Прочитај ми чланак

РЕЖИМСКИ СРПСКИ ТЕЛЕГРАФ ТВРДИ: Трамп план – север Косова Србији, остало Албанцима

0

Поделу Космета отписала је свака западна држава све док на власт није дошао Доналд Трамп. Сада та опција делује извесно, а они који су се у први мах противили цртању нових граница на Балкану постепено мењају мишљење.

Не, није ово написао неки српски новинар, већ информација потиче из самог срца вашингтонске администрације, у којој, сада нема сумње, дувају неки нови ветрови. Угледни амерички портал Базфид њуз, који слови за веома упућен у сва збивања у Трамповом окружењу, оценио је у опширном тексту посвећеном проблему Косова да нам очигледно предстоји озбиљно прекрајање граница на Балкану.

– Главне чланице ЕУ противиле су се било каквим променама граница на Балкану, а све доскора такав став је имала и Америка. Међутим, онда је дошао Доналд Трамп, чија је дипломатија отворила простор за приче о изменама граница – пише Алберто Нардели, иначе бивши уредник у Гардијану, познат као неко ко има одличне информације из Беле куће.

Новинар Алберто Нардели, добро упућен у збивања у Белој кући, најавио план о подели позивајући се на два дипломатска извора

ПОДРШКА ПЛАНУ

Како пише Нардели позивајући се на два дипломатска извора, „према једном, још незваничном плану, који би подржала и Србија, намера је да се северни делови Косова, где углавном живе Срби, припоје Србији, која би, заузврат, Косову дала јужнији део покрајине, у ком живе етнички Албанци“. Тај план, констатује он, не допада се појединим европским владама, посебно Немачкој.

ПУТИН И ТРАМП НАПРАВИЛИ МАПУ ПОДЕЛЕ КОСОВА

Коначно, пише Нардели, и садашње и бивше дипломате с обе стране Атлантика сматрају да је Трампова администрација усвојила много релаксиранији приступ међународним питањима.

На том трагу је и познати амерички аналитичар за Балкан Јануш Бугајски, који оцењује да релативно затишје у последњих неколико седмица на тему Косова Вашингтон и Брисел можда користе као пробни балон да се Београд и Приштина договоре.

Ивица Дачић

У Приштини је јуче саопштено да су чланови комисије за демаркацију (одређивање граничних линија) тзв. косовске владе започели рад прикупљањем документације о административној линији према Србији. Према речима саговорника нашег листа из Приштине, посреди је само додатни притисак пред наставак дијалога у Бриселу, који не може да изазове никакав конкретан ефекат.

У истом тону је на питање о демаркацији јуче одговорио и српски шеф дипломатије Ивица Дачић, који је поручио да „не може бити никаквих корака у том смеру док се не постигне договор“.

У разговору за Српски телеграф аналитичар Дејан Вук Станковић каже да постоје одређене назнаке да би план о разграничењу могао да добије неки облик подршке, посебно ако би се Београд и Приштина договорили:

– У том случају не би било немогуће да Американци својим новим гледиштем неутрализују крајње подозриве Европљане. Исто тако, остаје отворено питање Русије и Кине, које држе кључеве у СБ. И с њима би морали да се ускладе интереси страна које преговарају. Комплексна је геополитичка једначина, међутим, неке назнаке постоје чим се о томе јавно говори.

Хилари Клинтон

Према проценама америчких стручњака за Балкан, након победе Трампа над Хилари Клинтон на председничким изборима, за промену односа према Балкану била је кључна још једна тачка. Реч је о одласку Херберта Рејмонда Мекмастера са места саветника за националну безбедност (отворено заговарао албанске интересе) и доласку на то место Џона Болтона, човека који се противио НАТО бомбардовању СР Југославије 1999. године.

УКЉУЧЕН И РАМА

Према оцени аналитичара Саше Боројевића, Трампово преоријентисавање на поделу Косова је заправо кључ за трајни мир на Балкану, што је заправо почетак стварања „велике Србије“, „велике Албаније“ и „велике Хрватске“.

Последњих дана, иначе, приметна је и промена реторике у приштинским медијима, институтима и невладиним организацијама, посебно оним који су блиске Хашиму Тачију. Тако је, на пример, утицајни косовски институт за истраживање и развој политике објавио студију у којој се наводи да се од свих решења најшире и најподробније говори о подели коју су, како кажу, у разматрање узели Тачи и албански премијер Еди Рама.

Сервер руши идеју: Разграничење би поцепало чак седам држава

Промена климе под утицајем Доналда Трампа у Белој кући изазвала је праву панику међу његовим опонентима из такозване америчке дубоке државе, чији је највећи експонент била Хилари Клинтон. Заговорници такве политике били су потпуно наклоњени Албанцима, а један од оних који су се највише експонирали био је и остао Данијел Сервер са Универзитета „Џон Хопкинс“, који слови као стручњак за Балкан.

– Подела Косова отворила би питање граница у неколико држава: Македонији, БиХ, Црној Гори и Србији, а оснажила би председника Русије Владимира Путина у покушају да преотме територију од Грузије, Молдавије и Украјине. То заиста отвара Пандорину кутију – поручио је Сервер, не помињући зашто му се Пандорина кутија није привиђала док је растурана Југославија или док се Косово отцепљивало од Србије.