• TRIJUMF: Đoković bolji od Federera i u Londonu (Tok meča)

TRIJUMF: Đoković bolji od Federera i u Londonu (Tok meča)

0

Novak12

Српски тенисер Новак Ђоковић тријумфално је започео одбрану титуле на завршном Мастерсу у Лондону, победом у првом колу групе Б над Роџером Федерером.

Ђоковић је у дуелу који сте имали прилике да у директном преносу гледате на телевизији Б92, славио у три сета 6:4, 6:7, 6:1, после два сата и 25 минута игре.

Ово је Новаку и Федереру био 31. међусобни меч, а најбољи српски тенисер је сада пришао на само победу заостатка – 16:15.

У ‘О2’ арени Ђоковић је дошао до девете победе од последњих 12 мечева са Федерером, од почетка 2011. године.

Српски тенисер и даље има шансе да годину заврши на првом месту, али су оне додатно умањене победом Рафаела Надала над Давидом Ферером (6:3, 6:2). Надал је после тог меча изјавио да је играо боље него у Паризу.

Завршни Мастерс у Лондону почео је у понедељак, а победе су на отварању забележили Станислас Вавринка и Хуан Мартин дел Потро.

У среду се наставља такмичење, од 15 часова састају се Надал и Вавринка, док од 21 играју Ферер и Бердих.

Дуел два великана светског тениса почео је одличним поеном, Новак га је отворио сјајном бекхенд паралелом. Добрим сервисима брзо је стигао до 40:15 и брзо сигао до 1:0.

Роџер је свој гем кренуо одличним сервисима, а при резултату 30:15, севнула је нова паралела, али је Швајацарац неутралисао одличним сервисом. Уследио је добар напад по паралели из бекхенда и на семафору је писало 1:1.

У истом ритму се наставило у следећа два гема, играчи на сервису су противнику дозволили само по један поен, па је после Федереровог гема резултат 2:2.

Новак често напада Роџеров бекхенд, то му се исплаћује јер добија изнуђене грешке противника, а после једног напада из форхенда, стигао је до две гем лопте. Сервисом, који га од почетка меча одлично служи, повео је са 3:2. Федерер сервисима бомбардује Ђоковића, а захваљујући предивној паралели дошао је до новог винера – 3:3.

Иста слика виђена је и у седмом гему, Ноле не дозвољава Федереру да га угрози, могао је да узврати гемом без изгубљеног поена, али га је у томе омео лош волеј на мрежи. Ипак, после агресивног форхенда дочекао је нову грешку противника за ново вођство – 4:3.

Завршни Мастерс у Лондону увек је привлачио велике светске звезде, па су тако на трибинама О2 арене светски шампион у снукеру Рони О’Саливен, као и првотимци Арсенала Алекс Окслејд-Чемберлен и Матје Фламини.

У осмом гему Роџер је имао ситних проблема, Новак је са два добра напада стигао до 15:30. Ипак, српски тенисер је промашио форхенд, а Швајцарац се извукао за ново изједначење – 4:4.

Узвратио је седми тенисер света истом мером, имао 15:30, али је Новак изашао на мрежу и смечом добио поен. Потпуно је стао сервис нашем играчу, направио је две дупле грешке и поклонио брејк брилику Федеру. На велику срећу, он је промашио чист форхенд, а потом и бекхенд, па се Ђоковић једва извукао и повео са 5:4.

Спасена прилика дала је крила Новаку који је у следећем гему, по први пут у мечу, одлично ритернирао. Један бекхенд пао је под ноге Роџеру и донео две везане брејк/сет шансе. Освајач 17 Грен слем титуле добрим слајс сервисом спасио је прву, али је код друге послао форхенд у аут, што је Новаку донело сет – 6:4.

1:1 Новак пао у тај брејку
Наставио је Ђоковић у истом ритму и на отварању другог сета, овога пута ривалу је препустио два поена, али повео са 1:0.

Нову полуприлику добио је Новак у другом гему другог сета. Стигао је до 15:30, а трећом грешком из форхенда, Федерер даје две брејк шансе. Прву је неутралисао лепим нападом из форхенда, а код друге је Ноле ритерн избацио у аут. Грешкама је српски тенисер дозволио Роџеру да се врати у гем и изједначи на 1:1.

Подигаао је други играч на АТП листи проценат првог сервиса што му је донело лаган гем, за нову предност – 2:1.

