Прочитај ми чланак

ВЛАДИМИР ПУТИН ЗА ФРАНЦУСКЕ МЕДИЈЕ (КОМПЛЕТАН ИНТЕРВЈУ): Слање јасне поруке Француској и Европи

0

(Н. Бабић)

Уочи прославе годишњице искрцавања и битке за Нормандију, која ће се одржати 6. јуна, руски председник Владимир Путин је пред одлазак у Француску у својој резиденцији у Сочију дао интервју за француски ТФ1 ТВ Канал и Радио Европа 1 и одговарао је на питања која су му постављали новинари Gilles Bouleau и Jean-Pierre Elkabbach.

Руски дневни лист Комерсант преноси како је Путин на интервју дошао 3 јуна у два сата после поноћи, а након разговора је Gilles Bouleau рекао да је на ову прилику чекао 10 месеци, док је познати француски новинар Jean-Pierre Elkabbach изјавио како је интервју с руским председником „тренутак којег неће никад заборавити“. Не треба занемарити значај медија и представу коју они стварају о неком светском лидеру, а најбољи доказ за то је сиријски председник Башар Ал – Асад, који је бројним интервјуима успео да створи праву слику о себи, која је, наравно, у великој мери одударала од службене пропаганде Вашингтона, Брисела, Анкаре, Дохе и Ријада.

У овом тренутку када се Вашингтон свим силама труди да Путина опише као „злочинца и агресора“, путовање у Нормандију и интервју за водеће француске медијске куће је прилика која се није смела да пропусти, а да је Путин правилно поступио говоре и речи Jean-Pierre Elkabbachа који је рекао „како Путин зна што говори, уверљиво и лако се изражава и уопште не изгледа попут карикатуре којом га описују медији“. Аналитичари се слажу да је Владимир Путин успешно искористио овај интервју како би послао поруку Француској и Европи, а то је учинио врло једноставно и дајући логичне аргументе. Кључна тема је наравно била Украјина, али су се француски новинари дотакли и бројних других.

Када је реч о Сирији, објаснио како је боље да Асад остане на власти, ма каква она била, јер је то за Сирију боље, него да се претвори у државу безвлашћа Судана, Авганистана и Ирака. Није навео пример Либије, што је врло болна тема за Французе који су учествовали у свргавању Гадафија.

О поређењу његове политике с нацистичком Немачком, а њега лично са Хитлером, које су дошле од стране бивше америчке државне секретарке Хилари Клинтон, Путин је одговорио:

„Боље је не расправљати са женама. Но, госпођа Клинтон никад није било превише грациозна у својим изјавама. Ипак, увек када би се након њених изјава срели, имали смо срдачне разговоре о разним међународним проблемима, чак и када нисмо могли постићи договор. Када људи превише померају границе, то није зато што су јаки, него зато што су слаби. Но, можда слабост и није најгора квалитета за једну жену.“

Наравно, ова је изјава од бројних медија протумачена као „сексистичка и типична за Владимира Путина“, а стигла је и очекивана реакција феминистичких удружења на Западу.

Говорио је о агресивној политици НАТО савеза, али и претњи која је неминовна када се исламисти који се боре у Сирији сутра врате у Европу, што је након недавног хапшења терориста Mehdia Nemmouchea, бившег борца „глобалног џихада“ ухапшеног у Француској, једна од кључних тема у тој земљи.

Наиме, након што је 24 мај увече у Јеврејском музеју у средишту Брисела из калашњикова пуцао на раднике музеја и посетиоце из Израела и убио четворо људи, Mehdia Nemmouchea је потом несметано допутовао у Марсељ, где је и ухапшен.

Као одговор на оптужбе Вашингтона, који руску војску прозива за директно учешће у украјинском сукобу, рекао је „како се Американци још од оптужби против Садама Хусеина, који је наводно поседовао оружје за масовно уништење, увек служе лажима“.

