Прочитај ми чланак

Нуландова на ватреној линији притиска на Русију

0

Србија од посете Викторије Нуланд треба да очекује нове притиске и ново изјашњавање о томе колики је степен њене лојалности према америчкој спољној политици, тврди за Спутњик Душан Пророковић из Центра за стратешке алтернативе и појашњава да ће тема бити Космет, БиХ и отклон према Русији.

© Tanjug/ СЛОБОДАН МИЉЕВИЦ

© Tanjug/ СЛОБОДАН МИЉЕВИЦ

Помоћница државног секретара САД Викторија Нуланд није делила колачиће у Приштини као ономад на Евромајдану, а сва је прилика да их неће делити ни данас у Београду.

Држава из које долази је Приштини даривала и дарива јој неупоредиво више од слаткиша, а Београду говори о „континуираној подршци европским интеграцијама“, која је континуирана ево већ 16 година и исто толико година на (готово) истом месту.

У америчкој спољнополитичкој доктрини, каже за Спутњик Душан Пророковић, Балкан је означен као ватрена линија, односно као простор преко којег треба вршити даљи притисак на Русију.

То, додаје он, и те како има везе и са новим плановима НАТО-а који су дефинисани током викенда у Варшави, али и са украјинском кризом која траје све ове године. Отуда и долазак Викторије Нуланд, констатује Пророковић, подсећајући да је ово трећа година заредом да она посећује простор Западног Балкана.

Брже испуњавање старих услова

„Дакле, Србија треба да очекује нове притиске и ново изјашњавање о томе колики је степен наше лојалности према америчкој спољној политици“, тврди Пророковић и прецизира да простора за нова условљавања нема пошто је листа захтева испоручена Србији много раније.

„Пре бих рекао да ће се тражити нека нова средства како до тих циљева доћи. Тражиће се да Србија направи што је могуће већи отклон ка Русији, да се мало брже иде у признавање такозване републике Косово, да се Србија много мање меша у унутрашње прилике у Босни и Херцеговини“, јасан је Пророковић.

Све су то захтеви, додаје, који се тичу одређених ствари како би се одржала постојећа безбедносна архитектура региона коју Сједињене Америчке Државе праве од почетка деведесетих година. Наиме, према мишљењу Спутњиковог саговорника, мењају се околности у свету, па тако и Викторија Нуланд долази у Србију са новим предлозима како да се ти циљеви испуне.

Пророковић констатује да је фраза о „континуираној подршци Србији и њеним европским интеграцијама“ једно од средстава које Запад воли да употребљава како би Србију приволео да испуни одређене захтеве.

Континуирани су само захтеви

Стално се, каже, спомиње прича о европским интеграцијама од које у суштини нема ништа и има врло мало, а заузврт се тражи или покушава да се Србија одобровољи да направи кључне помаке на Косову и Метохији и у Босни и Херцеговини или у погледу промене своје спољне политике.

„Дакле, ми ћемо се још наредних година наслушати те приче о перспективи европских интеграција, заузврат ће се од нас тражити да попуштамо на неким другим местима“, конкретизује саговорник Спутњика.

Може се, сагласан је Пророковић, рећи да није реч о континуираној подршци европским интеграцијама Србије од стране Америке већ о континуираним притисцима на Србију да неке захтеве испуњава.

„Сједињене Америчке државе се према Србији понашају као и према свим осталим малим и слабим државама које имају мали војни и економски капацитет. Они људи воде своју политику, дешава им се да мале државе не испуне све што се од њих тражи, али они су веома упорни у својим захтевима, тако да оно што Викторији Нуланд није прошло прошле године покушаће да оствари ове, ако то не оствари ове, има и следећа година. Тако да ће они наставити са тим континуитетом притисака на Србију“, закључује Пророковић.