Прочитај ми чланак

ВАНРЕДНА СЕДНИЦА УН САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ ПОСВЕЋЕНА УКРАЈИНИ: Оштри напади на Русију

0

Security Council meeting on Syria

Брзи транскрипт ванредне седнице УН Савета Безбедности

(О транскрипту седнице: транскрипт је направљен за време преноса уживо и није потпун, но пренете су већином све кључне изјаве – службени транскрипт требао би касније бити објављен на енглеском језику на службеним страницама Уједињених нација)

Заменик генералног секретара УН-а истакнуо је на почетку сједнице како упркос напетој ситуацији, постоје и неки позитивни знаци – наводи како су пучистичке власти у Кијеву спремне у нову Владу укључити и званичнике из источне Украјине. „Суштина УН Повеље је потрага за мирним решењима, сада је време да хладне главе превладају“, рекао је.

Украјински представник: „Ситуација је све гора. Руске трупе су илегално ушле на териториј Украјине. Руски парламент је илегално одобрио интервенцију, но руске трупе су већ ту и њихов број је све већи из сата у сат. Ово је агресија на Украјину која крши међународни закон. Русија је брутално прекршила Повељу Уједињених нација, силом угрожавајући наш територијални интегритет.

Позивамо УНСБ да учини све како би се зауставила руска агресија на Украјину. Позивамо међународне проматраче, позивамо све чланице УН-а да покажу солидарност уочи ове бруталне агресије“.

Руски амбасадор Виталиј Чуркин: „Доиста, хладне главе морају превладати, но нажалост ми се чини да мој украјински колега нема хладну главу. Ова криза се није требала догодити, није било разлога. Украјина је наш сусед, братска земља. Украјина је у великим економским проблемима, Јанукович је донио уставну одлуку када је привремено одустао од потписивања ЕУ трговинског уговора, но то не значи да је у потпуности желио одустати од ЕУ пута. Поновно се питам – зашто је требало доћи до свега овога? Зашто је Запад подупирао уличне немире? Зашто су западни званичници долазили на Маидан? Чему такво уплитање?

Надаље, о Јануковичу се може свашта рећи, али он је лидеру опозиције био понудио премијерско мјесто, Јатсењуку. Зашто није прихватио? Зашто се довело до ескалације, зашто је Запад морао подупирати оружане милитанте на улицама?

Уговор је потписан 21. фебруара између Јануковича и опозиције, били суприсутни ЕУ министри. Тим уговором се могла избјећи криза – требала се формирати транзицијска влада, уставне промјене… Опозиција је обећала да неће користити силу, да ће предати оружје релевантним службама. Зашто се овај уговор није поштовао? Зашто је Јанукович силом протеран из Кијева? Зашто је прва одлука ‘нових власти’ била напад на језик? Зашто укидање руског језика? То је политичка одлука. Политичко насиље.

Међу групама на улицама постоје и радикални екстремисти. Оно што се десило последњих дана… због чега смо сада ту. Ситуација је напета на истоку земље. Из Кијева су дошли на исток и жељели су силом провести што се догодило на западу земље. Синоћ су непознати милитанти покушали преузети контролу над зградом министарства на Криму, као и друге зграде.

Ситуација на Криму је јако напета. Кримски премијер позвао је Русију да сачува мир на Криму.

Употреба руске војске одобрена је ‘на територију Украјине’, а не ‘против Украјине’. Руски председник још није донио одлуку о слању трупа.

Како изаћи из ове ситуације? Морамо се вратити на уговор из 21. фебруара. Морамо радикале избацити – опозиција у Кијеву мора се дистанцирати од радикала.“

САД амбасадор Саманта Пауер: „САД позивају на подршку новим властима у Кијеву. Одбијамо насиље. Данас је Русија одобрила упорабу силе у Украјини. Јако смо забринути. Ово нема правне основе. Врме је да руска интервенција у Украјини престане. Русија мора одступити. Нове власти у Кијеву показале су огромну суздржаност. Русија је све игноририсала и делује сама. Руски потези у Украјини крше суверенитет Украјине. Русија прети мањинама у Украјини. Русија данас подупире протесте на истоку земље и то је опасно понашање. Постоје начини како смирити ситуацију – Русија мора прихватити власти у Кијеву, надаље, проматрачи из УН-а и ОСЦ-а морају доћи у Украјину, како би пратили ситуацију и развој.

Желимо прекинути конфронтацију како би народ изабрао сам своју будућност. САД ће сарађивати са савезницима како би сачували демократску будућност Украјине“.

Амбасадор Велике Британије: „Став наше Владе је да смо јако забринути стањем на Криму, као и руским одобрењем интервенције. Осуђујемо сваки чин агресије на Украјину. Тражимо одмах да се повуче таква одлука. Британија подупире нову власт у Кијеву. Русија мора поштивати суверенитет и територијални интегритет Украјине“.

Француски амбасадор: „Залажемо се за демократску Украјину као дио европске породице. Ово није питање геополитике, не можемо питати Украјину да бира између Истока и Запада. Руска одлука о слању трупа може бити опасан развој ситуације. Француска тражи очување територијалног интегритета и суверенитета Украјине. Очекујемо од украјинских власти да ће адресирати руске забринутости. О даљњем наступу, ЕУ министри ће се консултовати за време састанка у понедељак“.

ЗАКЉУЧАК

На званредној сједници УНСБ заправо није речено ништа ново. Чланице УНСБ изнијеле су своје већ познате ставове. Украјински амбасадор при УН-у оптужио је Русију за агресију, док су Западне чланице изразиле своју забринутост те су осудиле руско одобрење упорабе силе у Украјини. Руски амбасадор прозвао је Запад за уплитање и ескалацију. Све сталне чланице УНВС-а одржале су говоре осим Кине.

(Адванце)