Прочитај ми чланак

ЗАПАДНЕ СВЕТСКЕ АГЕНЦИЈЕ: Пркосећи свима, Срби обележили Дан РС

0

Бањалука -- Западне агенције известиле су о обележавању Дана РС уз оцену да лидери босанских Срба прославили свој "контроверзни празник" пркосећи Уставном суду.

csm_banjaluka_jt_280c0b1e32

Ројтерс наводи да се инсистирање РС на празнику у широким круговима сматра делом покушаја председника РС Милорада Додика да тестира границе своје слободе маневрисања „против послератних босанских крхких централних власти“.

Додик је, подсећа британска агенција, рекао да РС неће остати унутар БиХ уколико јој се не одобре већа овлашћења.

„Лидер босански Срба обележили су национални празнимк своје аутономне републике по леденој хладноћи пркосећи забрани Уставног суда и подстичући етничке тензије које су довеле до рата у Босни између 1992. и 1995. године“, наводи Ројтерс.

Подсетивши да се ове године Даном РС обележава 25 година од стварања РС 9. јануара 1992. године, АФП наводи да тај датум има велики емотивни одјек у БиХ и да подстиче сећања на „националистички занос, трауме и крвопролиће“.

Француска агенција преноси да је члан Председништва БиХ из реда бошњачког народа Бакир Изетбеговић изразио забринутост због тога што је свечаностима поводом Дана РС присуствовао председник Србије „наклоњен Москви“ Томислав Николић.

„Међутим, српски премијер Александар Вучић, држао се даље од прослава“, примећује АФП.

„Вучић, који води преговору о приступању Србије ЕУ, позвао је Додика у писму да поносно заштити РС као и мир и стабилност у целој БиХ“, наводи та агенција.

Обележавање Дана РС изазива дубоку патњу код преживелих у маскару у Сребреници 1995. године, навео је АФП, који Дан РС назива „празником који изазива дубоке поделе“.

АП наводи да су „босански Срби прославили свој контроверзни празник пркосећи другим етничким групама у земљи, Уставном суду и међународној заједници“ и подсећа да су ЕУ и америчке дипломате у БиХ висе пута осудиле прославу Дана РС.

Ројтерс и АП преносе и да је Трећи пешадијски пук присуствовао прослави Дана РС, по наређењу председавајућег Председништва БиХ Младена Иванића.

Ројтерс наглашава да су припадници оружаних снага БиХ поздравили Иванића уочи параде, а да је Изетбеговић критиковао тај потез и затражио спровођење истраге.

„Одвојене послератне војске три етничке групе БиХ удружиле су се у заједничку војску 2005. године што је сматрано најуспешнијом послератном реформом те земље. Догађаји од понедељка су први пут да је јединство војске и заједничка команда, која захтева једногласне одлуке босанских, хрватских и српских чланова Председништва БиХ, оспорена“, наводи АП.