На питање како то да ће на прослави у Нормандији бити с председником Обамом, а неће да разговара са њим, Путин је слегнуо раменима: „Ја немам разлога веровати да председник Обама не жели да разговара с председником Русије. Па, на крају, то је његов избор, ја сам увек био спреман за дијалог.“
poutine-a-bouleau-vous-etes-un-peu-agressif-comme-journaliste-11176662mmqjl_1713

Интервју Владимира Путина за Радио Европа 1 и ТФ1 ТВ канал

Јеан – Пиерре Елкаббач и Гиллес Боулеау: Добар дан господине председниче. Пуно вам хвала што сте пристали дати овај ексклузивни интервју за Радио Европа 1 и ТФ1 ТВ канал. У четвртак увече ћете се састати с председником Францисом Оландом у Јелисејској палати, а сутрадан ћете присуствовати 70. годишњици Дана – Д. То ће бити ваш први долазак плажама Нормандије, и ви ћете бити први руски председник који ће присуствовати свечаности. Шта Ви као руски грађанин размишљате о тој изузетној свечаности?

Владимир Путин: Ово ће бити важан догађај за Европу и остатак света. Ми ћемо одати почаст онима који су спречили да нацизам пороби Европу и верујем да је за Русију то такође важан догађај. Ствар је у томе што су Русија и земље анти – Хитлеровске коалиције, укључујући Француску, били савезници у тој борби за слободу, и моја земља је играла важну, а можда чак и одлучујућу улогу у победи над нацизмом. Али исто тако никада нећу заборавити борце француског покрета отпора и француске војнике који су се борили раме уз раме са совјетским војницима против немачких, а који су такође били на источној фронти. Верујем да би то требало не само да нас подсјети на нашу историју, него и помоћи у промовисању наших односа, сада и будућности.

Наравно, ви и Русија ћете имати своје заслужено место на плажама Нормандије. Живели сте у Совјетском Савезу и видели његову пропаст, а сада активно доприносите руском препороду. Шта бисте желели да се сада догоди? Који су ваши циљеви? Руска стратегија је пут дијалога или ширења и освајања?

Политика експанзионизма и освајања нема будућности у савременом свету. Ми смо уверени да Русија може и треба бити партнер са својим традиционалним савезницима, у ширем смислу, сада и убудуће.

То је оно што желимо, а то је и оно што ћемо наставити да радимо. Ми не видимо ни један други начин за развој односа са нашим суседима и свим другим земљама.

Желите ли да брани руски народ и постати симбол руског национализма или Руско Царство? Сећамо се шта сте рекли за распад Совјетског Савеза. Рекли сте да је то била најгора геополитичка катастрофа 21 века. Такође сте рекли да они који не жале због колапса Совјетског Савеза немају срце, а они који га желе вратити да немају мозак. Ви свакако имате мозгова. Шта предлажете? Руски национализам или обнова Руског Царства у пређашњим границама?

Нећемо промовисати руски национализам и не намеравамо оживети Руско Царство. Шта сам мислио кад сам рекао да је колапс Совјетског Савеза била је једна од највећих хуманитарних у 21 веку? Мислио сам да су сви грађани ССР – а живели су у уједињеној држави без обзира на њихову етничку припадност, а након њеног распада су 25.000.000 Руса одједном постали страни држављани. То је огромна хуманитарна катастрофа. Не политичка или идеолошка катастрофа, него чисто хуманитарна пропаст. Породице су подељене, људи су изгубили своја радна места и средства за живот, а нису имали средства да нормално комуницирају једни са другима. То је био велики проблем.

Шта је с будућности? Желите ли вратити границе бившег царства или желите наставити развијати своју државу унутар сопствених граница?

Желимо развити нашу земљу унутар сопствених граница, наравно, али – и то је јако важно – као и остале земље у другим деловима света, желимо користити модерну политику како би побољшали своју конкурентност, укључујући и економске интеграције. То је оно што ми унутар царинске уније радимо у пост – совјетском простору, а сада такође у Евроазијској унији.

Господине Путин, зашто суседну земљу, Украјину, раздире рат? Нема друге речи за то. Сада проруске снаге желе променити границе Украјине. Ко може да их заустави и што је ваша политика?

Не бих их називао проруски или проукрајински. Они су људи који имају одређена права, политичка, људска права, и они морају добити прилику за остваривање тих права.

На пример, у Украјини гувернере и даље именује Кијев. Након протууставног пуча у Кијеву прошлог фебруара, прва ствар коју је нова власт покушала направити је одузети етничким мањинама права на коришћење свог материњег језика. То је изазвало велику забринутост међу људима који живе у источној Украјини.

Нисте допустили да се то догоди, али сада говорите да смо на прагу новог Хладног рата?

