Прочитај ми чланак

Откуд на Косову 30.000 бирача више него 2022?

0

Одакле после свих дешавања на Косову толико повећање, није званично објашњено. Срби са Косова гласају у "пограничним" градовима, Куршумлији, Рашкој, Тутину и Врању, јер такозвана Влада Косова није дозволила отварање бирачких места у српским срединама на Косову. Може само да се претпостави да се ради о интерно расељеним лицима чије је пребивалиште на Косову и Метохији, али који гласају по месту боравишта у општинама у централној Србији.

Изборни дан у Србији протекао је мање више нерегуларно, јер, власти контролом медија и куповином гласова све већ унапред припреме. Цинику би напамет пала реченица која се приписује Марку Твену: „Да се на изборима нешто мења, не би нас пустили да гласамо“.

Бројне неправилности на бирачким местима, дупли гласачки спискови, такозвани бугарски возови, директна куповина гласова за 3.000 динара и узнемиравање грађана – обележили су овај изборни дан. Биралишта су отворена од 7.00 часова, а грађани су до сада пријавили на десетине неправилности широм Србије. Ово су само неке од њих. Наиме, можда најтеже кршење се тиче КиМ.

Тачније, Законски рок у коме је Републичка изборна комисија требало да закључи бирачки списак истекао је у четвртак. На овим изборима у односу на прошлогодишње гласаће скоро 30.000 бирача више са Косова и Метохије. Одакле после свих дешавања на Косову толико повећање, није званично објашњено. Срби са Косова гласају у „пограничним“ градовима, Куршумлији, Рашкој, Тутину и Врању, јер такозвана Влада Косова није дозволила отварање бирачких места у српским срединама на Косову.

Док је на прошлим изборима у априлу гласачко право имало 93.500 грађана у општинама на Косову, пресек Министарства за државну управу од 23. октобра 2023. године показује скоро 30.000 бирача више, односно 122.300. Може само да се претпостави да се ради о интерно расељеним лицима чије је пребивалиште на Косову и Метохији, али који гласају по месту боравишта у општинама у централној Србији.

Срби са Косова гласаће само на парламентарним изборима у Србији. Локални избори у српском систему за општине на Косову се не организују, како Влада Србије именује председнике Привремених органа.

Није познат тачан број Срба који живе на Косову јер се попис становништва 2011. године није одржао на северу док су га Срби јужно од Ибра углавном бојкотовали. На основу података невладиних организација и локалних самоуправа, процењује се да на Косову живи око 100.000 Срба.

Цивилни сектор последњих година указује и на одлазак због честих политичких криза, лоше економско-социјалне ситуације и недостатка перспективе.