EP U RUKOMETU: Srpkinje srušile Dansku, sa prvog mesta idu u drugu fazu

0

Ženska rukometna reprezentacija Srbije, čiji je "Blic" glavni medijski sponzor, kao prva u grupi A se plasirala u drugu fazu Evropskog prvenstva, pošto je deklasirala Dansku sa 30:25

Апсолутно све је на овом мечу полазило за руком изабраницама Љубомира Обрадовића, које су биле мотивисане да покажу да је пораз од Шведске био само лош дан и да то никако не одражава квалитет селекције.

И у томе су успеле, пошто су од старта стекле предност, која је испрва била мнимална, у првом полувремену је достигла и плус пет, па је било очигледно да Данска једноставно не може да парира нашој селекцији.

Квалитет игре је био висок у првом полувремену, али шта онда тек рећи за наступ у наставку. Скандинавке нису имале никакав одговор на сјајну игру, а наше девојке су константно наставиле да подижу предност. Средином другог полувремена је било и плус осам (22:14), после чега је било јасно да ће се Србија на овом мечу радовати.

До краја су изабранице Љубомира Обрадовића зналачки сачувале предност и на убедљив начин су се радовале против Данске, која до овом меча није знала за пораз.

И то није све, репрезентативке Србије су убедљивом победом са првог места прошле у другу фазу, где ће пренети два бода, колико ће имати Данска и Шведска. Да подсетимо, у наредној фази ће наше рукометашице играти против Француске, Русије и Црне Горе.

Прво полувреме: Сјајне рукометашице разбијају противнице, Србија – Данска 17:13

Наше рукометашице су веома добро ушле у меч, пошто су први напад Данске одбраниле, а онда и после мало дужег напада су преко Драгане Цвијић повеле са 1:0. Међутим, брзо је стигао одговор, након чега се играло гол за гол. Тако је Србија после голова Јелене Лавко и Јоване Стојиљковић задржавала предност и водила је са 3:2.

Одбрана је веома добро функционисала, из чврсте дефанзиве су се стварале шансе за поготке, што су изабранице Љубомира Обрадовића знале да користе. Тако је Дијана Радојевић одлично истрчала контру, после чијег поготка је наша селекција први пут стекла два гола вишка – 4:2.

Ни ту није био крај одличне игре, јер су Катарина Крпеж Шлезак и Андреа Лекић наставиле да подижу предност Србије, која је износила и плус три (6:3). Ипак, на оних минус два је успела да смањи Транборгова. Крпеж Шлезак је још једним голом из седмерца донела три гола вишка, али су и Данкиње знале да одговоре, јер су сваку шансу користиле да матирају Марију Чолић. Тако су после мини серије од 2:0 успеле да приђу на само 7:6, али је Андреа Лекић имала спреман одговор за 8:6.

Србија је у првом полувремену све конце игре држала у својим рукама, па их није пореметило ни то што су Данкиње пришле на гол заостатка. Бриљирала је Андреа Лекић, која је погоцима и луцидним асистенцијама омогућила саиграчицама да тресу мрежу, док је одлично играла и Драгана Цвијић, за коју није било одбране. После серије одличних потеза наше девојке су дошле и до плус четири (12:8), први пут на мечу, али је противник успео да се опорави и смањи на 12:10.

на ту мини-серију наше девојке су имале експресан одговор, па су после голова Катарине Крпеш Шлезак и Јелене Лавко поново стекле највећу предност на мечу – 15:11. Данкињама ни тајм-аут селектора није помагао, пошто су изабранице Љубомира Обрадовића биле незаустављиве. Одбране за њих није било, па су тако после голова Стојиљковићеве и Поп-Лазићеве Србија стекла огромних плус пет – 17:12.

Репрезентација Данске је до краја првог полувремена успела само да смањи заостатак, па су Скандинавке после гола Кристине Јоргенсен пришле на 17:13.

Друго полувреме: Србија – Данска 30:25 (17:13)

Изабранице Љубомира Обрадовића су у сјајном ритму играли у првом полувремену, а на истом нивоу су биле и у наставку. Константно подизале предност, погађале су Катарина Крпеж Шлезак, Андреа Лекић и Јована Стојиљковић за нову највећу предност на мечу – 20:14.

Био је ово у потпуности меч Андрее Лекић, која је доминирала против Данкиња. На високом нивоу је била у одбрани, што је успела да крунише у нападу, те је после њеног гола Србија дошла до великих плус седам – 21:14! Данкиње су покушале нешто да ураде и преокрену ситуацију на терену, али им апсолутно ништа није полазило од руке.

Наше рукометашице су то знале да користе, па су после нових бравура Андрее Лекић и Катарине Крпеж Шлезак дошле до новог највећег вођства. Било је невероватних 24:15, па је сваким минутом било све јасније да су репрезентативке Србије веома близу победе.

После те серије су успеле Скандинавке да колико-толико одговоре, па су са три везана гола смањиле на 24:18, али је њихов налет зауставила сјајна Драгана Цвијић, која је на линији шест метара била незаустављива, па је вратила седам голова вишка нашој селекцији.

Једноставно, Србија је била боља у сваком аспекту игре, није пропуштала шансу да казни пропусте у одбрани противника, којима је максимум у другом делу био прилазак на тих минус шест. Тако је било и када је Трине Јенсен погодила са 26:20, али тиме и даље није угрожено убедљиво вођство наших девојака.

Данска је покушала да додатно приђе, у чему је успела када је Волерова смањила, али је на оних плус шест (27:21) вратила Јована Стојиљковић, који је на овом мечу изнела велики терет у нападу. Није Србија никако посустајала у нападу, Андреа Лекић је погађала када је то било најпотребније и седмим голом на мечу је донела 28:21, али је противник веома брзо узвратио. Али, најбитније је било то што су наше девојке чувале ту убедљиву предност. До краја су репрезентативке Србије сачувале предност и славиле су са чак 30:25.

СРБИЈА – ДАНСКА 30:25 (17:13)

Дворана: „XXЛ Арена“ у Нанту. Судије: Алексеј Ковалчук и Игор Ковалчук (Моладавија).

Србија: Томашевић, Чолић, Радосављевић, Крпеж Шлезак 8, Лекић 8, Штевин, Лавко 4, Ковачевић, Николић, Т. Радојевић, Поп-Лазић 3, Д. Радојевић 1, Вукајловић, Стојиљковић 4, Цвијић 2, Дмитровић.

Данска: Тофт, Рајнхарт, Педерсен 1, Иверсен, Хансен 3, Волер 4, Хајндал 1, Хаугстед, Григел, Офендал, Нилсен 3, Трандборг 2, Јоргенсен 4, Јенсен 6, Дорнонвил, Хојлунд 1.