Прочитај ми чланак

ШИПТАРСКИ ЛОБИСТИ: Амерички конгресмени траже од Трампа да уведе санкције Србији

0

Конгресмен Елиот Енгел, председавајући одбора за спољнополитичка питања и сенатор Боб Менендез, највише рангирани демократа у истом одбору у Сенату, позвали су Трампову администрацију да настави дипломатску подршку решењу конфликта тзв. Косова и Србије на начин који је, како наводе, “праведан према обе земље” и у складу са америчким законом и дугогодишњом политиком.

У писму упућеном државном секретару Мајку Помпеу, демократе Енгел и Менендез упозоравају да приступ “тешке руке”, који администрација примењујује према Косову “неправедно кажњава нову владу земље”, док српска кампања против признавања Косова и њене тесне везе са Кремљом у великој мери пролазе некажњено.

Конгресмен Енгел је исти став изнео у саопштењу објављеном 27. марта.

“Док се слажемо да косовске тарифе уведене на робу из Србије – које су сада укинуте – пре свега наудиле тзв. Косову и његовим грађанима, то средство користе владе широм света, а често и сама Трампова администрација. Тзв. Косово је близак савезник САД-а и позивамо вас да усвојите стрпљив и конструктиван приступ према његовој демократски изабраној влади”, написали су конгресмен Енгел и сенатор Менендез.

Влада тзв. Косова је 1. априла донела одлуку да укине таксу од 100 одсто на увоз робе из Србије и Босне и Херцеговине и крене са постепеном применом мера реципроцитета према Србији. Таксе је увела претходна влада Рамуша Харадинаја, 2018. године, уз образложење да је то одговор на „агресивну кампању Србије“ против признања Косова и његовог чланства у међународним институцијама.

„Неуравнотежен однос према Србији и Косову“

Амерички законодавци подсећају да је 23. јануара, Ричард Гренел, амерички амбасадор у Немачкој и вршилац дужности директора националних обавештајних служби, који је уједно специјални председников изасланик за преговоре Србије и тзв. Косова, позвао Србију да заустави кампању против признања независности тзв. Косова у исто време када је позвао тзв. Косово да укине таксе.

“Од тада, амерички притисак на Србију по свему судећи је опао док је појачан притисак на тзв. Косово”, констатују амерички законодавци.

“Неравнотежа у односу Трампове администрације према Београду и Приштини одвија се у контексту јачања српских веза са Москвом и повећаног увоза руског оружја. Те набавке оружја од администрације захтевају увођење санкција Србији по закону о супростављању америчким непријатељима кроз санкције (ЦААТСА), који је Конгрес усвојио после руског мешања у изборе 2016″, наводе Енгел и Менендез.

“Молимо Вас обавестите нас због чега администрација није увела те санкције нити активно извршила притисак на Србију да оконча своје глобалне активности против признавања независности Косова”, наводе Енгел и Менендез у писму државном секретару Помпеу.

„Решење уз координацију са европским савезницима“

У писму секретару Помпеу, двојица чланова Конгреса истичу да “снага и трајност америчких дипломатских напора могу да буду успешни само уз тесну координацију са савезницима у Европи.”

“Србија и тзв. Косово су европске земље са крајњом аспирацијом да се придруже ЕУ, а тзв. Косово се нада и будућем чланству у НАТО-у. Сваки покушај да се преговорима дође до решења између Београда и Приштине треба да се обавља заједнички са Бриселом и другим кључним европским престоницама”, констатују амерички законодавци.

Амерички законодавци сматрају и да би Корпорација за миленијумски изазов одмах требало да поново покрене примену својих инвестиционих програма, који су суспендовани средином марта. Енгел и Менендез изнели су мишљење да косовска примена тарифа, као средства у решавању билатералних спорова, не представља кршење програма корпорације, а америчкој администрацији поставиили су питање да ли је потребно традиционално аполитичну организацију користити како би се вршио политички притисак у дипломатском спору.

“Охрабрује нас што је Стејт департмент успео у посредовању мера изградње поверења, укључујући недавне уговоре о успостављању ваздушног саобраћаја између Србије и тзв. Косова. Драго нам је због тог напретка, али позивамо администрацију да у наредним данима избегне неизбалансиране тактике ‘тешке руке’, док заједно са тзв. Косовом И Србијом ради на постизању свеобухватног мировног споразума, који ће одражавати вољу народа обе земље”, закључују у писму државном секретару Помпеу конгресмен Елиот Енгел и сенатор Боб Менендез.