Прочитај ми чланак

НЕМАЧКА ШТАМПА: „Мангуп“ Милановић, као у кафанској тучи, удара Србију испод појаса

0

zoran milanovic 0

У међувремену Београд и Загреб комуницирају као у кафани. Без икаквих дипломатских обзира је Милановић рекао да су Србија и Мађарска направиле тајни споразум само како би њему нашкодили, пише немачка штампа.

Немачка штампа преноси вест о отварању граничних прелаза између Хрватске и Србије. Позивајући се на агенцију AФП, берлински лист Тагесцајтунг пише:

Затварањем границе за српска возила Хрватска је изазвала највећу кризу између две земље од југословенског рата – али је у петак влада у Загребу ретерирала.“ Лист пише да је повлачење Хрватске уследило након „масивног притиска земаља ЕУ и Брисела“. Тагесцајтунг оцењује да тренутно влада „климави статус кво“ јер је премијер Зоран Милановић већ најавио да ће опет затворити границу уколико то буде у „националном интересу“.

Један од најбољих познавалаца Балкана међу новинарима са немачког говорног подручја Норберт Мапес-Нидик у листу Франкфуртер рундшау пише:

Као млад био је мангуп, то Зоран Милановић радо прича о себи, мангуп који је са својим ортацима у загребачком предграђу Трње често упадао у туче. Тон из младости очигледно је задржао и као одрасли државник: Шарај мало, брате, поручио је Милановић свом београдском колеги. Тиме је хтео да каже да Србија не би требало циљано да шаље све избеглице са Блиског и Средњег истока у Хрватску него мало и ка Мађарској, Босни, Румунији. Формулација потиче из једног вица који је обојици политичара добро познат из њихове југословенске младости…

Мапес-Нидик даље објашњава ток ескалације, оштре речи са обе стране:

У међувремену Београд и Загреб комуницирају као у кафани. Милановић је неспутано брбљао о граничној огради коју је Мађарска подигла против варвара, дакле Срба и поручио да је Хрватска старија и паметнија од Србије. Без икаквих дипломатских обзира је премијер изнео претпоставку да су Србија и Мађарска направиле тајни споразум само како би њему нашкодили.“

kamioni blokada e

У тексту се наводи да је Милановић усред кампање и да може да се нада како ће му „затварање граница и вулгарни дуктус донети корист. Јавно мњење у Хрватској је стабилно пријатељски настројено према избеглицама, а свађа са невољним суседом Србијом увек се добро прима у бирачком телу. Тако је обично несрећни социјалдемократа на челу владе украо шоу опозиционом ХДЗ-у, који већ месецима потпирује антисрпске ресантимане. Aли као и много пута до сада, Милановић је претерао и сада је посматран са растућом скепсом. Један психотерапеут му дијагнозира пубертетско понашање и губитак контроле, шпедитори и привредници оштро протестују због затварања граница којим Хрватска крши читав низ међународних споразума.“

Текст у листу Франкфуртер рундшау се завршава констатацијом да Милановићева прича о тихом савезу Срба и Мађара није дошла баш ниоткуда:

Када је Хрватска почела да шаље избеглице ка Мађарској, мађарски министар спољних полова је изјавио да више нема никаквих разговора са Загребом до избора – то указује на наде да ће те изборе добити ХДЗ. И београдског премијера Вучића бије глас да боље излази на крај са националистима него са социјалдемократама из суседних земаља. До попуштања односа између Србије и Албанаца са Косова дошло је тек када су у обе земље на влас стигле старе ратне партије – које очигледно имају разлога да се међусобно поштују.“

Београдски дописник немачке агенције дпа цитира скандалозне наслове из српских таблоида којима се вређа Милановић. О томе пише:

У Србији је са посебним огорчењем примљена чињеница да је Милановић често у својим нападима ударао испод појаса и у свом вокабулару увек имао добрану порцију наводне цивилизацијске надређености. Порука: Ми смо чланица ЕУ, а ви сте само са Балкана. У то се уклопила и Милановићева реакција на нападе комшијских новина: Наши медији нису такви него паметнији.“

Магазин Фокус на свом порталу доноси кратки видео и текст о самопроглашеној и непризнатој држави Либерланд између Србије и Хрватске:

Око 10.000 Сиријаца регистровало се у једној држави која, макар званично, уопште не постоји. Либерланд је основао чешки политичар Вит Једличка на површини од седам квадратних километара између Србије и Хрватске. Квази-држава није међународно призната па се ипак 380.000 људи из целог света јавило да је заинтересовано за држављанство“, пише портал.

За избеглице је интересантно што је у Либерланду неважно одакле неко долази и зашто жели у Либерланд – свако има једнако право да тамо постане грађанин. Ипак постоје два проблема: Чланство кошта 10.000 либерландских мерита, а један мерит кошта један амерички долар. Осим тога је нејасно да ли избеглице уопште знају у шта се упуштају у овој необичној држави.“

Извор: Dojče vele