВИНСКО-ПРАВНИ ПОСЛОВИ

 – Секретаријат за имовинско-правне послове и грађевинску инспекцију, 3228-740

 – Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда, 244-9494

 УРБАНИЗАМ И ГРАЂЕВИНСКИ ПОСЛОВИ

 – Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове, 3229-000

 – Урбанистички завод Београда, 3331-500

 ПИЈАЧНЕ УСЛУГЕ

 – ЈКП „Градске пијаце“, 3806-450

 ПОГРЕБНЕ УСЛУГЕ

 – ЈКП „Погребне услуге“, 2071-333

 НАПЛАТА КОМУНАЛНИХ УСЛУГА

 – ЈКП „Инфостан“, 3954-403

 ИНСПЕКЦИЈE

 – Дежурна градска инспекција, 3227-000, 330-9760

 – градска Грађевинска инспекција, 3220-441

 

Уколико са горе поменутим службама и предузећима не успете да решите своје комуналне проблеме, позовите нас:

 Београдски комунални сервис

 Тиршова 1, централа 3605-600

 Бесплатни позиви 0800-110-011 (радним даном, 07.00-22.00)

факс 3605-811

 e-mail: [email protected]