Drama za istoriju: Filipović sa pola terena doneo finale, poklonjen gol Španiji

0

Vaterpolisti Srbije savladali su Španiju sa 10:9 (2:0, 2:5, 1:2, 5:2) nakon neviđene drame i plasirali se u finale Olimpijskih igara.

Србија ће у финалу играти против Грчке која је са 9:6 савладала Мађарску, а тај сусрет за злато заказан је за недељу од 09.30.

Наши момци успели су да се врате из нокдауна након што су губили са 5:2, али су онда почели да се враћају.

Судијски критеријум направио је доста проблема нашој селекцији, али је одбрана овог пута успела да неутралише све проблеме и у базену и ван њега.

Наши момци су просто закључали Шпанце када је било бити или не бити, а нису се сломили чак ни када је Прлаиновић погодио три пута пречку, када је то урадио и Рашовић, Јакшић, па и Филиповић чији је лоб ударио у пречку (био би то потез турнира).

„Делфини“ су пропуштали шансе, ређали малере, а Шпанци су чак добијали праве поклоне.

У тим моментима је деловало када да је голман Шпаније Лопез Пинедо зачарао мрежу. Судије су чак признале сумњив погодак Шпаније након гледања снимка. Утврдиле су да је лопта ушла у гол после шута Шпанца, те је „фурија“ дошла до 8:7.

Ипак, онда је Србија показала због чега је актуелни олимпијски шампион. У последњем минуту је Србија постигла два поготка.

Најпре је Мандић успео да постигне гол за 9:9 након дуге акције, а онда је Филиповић на сјајно показао због чега је један од најбољих ватерполиста свих времена.

Кроз шуму руку са готово пола терена погодио је и донео Србији финале.

Најефикаснији у Србији био је Мандић са три поготка, док су по два гола дали Рашовић и Филиповић.

У Шпанији су по два поготка уписали Мунариз Егана и Маларк Ђел.

Србија – Шпанија 10:9 (2:0, 2:5, 1:2, 5:2)

Дворана: Ватерполо центар Тацуми. Судије: Адријан Александреску (Румунија), Михел Зварт (Холандија), ВАР: Младен Рак (Хрватска).

Србија: Мандић 3, Дедовић, Ранђеловић, Лазић, Пијетловић, Рашовић 2, Алексић, Јакшић 1, Филиповић 2, Прлаиновић 1, С. Митровић 1, Б. Митровић.

Шпанија: Лопез Пинедо, Мунариз Егана 2, Гранадос Ортега 1, Санауха, Де Торо Домингез, Лараумбе Ђонфо, Фамера, Фернандез Миранда, Тахул Компте 2, Пероне Рока 1, Маларак Ђел 2, Бустос Санчез 1.

Четврта четвртина: Србија – Шпанија 10:9

32′ Гол, гол, гол!

Филиповић је постигао погодак готово са пола терена за 10:9.

31′ Гол, гол, гол!

Какав погодак је постигао Мандић. Унео је и голмана Лопеза у гол силином ударца за 9:9

31′ Да ли је ово могуће?

Како је Шпанија успела преко Тахуља уз много среће да постигне гол за 9:8. Мало је закаснио Митровић да изблокира тај ударац.

30′ Идемо, идемо!

Погодио је са велике даљине Стефан Митровић! Србија се вратила на 8:8.

30′ Да, да, да

Погађа Мандић! Идемо, момци! Има времена за пласман у финале!

28′ Судије прекинуле меч

Ово би могао да буде преломан тренутак сусрета. Србија се одбранила са играчем мање након блока Мандића. Ипак, након тога су судије зауставиле игру и пустиле успорени снимак да виде да ли је Митровић одбранио. Показао је да је признат гол Шпаније за 8:7.

27′ Какав гол Србије

Шпанци су остали затечени. Мислили су да лопта треба да се врати на место фаула, а Јакшић је погодио за 7:6.

25′ Јао, ово би био потез турнира

Још једном је пречка спасила Шпанце, овог пута након сјајног покушаја лоба Филиповића. Прлаиновић је још једном погодио пречку. Има ли краја малеру?

Трећа четвртина у току: Србија – Шпанија 5:7

24′ Браво, браво!

Устају наши ватерполисти из нокдауна. Постигао је Страхиња Рашовић са левој крила и озбиљно уздрамао Лопеза Пинеда који се хватао за главу. Србија је смањила на 7:5.

24′ Шпанци блистају

Не престају да играју сјајно, Србија нема одговор. Маларк Ђел погађа за 7:4. Ова генерација Шпанаца налази се на врхунцу на овим Играма, а форма је темпирана баш да се нападне прва олимпијска медаља у ватерполу у 21. веку.