Надам се да нисмо на ивици било каквог рата. Друго, ја инсистирам да људи – где год они живели – имају своја права и морају бити у могућности да се бори за њих. То је најважније.

Постоји ли опасност од рата? Сада, као што смо видели, тенкове су на путу из Кијева и многи људи у Француској постављају ово питање. Јесте ли били у искушењу да пошаљете војнике у источну Украјину?

Овај разговор подразумева кратка питања и кратке одговоре. Али, ако имате стрпљења и дати ми минуту, ја ћу вам рећи како ми то видимо. Ово је наш став. Шта се заправо догодило? Дошло је до сукоба, а сукоб је настао јер бивши украјински председник одбио да потпише Споразум о придруживању са ЕУ. Русија има одређени став о овом питању. Сматрали смо да је заиста неразумно да потпише тај споразум, јер ће то имати тешке последице на привреду, укључујући и руско.

Имамо 390 привредних споразума с Украјином, а Украјина је члан слободне трговинске зоне у Заједници Независних Држава и ми не би могли наставити те привредне односе са Украјином као чланица зоне слободне трговине. Разговарали смо то са нашим европским партнерима. Уместо наставка расправе, легитимне и дипломатским средствима, наши европски пријатељи и наши пријатељи из Сједињених Држава су подржали протууставни оружани преврат. То је оно што се догодило. Нисмо ми изазвали ову кризу. Ми смо били против таквог тока догађаја, али након противуставног пуча – будимо реални, након свега…

Али сада видимо толику напетост у политици. У Нормандији ће се говорити о миру, док Барак Обама позива Европу да се наоружа.

Увек морамо говорити о миру, али морамо схватити узроке и природу кризе. Ствар је у томе да нико не би требало да дође на власт оружаним превратом, а то се посебно односи на пост – совјетски простор где су недовољно изграђене државне институције. Кад се то догодило неки људи су то прихватили и били срећни због тога, док у источној и јужној Украјини то једноставно нису и неће прихватити. Битно је да разговара с људима који нису прихватили ову промену власти, уместо слати тенкове тамо. Сада се тамо на цивиле испаљују ракете и бомбардују се из ваздуха, а то нису војни циљеви.

Али, господине председниче, Сједињене Америчке Државе и Бела кућа тврде да имају доказе да је Русија интервенисала у сукобу, послала своје трупе и испоручила оружје. Они тврде да имају доказе. Верујете ли у то?

Доказ? Зашто их не покажу? Цео свет памти америчког државног секретара који је показивао доказе о ирачком оружју за масовно уништење, махао неком епруветом с прашком за прање веша у Савету безбедности Уједињених нација. На крају, амерички војници су напали Ирак, Садам Хусеин је обешен, и касније се испоставило да у Ираку никада није било никаквог оружја за масовно уништење. Знате, то је ствар која вам све говори. Ја ћу вам рећи опет. Нема руских војника…

ukrajina e4_e

Кажете ли да Сједињене Државе лажу?

Нема оружаних снага, нема руских инструктора у југоисточној Украјини. И никада их није било.

Дакле, ви не желите да припојити те регионе и тамо никада нисте покушали дестабилизовати ситуацију?

Ми то никада нисмо чинили. Украјинска влада мора да седне и да разговара са својим људима уместо да користи оружје, тенкове, авионе и хеликоптере. Они морају започети преговарачки процес.

Нови Украјински председник је демократским гласањем изабран 25 мај. Признајете ли г Порошенка као легитимног председника?

Већ сам вам рекао и опет ћу рећи: ми ћемо поштовати избор украјинског народа и ми ћемо сарађивати са украјинским властима.

Другим речима, можда се сретнете 6. јуна на плажама Нормандије. Ако председник Оланд помогне, је ли тај састанак могућ и хоћете ли се руковати и разговарати с њим?

Знате, ја не намеравам избегавати било кога. Председник Оланд ме љубазно позвао као представника Русије на ту свечаност, иако је догађај који ће се обележити био трагичан. Било ми је драго и прихватио сам његов позив и захвалан сам му на томе. Ту ће бити и други гости, а ја не идем да избјегнем било кога од њих. Разговараћу са свима њима.

Хоћете ли се састати с Порошенком? Рекли сте да ћете радити са њим само под условом да не падне потпуно под амерички утицај.

