Прочитај ми чланак

УКРАЈИНА: Јанукович „продао” премијера, ЕУ званичници долазе у Кијев (Видео)

0

Pro-European protests in Ukraine
Виктор Јанукович попустио уценама и натерао премијера Украјине да поднесе оставку

Премијер Украјине Николај Азаров је дао оставку, саопштила је прес-служба владе Украјине.

Бошко о Обрадовић (Двери) о Украјини

Када се један народ и држава слободно определе за спољнополитички курс који им доноси више користи, онда се користе све методе, укључујући и насилне, да би се један народ зауставио да води слободно своју унутрашњу и спољну политику.
Где је ту слобода и поштовање људских и националних права, где је ту демократија, то је питање за тај фамозни Запад који све време извози своје револуције и насилним путем настоји да завлада читавом Европом.

(Србин.инфо)

„Конфликтна ситуација у држави представља опасност за економски и социјални развој Украјине.

Влада је за време сукоба радила све што је у њеној моћи, како би се конфликт решио мирним путем.

Међутим, деликатност и опасност ситуације захтевају додатне одговорне потезе“, каже се у саопштењу премијера.

„Како би се отворило више могућности за друштвено-политички компромис и мирно регулисање конфликта, ја сам одлучио да напустим место премијера Украјине“, истакао је Азаров.

За разлику од председника Украјине Јануковича, премијер Азаров је од почетка кризе захтевао одлучне и ефикасне мере против прозападних демонстрација у Кијеву и у западном делу земље, међутим очито да није имао снажну подршку у својој странци за такве поступке, а пре свега у окружењу председника Јануковича.

Убрзо је председник Украјине Виктор Јанукович је потписао указ о оставци Николаја Азарова са места премијера. Истим указом је распуштена и влада.

Председник владе Русије Дмитриј Медведев је раније телефоном разговарао са Николајем Азаровом. Азаров му је саопштио да даје оставку и захвалио се на заједничкој сарадњи.

Медведев је истакао да се Русија нада да ће се политичка криза у Украјини решити мирним путем.

Рада укинула законе од 16. јануара koje су штитиле државу од рушилачких демонстрација

Врховна рада (парламент) Украјине је данас донела одлуку да се укину закони, који су донесени 16. јануара у супротности са прописима и који ограничавају уставна права и слободе човека. Тако је влада делимично испунила договор с опозицијом, који је постигнут нешто раније.

Рада је 16. јануара усвојила неколико закона, који ограничавају организовање масовних акција, амнестирају сараднике обавештајних служби који су претукли мирне демонстранте, уводе одговорност за клевету и строго регулишу медије.

Мајдан и устав

Украјинска власт наставља тражење компромиса са опозицијом. Једна од варијанти изласка киз кризе – повратак парламентарно-председничкој републици. Ипак уставна реформа не може да ублажи усијане страсти, сматрају експерти.

Европски парламентарци иду да спасавају Украјину од „геополитичке револуције“

Данас и Кијев стиже Висока представница ЕУ за спољне послове и безбедност Кетрин Ештон и специјална делегација од 12 посланика Европског парламента, преносе медији. Европски парламентарци, који ће у Кијеву боравити до 30. јануара, планирају сусрете са представницима украјинске власти, са опозицијом и са учесницима акције протеста, како би се нашао излаз из политичке кризе у земљи.
У међувремену је бивши председник Грузије Михаил Сакашвили,  који се залаже да Грузија буде у НАТО, у интервјуу америчким новинарима изјавио да је у Кијеву почела „прва геополитичка револуција XXI века“. Према његовом мишљењу, то је догађај који надмашује државне оквире.

Украјински устав представља чове противречности у који су уплетене амбиције основних фактора националне политчке сцене. Један од резултата наранџасте револуције 2004. године, када је власт према резултатима поновљеног гласања на председничким изборима прешла Виктору Јушченку, било је уношење поправки у устав које предвиђају да ће владу Украјине формирати Врховна рада (парламент), а не председник.

Ипак шест година касније сада владајућа Партија региона преко суда је побила уставну реформу на основу кршења процедура.

„Реактивиран“ је устав из 1996. године, и Украјина је поново постала председничко-парламентарна република.

Опозиција је оптужила власт за антиуставни преврат, председник Виктор Јанукович је предложио разраду нове редакције основног закона, и од тада супарнички политички табори ломе копља о нову реформу.

Пре око месец дана рад на свежим поправкама нагло је активизиран, рекоа је за Глас Русије извршни директор Политолошког центра Север-Југ Алексеј Власов.

Мени се чини да је то део одређеног плана који до сада има Јанукович – поново покренут процес политичких реформи и променити конструкцију власти циљајући на било какав резултат избора 2015, како би остао на власти,

Имам у виду Јануковича и Партију региона. И у оквиру парламентарно-председничке републике таква шанса у целини постоји.

Са своје стране, заменик директора Института за земље ЗНД Игор Шишкин је уверен да се у Украјини дешава државни удар, чији циљ је истргнути Украјину из интеграционих процеса са Русијом.

Није реч о томе да Јанукович жели да се врати уставу из 2004. и неког превари, он тражи начин да умири страсти.

Сам по себи повратак на устав из 2004. године ништа не може да стабилизује, зато што циљ (преврата) није неки устав или дужност председника. Потребан је долазак на власт људи који се крајње непријатељски односе према Русији, западних марионета. Такви могу да буду само представници савременог мајдана.

 ukraina protest1
Нажалост, време и околности сада не дозвољавају странама украјинсог конфликта да се позабаве усавршавањем устава. Али чак када такву могућност политички противници добију, креативни процес неће бити лак. Редовно прекрајање националног устава како би се угодило моменту и амбицијама конкретних људи претворило се у традицију украјинске политике.

(Глас Русије)