Прочитај ми чланак

THE ATLANTIC: Да ли Америка продаје Украјину?

0
Фото: Joshua Roberts / Reuters

Фото: Joshua Roberts / Reuters

Аналитичари одавно износе претпоставку да би Америка и Европа могле да продају Украјину у замену за помоћ Русије приликом потписивања споразума о иранском нуклеарном програму, пише „The Atlantic”.

  „Осим тога, Вашингтон је покушао да добије подршку Москве по питању организације добровољне и уставне оставке сиријског лидера Башара Асада, што би могло да одигра значајну улогу у регулисању конфликта у овој земљи”, наводи се у чланку.

Амерички лист пише да се све чешће износе претпоставке да је са Путином склопљен неки узајамно повољан аранжман. О томе је почело да се говори 14. јула када је председник САД Барак Обама похвалио улогу Путина у склапању споразума о иранском нуклеарном програму. Сумње су се појачале када је помоћница државног секретара САД Викторија Нуланд отишла у Кијев да убеди посланике да приликом уношења исправки у устав унесу питање руског језика и на тај начин признају посебан статус Доњецке и Луганске области које су под контролом „сепаратиста”, наводи се у чланку.

Међутим, новинар тврди да је Русија добила у последње време две ствари, али да ниједна не показује да Америка одустаје од Украјине. Један добитак за Русију је стварање дипломатског формата „Нуланд-Карасин” у којем ће се украјинска криза решавати без учешћа Украјине. А друго је амандман на устав Украјине у којем се наводи се ће „специфичности реализације локалне самоуправе у појединима рејонима Доњецке и Луганске области бити уређене посебним законом”, пише амерички лист.

Новинар даље тврди да, мада руски аналитичари већ говоре о томе да је Мински споразум пропао и да Москва треба да размисли о припајању територија под контролом добровољаца, Кремљ то не жели да учини. „Циљ Москве је да проруске територије врати у састав Украјине као тројанског коња”, сматра амерички новинар. 

Чланак пренет уз одобрење Руске речи