Нисам рекао да он не би требао пасти под утицај амерички. Он је слободан да прихвати било какав утицај који жели. Украјинци су гласали за њега, а он је слободан да развија своју политику. Ако он одлучи да прихвати нечији јак утицај, нека то учини. Али ја не бих…

Признајете ли Украјини суверенитет с обзиром на односе између Русије и Запада?

Да, ми признајемо украјински суверенитет. Осим тога, желели бисмо да Украјина делује као суверена држава. Улазак у војни блок или било која друга чврста интеграција са неким савезом са собом носи делимични губитак суверенитета. Но, ако се земља одлучи за то и жели да уступи део свог суверенитета, нека то слободно учини. Што се тиче Украјине и војних блокова, то је оно што нас брине јер ако Украјина уђе, рецимо, у НАТО, инфраструктура НАТО савеза ће се приближити директно према руској граници и то нас не може оставити равнодушнима.

Господине председниче, руске снаге су недавно припојиле Криму. Хоће ли се он икада вратити Украјини?

Заблуда је да су руски војници припојили Криму. Руски војници нису учинили ништа слично. Искрено…

Али Крим је припојен Русији и сада је на картама какве смо имали у школи део Русије. Шта је то било, припајање или поновно уједињење? Које речи морамо користити?

Ако ми дозволите да завршим, мислим да ћете знати што мислим. Руски војници су били на Криму према међународном уговору о распоређивању руских војних база. Истина је да су руске снаге помогле људима на Криму да одрже референдум о њиховој независности и жељи да се придруже Руској Федерацији. Нико не може спречити људе у остваривању њихових права која им гарантује члан 1. Повеље Уједињених нација, а то је – право народа на самоодређење.

Другим речима, нећете вратити Крим Украјини? Крим је Русија, је ли тако?

У складу са вољом људи који тамо живе, Крим је део Руске Федерације и његов саставни ентитет. Желим да сви то јасно разумеју. Ми смо све време водили искључиво дипломатски и мирни дијалог. Желим нашим партнерима у Европи и Сједињеним Америчким Државама нагласити ово. Они су на наше покушаје да се покрене дијалог и преговарањем дође до прихватљивог решења у Украјини дали подршку протууставном преврату, а након тога нису пружили гаранције да Украјина неће постати део Северноатлантског војног блока. У тој ситуацији ми не можемо допустити да се историјски део руске територије с већинским етничким руским становништва уврстити у тај међународни војни савез, поготово јер је Крим увек хтео бити део Русије. Жао ми је, али нисмо могли да делују другачије.

Дакле, Франсоа Оланд вас је позвао у Француску, Париз и Нормандију. Ви га врло добро знате. Можете ли нам рећи нешто о будућим односима и темеље ли се они на поверењу?

Да, мислим да је тако.

Мислите ли да је тако или сте сигурни?

Увек сам мислио тако. Не видим разлога да мислим другачије. Имамо јако добре међудржавне односе, али имамо пуно посла и за промовисање наших привредних односа. Но, наши лични односи су увек били темељни на поверењу, које помаже при раду. Надам се да ће такви остати.

Ви говорите о поверењу као основу односа, како у одбрани и привреди. Платили сте више од милијарду евра за два амфибијска борбена брода класе Мистрал и руски морнарички званичници су дошли у посету у Saint-Nazaire на неколико дана. Јесте ли им дали посебну дозволу за одлазак у Француску?

Верујем да живимо у цивилизованом свету и сви ћемо наставити да испуњава своје уговорне обавезе. Чуо сам пуно да говори о тим бродовима који одлазе у Русију и неки људи верују да их Русија не треба добити. Знате, овде у Русији смо имали пуно противљења том уговору. Француска има право да одлучи против продаје бродова, али у том случају би требало дати новац назад. То би значило да држава неће имати прилику да развијају везе у сектору одбране, али ми смо чак спремни проширити нашу сарадњу и доставити нове поруџбине ако су наши француски партнери заинтересовани.

Упркос спољашњем притиску, ви сте питали Француску да вас снабдевању тим јуришним бродовима, а ако Француска не достави те бродове, што ће бити?