23′ Не, не

Погодио је Гранадос после играча више. Наша екипа гледала је ка судијама, али одлука, нити критеријум нису промењени.

22′ Шта ово раде судије

Након што је Србија добила играча више, суђен је контрафаул Алексића. Због критеријума негодују наши момци, али настављају да се боре.

20′ Невероватно!

Још једном је Србија погодила пречку. Овог пута је Рашовић погодио пречку после „жабице“, као да је неко зачарао мрежу Лопеза.

19′ Један талас спасао Шпанце.

Србија игра сјајну одбрану, али овог пута „шкрипи“ у нападу. Један гол би могао драматично да промени ствари. Шутирао је Стефан Митровић, а Лопез успео да спаси свој гол у последњем тренутку.

Ватерполо репрезентација Србије, Душан МандићФото: Тањуг/АП Пхото/Марк Хумпхреy)
18′ Шта се ово дешава?

Након две пречке Прлаиновића, сада и Алексић погађа оквир гола. Одбрана је на сјајном нивоу, само фали тај погодак!

17′ Штета: Промашаји Србије

Србија је имала неколико покушаја у првом нападу. Није успела да постигне погодак из позиционе игре, Лопез је сјајно два пута бранио после два шута Прлаиновића, док се једном лопта одбила о пречку.

Друга четвртина: Србија – Шпанија 4:5

16′ Тако је!

Никола Јакшић се избацио високо изнад воде, а лопту је добио директно на длан, те му није било тешко да матира голмана Шпаније за 5:4.

16′ Ау, овакве ситуације се не виђају често

Покушали су Шпанци из очаја са готово пола терена и тако успели да изборе корнер. Митровић је још једном добро реаговао, а судије су одлучиле да још једном искључе два наша играча. Након тога је погодио Мунариз Егана за 5:3.

15′ Да, да, да, гол Србије!

Ово нам је тако требало! Душан Мандић је преузео одговорност и матирао шпанског голмана. Била је ово још једна акција након играча више.

13′ Уф, Шпанија погађа још једном

Пероне Рока је искористио велики пад у одбрани Србије и постигао већ четврти погодак у овој деоници.

Ватерполо репрезентација Србије, Филип ФилиповићФото: Тањуг/АП Пхото/Марк Хумпхреy)
13′ Неће, па неће!

Лопез брани шут Страхиње Рашовића, а пре тога је Прлаиновић погодио стативу! Каква штета, протест Дејан Савића због одлука судија. Након тога је добио жути картон, али ово је дало ветар у леђа нашим играчима.

12′ Озбиљна криза Србије

Шпанци су отворили другу деоницу као што су могли да пожеле. Центар Тахул Компте погодио је за 3:2 и донео преокрет Шпанији.

11′ Гол Шпаније

Мали пад Србије одмах кажњавају Шпанци. Упливао је Бустос Санчез и тако погодио други пут за Шпанију (2:2).

10′ Уф, мало је фалило!

Погађа Стефан Митровић стативу са играчем више.

9′ Први погодак Шпаније

Погрешила је Србија у додавању, лопта је стигла до једног играча Шпаније, а он је одмах успео да погоди за 2:1.

Прва четвртина: Србија – Шпанија 2:0

8′ Ма, то је то!

Најискуснији играчи су преузели одговорност, па је сада Андрија Прлаиновић погодио „кроз уши“ Лопезу Пинеди! Како је ово било битно, Србија прави разлику на крају прве деонице (2:0).

7′ Капитенски!

Први погодак у полуфиналу постигао је Филиповић након сјајне акције. Погодио је испод руке Лопеза и довео Србију у предност (1:0). Шпанци се налазе у чуду не могу да реше ребус зван „одбрана Србије“.

Ватерполо репрезентација Србије, ШпанијеФото: ЕПА-ЕФЕ/ХОW ХWЕЕ YОУНГ
4′ Како је мало фалило!

Покушао је Лазић из добре позиције, али је Лопез Пинедо успео да одбрани овај ударац. За разлику од претходних мечева који су били изузетно ефикасни, овог пута су одбране савршено затегнуте.

3′ Хоботница Митровић

Српски голман је на почетку несавладив. Сјајно игра у нокаут фази, против Италије је био играч меча са 15 одбрана.

2′ Штета

Шутирао је Прлаиновић из даљине, али је погодио Пијетловића у главу. Тако је и Србија пропустила да реализује ситуацију са играчем више.

1′ Кренуло је друго полуфинале

Шпанци су освојили прву лопту након спринта, а Србији је одмах суђено искључење. Ипак, Бранислав Митровић је сјајно одбранио покушај Шпаније.

12.44 У току је интонирање химне Србије „Боже правде“.