Прочитај ми чланак

Кесић: Запад више не може да гарантује да се границе у Европи неће мењати

0

republika srpska

БАЊАЛУКА – Због косовског преседана и догађаја на Криму Запад више не може да гарантује да се границе у Европи неће мењати, а заједничку функционалну државу БиХ могуће је задржати кроз федерализам, па чак и конфедерализам, сматра Обрад Кесић, шеф Представништва РС у САД.

„Не знамо како ће се све завршити, али постоји могућност да се интерес РС за већу самосталност и повратак отетих надлежности лакше оствари“, оценио је Кесић у интервјуу за „Независне новине“.

Он је, међутим, позвао и на опрез, указавши на то да РС, БиХ и Балкан не би требало да постану фигура на шаховској табли.

По његовом мишљењу, БиХ је коначно постала „нормална земља“, барем што се тиче америчке дипломатије и више не привлачи већу пажњу Стејт департмента.

„У Сарајеву постоје очекивања да неко са стране треба да решава проблеме у БиХ. Моје искуство у Вашингтону у последњих пар година је да нико не жели озбиљно да се бави решавањем проблема у БиХ“, додао је он.

Ипак, каже Кесић, увек ће бити мешања са стране јер, како оцењује, „на овим просторима амбасадори и дипломате кад долазе желе да се мешају и да постану неки политички фактор, али у данашњем контексту они више не могу да имају утицај као раније“.

„Распакивања“ Дејтона, о чему се ових дана спекулише у јавности, дефинитивно нема, сматра представник РС, а свако има различите идеје шта потребне реформе у БиХ значе.

„ЕУ као целина има једну идеју, свака чланица има своје мишљење, САД неко своје… Кључно је да смо дошли, највише захваљујући РС, до тога да нико више не заговара високоцентрализовану државу БиХ. Сад треба да их убедимо да се заједничка функционална држава задржи кроз федерализам, па чак и конфедерализам“, сматра Кесић.

Говорећи о ситуацији у Украјини, он је приметио да све већи број гласова значајних људи на Западу говори да је акција Русије у вези са Кримом директно повезана са понашањем Запада у бившој Југославији и да је Запад створио темељ на којем сад Русија гради.

„Направљен је преседан и сад морају да живе с тим. Због тих њихових потеза свет је данас нестабилнији… Али, сада се прави и ревизија прошлости која иде нама у корист зато што то мења слику о РС и Србији. Можемо да дођемо до тога да Запад почне да има веће разумевање за ставове РС“, каже Кесић и додаје да су догађаји у вези са Кримом донели промену – нови одговор на дилему шта има предност: самоопредељење народа или територијални интегритет државе.

„Постоји могућност да се интерес РС за већу самосталност и повратак отетих надлежности лакше остваре. Али, исто тако, у овом сукобу РС, па и цела БиХ и Балкан, могу да буду једна фигура на шаховској табли. Зато треба да будемо врло опрезни и разумемо да, кад се сукобљене стране договоре, неће пуно размишљати ако треба да жртвују неког пиона“, закључио је Кесић.

(Танјуг)