Прочитај ми чланак

Скуп о Косову: Шта су поручили патријарх и епископи?

0

Патријарх Српске православне цркве Порфирије казао је да универзална људска права, као што су право на живот, слободу кретања, имовину, која су гарантована међународним актима, не могу бити предмет статусних преговора.

Он је, говорећи на скупу „Косово и Метохија, историја и културно наслеђе“ који се одржава на Богословском факултету, казао да СПЦ не може да буде део преговора о статусу Косова, јер се говори да је питање СПЦ једно од најсложенијих питања у преговорима.

Подсетио је да је СПЦ на Косову векова и да има више од 1.300 храмова , што је како је казао, више од осам храмова по квадратном километру.

Патријарх је подсетио да је прошло 25 година од бомбардовања и 20 година од Мартовског програма и нагласио да се и даље говори, и да треба да се говори о срушеним црквама и страдањима српског народа.

Истакао је да је међународна заједница дужна да обезбеди поштовање основних људских права.

Епископ рашко-призренски, владика Теодосије је казао да СПЦ на Косову данас пролази најтежи историјски период свог постојања, али да народ и монаштво остају на територију у коју је уткано духовно биће српског народа.

Подсетио је на страдања српског народа и данас, али и на спремност да остане на својим вековима огњиштима.

Испред Матице српске присутнима се обратио Јован Делић.

„На Косову и Метохији постоје три српске престонице – Призрен и Приштина – царске, и једна Божја -Пећка патријаршија“, рекао је Делић.

Епископ Бачки Иринеј истакао је важност памћења косовског завета.

„Ако заборавимо наше светиње и сами ћемо себе заборавити“, поручио је епископ Иринеј.