Прочитај ми чланак

Битка са речном мафијом на Сави и Дунаву

0

У патроли са цариницима на Сави и Дунаву, који даноноћно спречавају шверц свих врста. Вељко Кондић: Кријумчари наоружани и дугим цевима. Имају и чопоре паса којима штите територију

Само током 2012. године шверцерима на води одузето је: 24.000 литара нафте, 8.000 литара „евродизела“, 10.000 литара моторног уља, 9.000 килограма гвожђа и чак 12 тона вештачког ђубрива! Цариници – оперативци Одсека за сузбијање кријумчарења водених путева у истом периоду запленили су и шест баржи, три чамца, три ванбродска мотора, три пумпе, два камиона, три комбија…

Акције, у које крећу искусни цариници Фрањо Елхарт, Горан Јуренчић и Вељко Кондић су тешке. Свакодневно воде битку против несавесних бродара на Дунаву, Сави, Тиси и Великој Морави. Када смо пре неколико дана са бродом Управе царина и тројицом цариника кренули у патролу и контролу водених путева, опколила нас је и додатна опасност – густа магла.

– Тако је на реци. Никада не знаш какав дан те чека. Ми смо се много пута уверили да је магла густа као тесто и да кроз њу морамо да се пробијамо, тако што је „сечемо“ прамцем нашег брода – објашњава кормилар Јуренчић.

ПОЗНАТЕ БАЗЕ ШВЕРЦЕРА

Речна мафија ради свуда тамо где бродови пролазе или пристају. Цариници истичу да разбојници „оперишу“ у Београду, Бановцима, Батајници, Сурдуку, Винчи, Гроцкој, Прахову, Доњем Милановцу, Смедереву, Ковину, али и у Бачкој Паланци и Новом Саду, као и на Великој Морави, у рејону села Дубавица.

Кроз густу белу завесу која се спустила на воду назирали су се бродови „Осијек“ и „Богдан“, присилно усидрени насред пловног пута. Капетани су цариницима рекли да им радари не раде и не виде куда плове. Мораће да сачекају да се магла подигне, а то уме да потраје сатима. Била је то прилика да се цариници Елхарт, Јуренчић и Кондић упусте у контролу старе самоходке, која је превозила шљунак. Темељно су прегледали бродске књиге, али и сва складишта, танкере и резевоаре.

– Сумњамо да један брод има тајне бункере у којима превози вишкове нафте ради продаје локалним кријумчарима, који је потом препродају на црном тржишту земљорадницима или транспортерима – објашњава Елхарт, шеф Одсека за сузбијање кријумчарења водених путева.

Одсек је формиран 2004. године да би се Управа царина супротставила речним кријумчарима. Са осморицом цариника и четири модерна брода, Одсек је на воденом путу дугом 1.000 километара успео да нанесе тешке ударце речној мафији. Само током 2012. године од шверцера су одузели велике количине горива, гвожђа, вештачког ђубрива и разних пловила и машина.

МУЊА НА ВОДИ

Нови царински чамац има мотор од 350 коњских снага, електронски ГПС, скенер, радар, сонар и увезан је са центром РИС. Може да ради по киши, снегу, мраку, магли, на врућини и хладноћи. Има газ од 40 сантиметара, па тако може без проблема да приђе обали. Плови до 75 километара на сат и бржи је од већине кријумчарских глисера.

– У борби са речном мафијом примењујемо тактику „меке руке“. Више разговорамо и убеђујемо сумњивце на води да прегледамо њихове бродове и чамце, него што се расправљамо. Речни кријумчари су изузетно опасни. Тајно нас прате и прислушкују. Наоружани су кратким и дугим цевима, а имају и чопоре опасних паса и нападају нас, јер штите своју територију, тајне товаре и складишта са шверцованом робом – открива за „Новости“ Вељко Кондић, који се осам година бори са речном мафијом.

Њу, наводе цариници, чини тридесетак кријумчарских група из српских лука, пристаништа и увала. Препродаје се све – цигарете, нафта, гвожђе, ђубриво, житарице, бела техника, угаљ…

– Бановци и Сурдук, на пример, немају пристаниште, али имају канале који излазе на Дунав. Ти канали су „пупак“ речне мафије, јер кријумчари из њих „нападају“ стране бродове да би, док они плове лагано, обавили илегалну трговину.

Овај посао постаје све сложенији, јер је кријумчарење на рекама, закључују наши домаћини, најуноснији мафијашки бизнис, па се за њега поред посада бродова из Украјине, Румуније, Русије, Белорусије, боре и посаде теретних лађа из Аустрије и Немачке.

 

(Новости)