Очекујемо од наших француских партнера да испуне своје уговорне обавезе, а ако све буде како смо се договорили, не искључује се могућност даљих наруџбина. Чак не нужно у поморској бродоградњи. То се може односити и на друге секторе. Све у свему, наши односи у овом подручју се развијају добро, а ми би хтели да у будућности ојачају у ваздухопловству, бродоградњи и другим секторима, а имамо успешно искуство сарадње иу истраживању свемира.

Мислите ли да је Француска суверена и независна држава чије се мишљење поштује? Шта мислите о Немачкој? Можете ли да разговарате са Ангелом Меркел на руском и немачком, а Франсоа Оланд не говори руски и ви не говорите француски. Имате ли заједнички језик комуникације?

Чињеница да ја не говорим француски, а г Оланд не говори руски није препрека за нас. То нас не спречава да говоримо заједнички језик и разумемо један другог добро, чак и преко тумача.

Говорећи о степену суверености, ја ћу опет рећи да било која земља која постаје члан војног савеза дарује део свог суверенитета наднационалну телу. За Русију би то било неприхватљиво. Што се тиче осталих земаља, то нема никакве везе са нама. Они морају одлучити такве ствари за себе. У том смислу, мислим да је најбољи био генерал Шарл Де Гол, који је заштитио француски суверенитет. Мислим да он заслужује поштовање. Ту је још један пример: Францоа Митеран, који је говорио о Европској конфедерацији, са Русијом као чланицом. Мислим да та прилика и даље постоји, а ми ћемо је размотрити у будућности.

Моје питање се односи на САД. Неколико дана ћете бити близу Барака Обаме, али се он не чини спреман да разговара са вама. Шта ће бити с тим сусретима и како ће се развијати односи између најбогатије и највеће светске земље? Како можете избећи говорити један с другим када постоји стварна потреба за то? Обама је рекао да рат није далеко.

Претерујете око рата. Ко вам је дао ту идеју и зашто сте одлучили да нас плашите? Што се тиче…

Обзиром да је Украјина близу Русије.

Па што?

Украјина је место где се рат догађа. Када је споменуо рат, он је рекао да није далеко.

У Украјини је у току криминалнаоперација покренута од стране Кијева против сопствених грађана. То није рат између држава, то је нешто сасвим друго. Што се тиче…

Мислите ли да би то требало одмах зауставити?

Мислим да господин Порошенко, који за сада још нема крви на рукама, има јединствену прилику да заустави ову казнену операцију и покрене дијалог с људима у југоисточној Украјини.

Што се тиче мојих односа са Бараком Обамом, немам разлога веровати да није вољан да разговара са председником Русије. Но, на крају, то је његов избор. Ја сам увек спреман за дијалог и мислим да је дијалог најбољи начин за премостити препреке. Ми смо били у контакту и до сада и разговарали смо телефоном редовно.

Русија и Сједињене Државе имају одређених проблема. Јесу ли ти проблеми између две силе или између две председника, Барака Обаме и Владимира Путина?

Проблеми између држава увек постоје, нарочито између великих земаља као што су Русија и САД. Ту је увек било неких проблема, али не мислим да бисмо требали ићи у крајности. У сваком случају, то није ни био наш избор. Ја сам увек спреман за разговор с неким од мојих партнера, укључујући и председника Обаму.

Дакле, ви сте спремни за разговор? Али кажете да Сједињене Државе покушавају окружити Русију, вас ослабити као лидера и можда изоловати од света? Ви наступате врло дипломатски, али сада знате чињенице.

Чињенице? Ви сте то рекли: “ Русија је највећа земља на свету. “ Дакле, врло тешко се може окружити, а свет се мења тако брзо да би то заправо било немогуће, чак и у теорији.

Наравно, можемо видети покушаје од стране Вашингтона који врши притисак на своје савезнике и користи своје очито водство на Западу, а све како би утицали на руску политику. Руска политика се заснива се искључиво на нашим националним интересима. Наравно, узимамо мишљење наших партнера у обзир, али ми смо вођени интересима руског народа.

Можда је састанак са господином Обамом 6. јуна повољна прилика. Било би још горе да се састајете са Хилари Клинтон. Само пре неколико дана је рекла да оно што Русија ради у источној Европи подсећа на Хитлера и догађаје из ’30 – их.

