Прочитај ми чланак

Скупштина – каква сцена: Ко булазни, а ко говори истину – Воја наспрам Ане и Чеде!

0

Председник Српске радикалне странке (СРС), др Војислав Шешељ изјавио је данас да је било разлога за увођјење ванредног стања, али да је требало да га уведе Скупштина, а не Влада и председник, и додао да ће тражити да буде укинуто 3. маја.

Председник радикала је питао ко је проценио да Скупштина не може да се састане, када посланици нису ни позвани, и подсетио председницу Скупштине да је она „у време бомбардовања кад су срушени мостови војном скелом ишла на седницу Скупштине, под бомбама“, па да се и овог пута могло заседати и нико не би могао да каже да прекршен Устав.

„Где вам је један доказ да Скупштина није могла да се сатане. Влада је донела одлуку о забрани окупљања више од 50 људи, шта нас брига, не може Влада која нам подређена да буде надређена и да она спречи скупштину јер ми нисмо грађани ми смо посланици, ми носимо суверену власт, а не влада ни председник ни судска власт, народни суверенитет се кроз нас исказује“, истакао је Шешељ.

Он је додао да ће амандманом затражити да се 3. маја укине ванредно стање а задржи ванредна ситуација, као и да најстарије суграђане треба пустити да излазе на сунце уз избегавање контаката.

Премијерка Ана Брнабић одговорила је да се парламент састао чим се испунио минимум услова и када је вирус кренуо силазном путањом.

Она је замерила делу опозиције што не учествује у заседању пошто су, како је рекла „два месеца критиковали зашто нема заседања, а немају намеру да буду у њој“.

„Да ли је Устав прекршен, нека Уставни суд одлучи, не мешајте им се у надлежност“ рекла је Брнабић и додала да ја уверена да Устав није прекршен.

Премијерка је такође позвала вођу радикала „да не буде као Драган Ђилас који је позивао пензионере да изађу напоље“ уз оцену да би их у том тренутку то коштало живота.

Шешељ је реплицирао да као народни посланик има право да се меша у рад свих државних органа па и Уставног суда, и да је тај суд до сада већ требало да се изјасни.

Скупштина данас расправља о владиним предлозима одлуке о потврдјивању Одлуке о проглашењу ванредног стања и закона о потврђивању уредаба које је Влада уз супотпис председника Републике донела за време ванредног стања.

Др Војислав Шешељ (СРС) и Чедомир Јовановић (ЛДП)

Током расправе у Скупштини Србије, на чијем је дневном реду потврђивање ванредног стања, у вербални дуел ушли су лидери ЛДП Чедомир Јовановић и СРС Војислав Шешељ, па се чуло и спомињање ванредног стања које је у земљи проглашено после убиства премијера Зорана Ðинђића

Наиме, Јовановић је раније у излагању рекао да нам је више него икад потребан заједнички договор, те да никога не интересује то што политичари међусобно нервирају једни друге.

“Што мене нервира Вучић и ја нервирам њега, што Шешељ може да булазни још 100 година… биће једнако бесмислено”, рекао је Јовановић.

Те његове речи изазвале су лидера СРС Војислава Шешеља да му реплицира питањем: “Има ли човека у овој скуштини који булазни више од Чедомира Јовановића?”.

“Да ли је неко разумео о чему је он булазнио 20 минута? Само он, па Вучић, он, па Вучић, па Ђилас. Да му ви напредњаци не скупите потписе, не би могао листу да пријави за изборе. Јака је то партија”, рекао је Шешељ.

Шешељ је поновио да је за 12 година власти ДОС Србија интензивно пропадала, захваљујући власти после 5. октобра, “првим мафијашким пучем у историји човечанства”.

“Лако је било Јовановићу да у условима ратног стања хапси најбоље пријатеље и да нареди њихово стрељање. Али, не може се то вечито сакривати, да су Спасојевић и Луковић, ухапшени, под батинама саслушавани, па стерљани. То и ова власт зна, зна и Небојша Стефановић”, рекао је Шешељ.

Упитао је и шта је Јовановић радио са “Душаном Михајловићем и Небојшом Човићем, харали сте по Србији…”.

Јовановић је одговорио да је увредљиво говорити на начин на који је Шешељ говорио о периоду ванредног стања проглашеног након убиства Зорана Ђинђића.

Тада су, каже, све институције слободно радиле свој посао.

Јовановић је рекао и да је председница парламента била дужна да опомене Шешеља.

“Не због начина на који је говорио о мени, већ описујући стање у држави, понашање инситутција, помињање људи који га ‘жуљају’, јер врло добро знају ко је и шта је”, рекао је Јовановић.