Прочитај ми чланак

СПЦ: Фотографија доказ спиритуалних пракси

0
88

Foto: Wikipedia

СПЦ је оценила да фотографије из Музеја Николе Тесле, „потврђују присуство особа склоних у најмању руку дискутабилним, спиритуалним праксама“.

Осим тога, из Српске православне цркве су позвали да се такво понашање и законом „инкриминише“.

„Има ли места оваквим ‘духовним подухватима’ у нашим музејима? Може ли се у оквирима било које државне институције оправдати ова некромантија. Какве везе имају езотерија и источњачке медитације са српским научником Николом Теслом и његовим посмртним остацима који су, крајње непримерено, изложени као својеврсни ‘музејски експонат’?“, упитала је СПЦ.

Истакнуто је и да се „с правом може рећи да за већину Срба и других верника са ових простора овакви призори представљају увреду, док злоупотреба државних установа од стране разних група сектног карактера представља својеврсну травестију, коју би требало окончати применом закона који оваква понашања инкриминишу”.

СПЦ је подсетила и да је Теслино интелектуално наслеђе било и раније предмет интересовања секти.

Наиме, представници јапанског култа Ом Шинрикјо почетком деведесетих година су добили приступ архиви овог музеја.

Како је наведено, у то време, медији су с поносом пренели вест о заинтересованости Јапанаца за интелектуално наслеђе српског генија, а свега неколико година касније, припадници ове секте извршили су терористички напад у токијском метроу бојним отровом сарином.

Недавно су, додаје се у саопштењу СПЦ, у јавности почеле и дискусије о премештању посмртних остатака Николе Тесле из музеја на примеренији простор. У јеку тих кампања, у медијима су објављене фотографије које је са интернет профила познате београдске водитељке пренета у оквиру фејсбук групе „Хипнотерапија“.

Међу реакцијама објављен је и кратак ауторски чланак митрополита загребачко-љубљанског Порфирија, на интернет презентацији Српске Православне Цркве, којим указује на непримерене активности које се дешавају у Музеју Николе Тесле у Београду, пред посмртним остацима научника.

Међутим, СПЦ је указала на антицрквено расположење које је уследило након тога, и поручила да је, као професор пастирске психологије, Порфирије један од најпризнатијих европских стручњака за окултне и тоталитарне секте и култове и да је “његовим непосредним или посредним ангажовањем из окултног кошмара спасен не мали број људи, и то не само у Србији”.

„За групу младих људи који испод урне седе у медитативном ‘лотос положају’, једни тврде да ‘обављају интервју’, други да је у питању ‘уметнички перформанс’, трећи да је то ‘део некаквог фестивала’, ‘уметнички хепенинг’, а вероватно ће се појавити још нешто маштовитије“, саопштила је СПЦ.

Додаје се да је и осим прве фотографије, објављене у штампаним медијима, на профилу познате београдске водитељке доступна још једна фотографија, снимљена у истом контексту.

Директор Музеја Николе Тесла Бранимир Јовановић изјавио је раније да Музеј нико до сада није оптуживао за сатанизам и да фотографија коју је Српска православна црква (СПЦ) објавила на свом сајту није спорна јер је на њој група уметника која је одала поштовање Тесли.

 

Бета