Боље је не расправљати са женама. Но, госпођа Клинтон никад није била превише грациозна у својим изјавама. Ипак, након тога смо се увек сусрели и имали срдачне разговоре о разним међународним догађајима. Мислим да ни у овом случају не бисмо могли постићи договор. Када људи границе помјерају предалеко, то није зато што су јаки, него зато што су слаби. Но, можда слабост и није најгора квалитета за жену.

putin hilari_e
Жене се морају поштивати, наравно, и сигуран сам да их поштујете. Мислите ли да је отишла предалеко? Пуно је ругања и карикатура у медијима. Који је био ваш први утисак? Јесте ли били љути? Јесте ли јој желели узвратити или сте се насмејали? Никада нисмо видели да се смејете.

Једног дана ћемо се можда опет срести и смејати заједно некој доброј шали. Али кад чујем такве екстремне изјаве, за мене то само значи да они немају ваљане аргументе. Говорећи о политици САД – а, јасно је да Сједињене Државе спроводе најагресивнију и најчвршћу политику у одбрани својих интереса – у најмању руку, а то амерички лидери раде упорно.

Видите, ако ћемо право, нема руских војника у иностранству, док су амерички војници свуда. Америчке војне базе су свуда у свету и увек се мешају у судбине других земаља, иако су хиљадама километара далеко од америчке границе. Дакле, иронично је када нас наши амерички партнери оптужују да кршимо нека од тих правила.

Али постоје неке одлуке у вези вашег одбрамбеног буџета. Јесте ли као председник предузели посебне одлуке о безбедности и одбрани, јер је опште окружење исувише ризично?

Што се тиче буџета за одбрану, ја бих рекао, а аналитичари то знају, да је буџет за одбрану САД – а, о којем смо јуче разговарали, већи од свих војних буџета у свету заједно. Дакле, ко следи агресивну политику?

Што се тиче нашег буџета за одбрану, он је у односу на БДП порастао једва за једну десетину процента. Но, желимо поново наоружати нашу војску и морнарицу на основу модерне, напредне технологије, смањујући количину и јачајући квалитет. Имамо добро наоружавање, а то није од јуче или као одговор на украјинску кризу. То је наша политика, коју ћемо и даље спроводити.

Господине председниче, сиријски вођа Башар Ал – Асад је поново изабран за председника, без пуно труда. Можете ли утицати на њега? Можете ли га замолити да каже својој војсци да не чини злочине, да престану борбе против сопственог народа?

Све стране су починиле злодела, али пре свега екстремистичке организације које су у Сирији. Ми смо углавном забринути…

Верске, исламистичке групе…

Оне групе које су директно повезане са Ал Каидом. Многе су тамо, што више нико не покушава да оспори. То је позната чињеница. Но, ми смо углавном забринути да би погрешна политика могла претворити Сирију у други Авганистан, посве неконтролисано плодно тло за терористичке претње, укључујући и за европске земље. Сви терористи који сад делују у том подручју ће отићи у друге земље, па тако и у Европу.

Не разумем зашто ви, Владимир Путин, човек који жели да модернизују Русију, подржавате особу која убија своје људе, којем су руке крваве. Како то може бити?

Објаснићу вам врло једноставно и јасно, а надам се да ће ме већина француских људи који буду гледали и слушали овај интервју разумети. Ми страхујемо да ће се Сирија распасти попут Судана. Ми смо забринути да ће Сирија кренути стопама Ирака или Авганистана. То је разлог зашто желимо да ова власт остане у Сирији, тако да Русија може сарађивати са Сиријом и с нашим партнерима у Европи и Сједињеним Државама. Да размотримо могуће методе за промену сиријског друштва, за модернизацију режима и да га учинимо одрживим и хуманијим.

Ја бих вас питао нешто о вашој земљи, Русији. Како бисте описали свој садашњи политички режим? Неки га описују као демократију, док други тврде како је Русија тако велика да је потребно владати жељезном руком. Како се може дефинисати режим Владимира Путина?

Садашња власт није везана за неку одређену особу, укључујући и актуелног председника. Имамо демократске државне институције, иако су оне примерене руским потребама. Шта су оне? Велика већина руских грађана има тенденцију да се ослањају на своју традицију, своју историју и, ако могу тако рећи, своје традиционалне вредности. Ја то видим као темељ и фактор стабилности руске државе, али ништа од тога се не повезује са председником као појединцем. Осим тога, треба имати на уму да смо тек недавно почели са увођењем стандардних демократских институција. Оне су још увек у процесу развоја.

putin01_eМоже ли особа која стоји у супротности са властима у Русији, без страха од губљења својих веза и угледа, проћи некажњено?

