Прочитај ми чланак

NZZ: Протести на Балкану – побуне против ауторитарних вођа

0

Протестима у Србији, Црној Гори, Албанији и Босни заједничко је то што енергија и замајац не долазе од опозиције већ из друштва а хетерогене покрете на окупу држе ауторитарне вође које већ годинама доминирају политичком сценом и демонстранте повезује само жеља да омражене моћнике отерају са власти, оценио је Noje cirher cajtung (НЗЗ) у анализи "Да ли се спрема Балканско пролеће".

Како данас преноси Dojče vele (Deutsche Welle), ранији дугогодишњи дописник листа из Београда, Андреас Ернст у анализи наводи да су конкретни поводи за протесте у овим земљама различити, али да сви ови протести имају сличности.

„Замајац и енергија не долазе од опозиционих партија већ из друштва које се у демонстрацијама појављује као ‘градјанско друштво’. Непријатељски симбол који држи хетерогене покрете на окупу су ауторитарне вође које у овим земљама већ годинама доминирају политичком сценом. Демонстранте мало шта повезује осим жеље да отерају са власти омражене моћнике“, пише Ернст.

Аутор примећује да демонстранти не верују етаблираним опозиционим снагама те да су протести изнедрили нове фигуре без политичког искуства, али са харизмом. У Бањалуци је то био Давор Драгичевић, отац покојног Давида, док је у Србији то глумац Сергеј Трифуновић.

„Готово је искључена могућност да они из разнобојног протеста могу да организују пробојне покрете: Драгичевић и Трифуновић су на послетку симболичне фигуре протеста, а не њихове вође. Њима недостаје идеолошке креативности и организаторских способности – или, укратко: воља за моћ“, истиче се у анализи.

Храна за фрустрацију је у свим земљама врло слична и има економске и политичке компоненте, пише НЗЗ и додаје да привреда стагнира при високој незапослености, стручна радна снага масовно емигрира. док је политички систем номинално демократски, али недостају контролни механизми који чине либералну демократију а извршна влат одлучује о свему, отелотворена у аутократама Вучићу, Рами, Дјукановићу и Додику.

Парламенти аминују њихове одлуке, правосудје се не усудјује на независност. Већина медија извештава низ длаку власти. Избори су у тим условима пуки плебисцити којима водје периодично легитимишу своју моћ, додаје се у анализи.

Аутор анализу за НЗЗ закључује „збуњеношћу“ Европске уније протестима.

Портпаролка Европске комисије Маја Коцијанчић је почетком седмице негирала да је у питању Балканско пролеће јер протести наводно имају сасвим различите карактеристике. „И као и увек када ствари лоше стоје на Западном Балкану“, додаје Ернст, „портпаролка је посегнула за мантром ЕУ да регион има ‘јасну европску перспективу’ само ако се даље реформише“.

                    ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!