Прочитај ми чланак

План Запада: Спречити Русе и независност Републике Српске

0

milorad-dodik

Украјинска криза могла би да натера Немачку на чвршћи приступ према БиХ, а последица тога био би јачи интервенционизам Запада, објавио је један угледни бриселски портал. Као резултат те најаве може да се тумачи и својеврсна дипломатска офанзива ЕУ на Сарајево која је у току.

Наиме, у само неколико дана Сарајево су посетила четири министра спољних послова земаља ЕУ, што се тумачи као почетак спровођења новог плана ЕУ за БиХ, а који подразумева раздвајање европског пута земље на два дела, технички и политички. Да ли ће јачег интервенционизма бити нико се не усуђује званично да говори. Поменути бриселски портал тврди да ће Русија преко Милорада Додика, председника РС, покушати да оствари већи утицај на БиХ, како би пореметила европску политику у тој земљи.

Како наводи портал, после руске интервенције на Криму, Запад би могао да укине ОХР и замени га „јаким америчким човеком“ на терену, како би заобилажењем Савета за спровођење мира, који управља ОХР-ом, спречио руска издвојена мишљења.

– Друга мера би било јачање европских војних снага на терену. Еуфор би добио веће могућности у деловању у односу на безбедносне ризике, који би укључивали мере против независности РС. Уколико би Запад био уједињен на овим питањима, то би надјачало руску позицију – пише портал.

На терену постоје тензије, али оне засад не воде у овом правцу, тврде поједини аналитичари и указују на недавне изјаве Милорада Додика о Криму и референдуму које су спласнуле.

Оно што је сасвим сигурно јесте да нацрт новог плана ЕУ за БиХ постоји и да га је политичарима у овој земљи представила Кетрин Ештон приликом недавног боравка у Сарајеву. Директор Центра за међународне односе из Бањалуке и професор на Факултету политичких наука Милош Шолаја каже да све што се дешава показује да је званични Брисел одлучио да промени приступ БиХ. Он додаје да се долазак поменутих министара спољних послова може довести и у везу са дешавањима у Украјини, односно као део њиховог посла на предупређивању могућих поређења ситуације на Криму са стањем у БиХ.

Дорис Пак пали ватру

Чланица Делегације ЕП Дорис Пак каже да су пленуми грађана добра идеја и да би и у Републици Српској људи требало да изађу на улице и узму судбину у своје руке. Она наводи да пут за то није „паљење већ давање инпута политичарима“.
Другог дана састанка Европски парламент – Парламентарна скупштина БиХ, на којем се разматрају актуелни протести у тој земљи, Дорис Пак је указала да грађани не желе на тај начин да управљају већ да сада постоји ситуација где људи желе властиту судбину да узму у своје руке и посаветовала политичаре да пажљиво слушају грађане и покушају да им помогну а то може, како је рекла, да буде само на следећим изборима, који би требало да се одрже у октобру.

– Досадашње политике званичног Брисела спровођене су по принципу „када буде – буде“, а сада се прелази на нешто енергичнији приступ, јер ЕУ није задовољна брзином којом се у БиХ спроводе промене – сматра Шолаја.   

(Вести онлајн)