Ми имамо многе опозиционе странке, а недавно смо либерализирале поступак за регистрацију политичких странака. Имамо неколико десетина странака које учествују на локалним и регионалним изборима.

Но, је ли могуће да се буде лични противник Владимира Путина, без излагања себе ризицима?

Ако слушате неке од наших радио станица и гледате неке телевизијске емисије, уверавам вас, нећете пронаћи ништа слично тој врсти опозиције у Француској.

Увек су постојали периоди строгог реда и ауторитарне власти у Русији. Но, у доба интернета, може ли се земља развијати ограничавањем слободе?

То је немогуће, а ми не ограничавамо интернет. Имамо сигурно… Знате, све што ми радимо, неко покуша да пронађе нешто што се коси са демократским начелима, укључујући и интернет.

Има ли каквих ограничења у Русији? Ја не верујем да је тако. Неки од наших противника кажу да су то неприхватљива ограничења. Каква ограничења имамо?

На пример, ми смо забранили промоцију самоубистава, дроге и педофилије. То су наша ограничења. Шта је лоше у томе?

И хомосексуалност. То није педофилија, то је друга прича.

То није истина, нисмо забранили хомосексуалност. Забранили смо промоцију хомосексуалности међу малолетницима. Видите, то су две различите ствари. У Сједињеним Америчким Државама, јер смо разговарали о томе, хомосексуалност је у неким државама противзаконита. Ми никога кривично не гонимо због тога. Забрањено је само промовисање хомосексуалности међу малолетницима. Наше право је да заштитимо нашу децу, а ми ћемо то учинити.

Желели бисмо да разговара о крају вашег мандата у 2018. и разговарати о радним логорима. Такве ствари изненађују Запад. На пример, Пуси Риот су осуђене да казну служе у радном логору, јер то није био само обичан затвор. Хоћете ли затворити те логоре до краја свог мандата?

То нису логори. То су места где су затворени затвореници. Слобода им је ограничена, али се може живети више или мање нормалан живот. То су затвори где људи смеју радити. Затвори где људи не могу ни радити су најгора казна коју неко може добити. Мислим да људи лишени слободе не смеју бити затворени у такве објекте.

Ко Вас је уверио да обављате посебну мисију у Русији?

Зашто мислите да вјерујем да обављам посебну мисију? Имам поверење својих бирача. Више од 63% руских грађана је гласало за мене. Верујем да имам мандат за спровођење унутрашње и спољне политике и ја ћу испунити своје обавезе на основу тог мандата.

Имате ли узор у руској историји? Јесте ли вођени совјетском или руском идејом?

Гајим велику љубав и поштовање за руску историју и културу. Но, свет се мења и Русија такође. Русија је део модерног света, а свет није у прошлости, него у модерном добу. Ја верујем да имамо већу будућност од неких других земаља које се не могу бринути о својим младима, новим нараштајима и својој деци.

И последње питање, господине председниче. У 2013. години вас је Форбс оценио као најмоћнију особу на свету. Јесте ли поласкани том титулом?

Знате, ја сам одрасла особа и знам што значи моћ у савременом свету. У савременом свету, снага је углавном дефинисана факторима као што су економија, одбрана и културни утицај. Верујем да је у погледу одбране Русија без сумње једна од водећих земаља, јер смо нуклеарна сила и наше нуклеарно оружје је можда најбоље на свету.

Обзиром на културни утицај, ми смо поносни на руску културу – књижевност, уметност и тако даље.

Што се тиче економије, ми смо свесни да још увек имамо пуно посла пре него што дођемо до врха. Иако смо у последње време направили велике кораке према напред и сада смо пета по величини привреда у свету. То је успех, али можемо учинити више.

Још не знамо како ће у историји остати записана ера Владимира Путина. Шта желите да се памти и би ли желели да вас се памти као се демократу или ауторитарног вођу?

Желим бити упамћен као особа која је учинила најбоље што је могла за срећу и просперитет своје земље и свог народа.

Хвала вам пуно и срећан пут у Француску

Владимир Путин: Хвала вама.

(Адванце)