И Швајцарац је почео да игра знатно боље, вратио је сервис из првог сета и одличним нападима стигао до 40:0. Једним чудним ударцем добио је могућност да изађе на мрежу и поен решио лаганим форхендом – 2:2.

Међутим, не успева да угрози сервис Новака, а два кикс ударца донела су Ђоковићу шансу да брзо седне на столицу са 3:1. Федерер је ипак узвратио силним форхенд ритерном, а потом да дође и до 40:30. Сада је ред био на нашег играча да киксира, што је противнику омогућило потпуни повратак у гем. И поред слабије игре у пољу одлучио се за напад кратком форхенд дијагоналом која му је донела предност. Гестикулирао је ка својој ложи да нешто није у реду, а за то време Федерер погађа бекхенд паралелу и стиже до прве брејк шансе у другом сету. Бесним форхендом поклања брејк Федереру за 2:3.

Успео је Ђоковић да притисне Роџера већ у наредном гему, и да после неколико грешака стигне до 40:40. Бекхенд паралелу је избацио у мали аут, али му се противник реванширао дуплом грешком. Сјајном дијагоналом из форхенда избацио је Федерера из равнотеже и стигао до своје прве брејк лопте у сету. Ипак, сервис је ту када треба за нови ђус. Уз помоћ мреже добио је Ђоковић другу прилику, а другом дуплом грешком и брејк – 3:3.

Ипак, види се да је Новакова игра у паду, прави више неизнуђених грешака, а једном из бекхенда је противнику пружио 0:30. Онда и новим лошим ударцем поклања три шансе Федереру да поново поведе што овај чини после другог ударца – 4:3.

Novak50_size3

Могао је Ноле да се врати одмах у наредном гему, дошао до 15:30, али је поново на полуприликама избацивао лопте у аут. Федерер је то искористио, одличном комбинацијом 1-2 дошао до гем лопте и сервисом повео са – 3:5.

Ђоковић је лако добио свој сервис гем, а у следећем је стигао до две одвојене брејк прилике. Прву је пропустио лошим форхендом, али је код друге дочекао грешку и изједначио на 5:5.

Поправио је сервис, али га бекхенд и даље мучи. Промашио је три ударца са те стране и поново себе увео у проблем. Тада је, наравно, сервис стао, а Федерер напао и дошао до нове шансе. Ипак, извукао је Ђоковић добар сервис, изједначио, а онда и повео са 6:5.

Федерер је успео да избори тај брејк захваљујући доброј игри на мрежи и грешкама Ђоковића – 6:6.

Прва два поена у 13. гему били су мини брејкови, а онда је Роџер успео да задржи свој сервис. Исто је учинио и Новак, али је феноменалним волејима Швајцарац стигао до нове предности. Дуплим мини брејком, Федерер је стигао до 4:2 и велике шансе да уради оно што није успео пре неких 20 минута, да изједначи на 1:1. Освојио је све поене до краја тај брејка за 6:7 (2).

После изгубљеног сета, Ђоковић је потпуно пустио руку и погодио два винера, један из форхенда, један из бекхенда. Код трећег поена, Федерер је послао лопту у мрежу и дао три прилике Новаку да поведе. Овај је искористио већ прву за 1:0.

Наставило се мучење нашег тенисера са бекхенд паралелом, избацио је у аут, али је брзо то неутралисао асом. Нови проблем решио је новим добрим сервисом, али је поново грешкама дозволио противнику шансу да се врати. Сервисом у тело изненадио је Федерера, а онда је после неколико поена и изједначења повео – 2:0.

Смањио је сигурним сервисима шестоструки освајач завршног Мастерса на 2:1, али је сигурним сервисима Ђоковић узвратио за вођство од 3:1. Наставио је Ђоковић и поред великог умора са притиском, одлично је тактички шетао Федерера и стигао до нове две везане шансе. Прву је пропустио лошим ритерном, али је код друге, после поена од 30 удараца, напао по паралели и изнудио грешку за 4:1.

Федерер је наставио да промашује, па Новак није имао проблема да увећа предност на 5:1.

Швајцарски тенисер при резултату 5:1 у одлучујућем сету повео је са 40:15, али је Новак одличним ритернима стигао до ђуса. Ипак, драј волејом, па добрим сервисом, Федерер је одложио пораз – 5:2.

Ипак, крај је уследио само минут касније, диктирао је сервисима Ђоковић поене и завршио посао после 2 сата и 25 минута – 6:2.

(B92, фото: Бета)