Zvezda „srušila“ Partizan: Nedović pogodio za pobedu u poslednjim sekundama

0

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan 76:73 u meču 12. kola Evrolige i prvom "večitom derbiju" u ovom formatu evropske elite.

Звезда је меч решила у последњем нападу, шутем Немање Недовића за три поена, иако дотле готово ништа није могао да убаци са дистанце.

Црвено-бели су на три минута пре краја били готово прежаљени јер је Партизан у тврдом мечу имао шест поена вишка после поготка Кевина Пантера. Није било довољно домаћину, кога су са трибина све време бодрили „гробари“ у бучној „Арени“.

Два различита полувремена могли смо да видимо на њеном паркету. У првом је уводна четвртина припала Партизану, у другој је Звезда „покидала“.

За оба тима је било заједничко то што готово нико скоро цео меч није могао да погоди тројку, па се све решавало или на обручу, или до неколико метара од њега.

Црно-бели су тек у четвртој четвртини успели да вежу неколико тројки када су погађали Данте Егзум, Данило Анђушић и Јанис Папапетру. Уз офанзивне скокове, то је умало било пресудно да одреди победника.

Партизан је кренуо агресивно, Кевин Пантер је у контри решио први напад свог тима, али та агресивност је резултовала са три тимска фаула домаћих за мање од два минута меча.

Матијас Лесор је рано почео на офанзивном скоку да прави проблеме Огњену Кузмићу и Звезди и из те његове игре је Јанис Папапетру убацио два поена, на шта се у контри надовезао и сам Лесор, изнудивши успут фаул Хасана Мартина.

Партизан је у тим тренуцима, после непуна три минута већ створио предност од пет поена, 7:2.

Када је Пантер украо живу лопту Бранку Лазићу после кардиналне грешке капитена Звезде, то је већ био знак за узбуну код Душка Ивановића.

Ивановић је тражио тајм-аут, а „гробари“ су се забављали скандирајући име Александра Митровића, шпица репрезентације Србије и Фулама, који је дошао да гледа Партизан.

Лесор је наставио да скаче у нападу, сакупио је чак пет офанзивних скокова до краја прве четвртине од осам укупно, Пантер је наставио да погађа, па је својом тројком донео прву двоцифрену предност Партизану – 16:4.

Лука Вилдоза је то прекинуо накратко украденом лоптом Мадару, Немања Недовић је нанизао неколико промашаја, а Звезда је остала немоћна у првих десет минута, иако је била на достижном минусу, 20:11.

Као да су се њеним играчима „тресле руке“, јер ни отворени шутеви нису улазили, па је тиму са Малог Калемегдана било потребно да подигне енергију и пронађе сигурнија решења у нападу, кад већ далекометни хици нису улазили.

Ни Партизан није блистао до краја првог периода, пошто је имао тек једну тројку из девет шутева, али је Звезда била на 0/7.

Неспортска Бродзијанског, па онда и фаул у нападу у прва два и по минута друге четвртине нису му ишла у прилог.

Звезда је тада поенима Недовића и Луке Митровића успела да потпуно истопи предност ривала, а бек је приде погодио веома леп флоутер из укрштеног корака за 22:19.

То је био само наговештај онога што ћемо гледати до полувремена. Петрушев је погодио тројку за егал, а онда је настављена серија Звезде од 13:2.

Гости су преузели контролу, Жељко Обрадовић се нервирао, а црно-бели никако нису могли без Матијаса Лесора.

Било је приметно да су и лопте почеле да им излазе из обруча, па су то кажњавали Петрушев, Митровић и Недовић до 40:33 на крају полувремена у корист екипе са Малог Калемегдана.

Друго полувреме почело је пресликано као и прво. Агресивни Партизан, фаулови и један скок Бентила под кошем ривала после тешког промашаја Вилдозе.

Звезда је некако одржавала предност, али је Мадар тројком смањио заостатак црно-белих на 42:40.

Стефан Марковић је управо Израелцу поклонио лопту за полагање и егал 44:44, па се није искупио тројком.

Црно-бели су имали 13:4 у трећем периоду до слободних бацања којима је Лесор вратио предност Партизану 46:44.

До краја трећег периода се играло поен за поен, а Хасан Мартин ју је затворио својим поенима из рекета после асистенције Недовића за 54:52.

Недовић је на старту четвртог периода промашио цео кош са тројке, док је на другој страни двапут споља промашио Анђушић.

Данило се на старту четврте четвртине разиграо, погодио је далеки шут, а Партизан су у том периоду кренуле тројке јер су их давали и Егзум и Папапетру.

Црно-бели су отишли на плус три 67:64. Скок у нападу је донео Егзуму двојку за 69:65. Није се дуго чекало ни да Пантер убаци двојку за шест разлике на три минута пре краја.

То није био крај драми, пошто је Вилдоза дао тројку када је највише требало његовом тиму, а Мартин непосредно пре тога ухватио скок у нападу за лагана два поена под кошем.

Партизан је у тим моментима на 2:05 до краја имао само поен предности 71:70 и чекало се ко ће да реши драму. Папапетру је „дигао два прста“ и погодио са бока на истеку лошег напада.