Прочитај ми чланак

„ОБОЈЕНИ РЕВОЛУЦИОНАРИ“ стежу обруч око Русије

0

Како преноси Armenia Today, протести против повећања цена електричне енергије су захватили пет градова у Јерменији, а број демонстраната у јерменском главном граду Јеревану убрзано расте. Осим у Јеревану, протести су одржани и у Асхтараку, Абовјану, Гиумри и Ванадзору.

Поскупљење електричне енергије за 50% је свакако нешто што ниједан народ не би тако лако примио. Међутим, када видите ести из Јерменије имате осећај да је оно што се дешава у Јеревану де-жави и да гледамо почетак ЕвроМајдана. Коначно, довољно је погледати интернет страницу Power to the People CANVASArmenia – Radio Free Europe / Radio Liberty и све ће вам бити јасно.

Но, овде већ имамо две различите информације. Регулаторна агенција Јерменије за цене енергената је 17. јуна најавила поскупљење електричне енергије за „преко 16%“, стога није јасно зашто су западни медији, па и они који себе називају прогресивни, надували ову бројку на 50%. Званичну одлуку је објавила државна агенција АРКА, али је цео „свет“ већ говорио о „незапамћеном поскупљењу од 50%“ и то без најамње провере веродостојности навода.

Но, то је био довољан разлог да, једнако као пре годину и по дана у Украјини, разни тинк-танкови, невладине удржењ и америчка амбасада крену са спровођењем „Обојене револуције“. Или заиста требамо веровати да је посреди само електрична енергија?

Европска унија се ангажовала у отвореној политичкој уцени, посебно након што је Јереван 2013. одбио наставити преговоре о сарадњи са Бриселом.

Јуриј Городненко за Слободну штампу пише да Русија не може мирно посматрати збивања у Јерменији, јер ће се суочити са још једним таласом избеглица, овај пут са Северног Кавказа.

Опет је загонетан наш положај и опет показујемо невољност да учимо из претходних грешака. Након Украјине, следећа мета Вашингтона је Јерменија, што је било очигледно још у пролеће прошле године. О предстојећој опасности сам пре годину дана писао сам на веб страници РИА Новости „чланака у чланку“ Где плута јерменска Арка „и“ Изолујте 50 најбогатијих Американаца и рат ће престати „, пише Јуриј Городненко.

„Но, то нико није хтео чути. Ни високи званичници, уредници медија, а чак су ме прозвали уобичајеним песимистом и како ја то могу знати да ће Сједињене Државе након Украјине“ Обојени револуцију „покушати организовати у Јерменији. Но, било је логично израчунати даљи смер деструктивне политике Вашингтона и није било тешко предузети одговарајуће мере. Јасно је да ће САД и даље настојати организовати „Обојене револуције“ у Заједници независних држава у којима Русија има војне базе.

На реду су Таџикистан, где је активна 201. руска војна база, Киргистан с војном ваздухопловном базом у Канту и коначно Јерменија са 102. базом у Гиумри. Међу свима, Јерменија је за Вашингтон посебно интересантна јер је јерменска дијаспора једна од највећих у Руској Федерацији. У Русији живи 2,5-3.000.000 Јермена, до 1,5 милиона Азербејџанаца, 600-700,000 Киргистанаца и од 350-500.000 Грузијаца“, наставља Городненко.

„Јасно је да ће дестабилизација Јерменије неминовно довести до оштрог повећања протока избеглица из републике на руски територију, а то ће сигурно довести до заоштравања друштвених и међуетничких прилика у Русији. То је оно што Вашингтон жели, надајући се да ће се у сукоб умешати руска војска из базе у Гиумри и тако проширити „зону нестабилности“ на цео Кавказ, укључујући распламсавање замрзнутог сукоба у Нагорно-Карабаху.

Коначно, дестабилизација Јерменије ће неизбежно угрозити цео пројекат Евроазијске економске уније. У том случају Ереван може запретити постојању ове организације много озбиљније него што, на пример, то за Европску унију може значити излазак Грчке из еврозоне.

За разлику од Брисела и Вашингтона у односу на Атину, Москва, у случају промене власти, нема јаке инструменте да присили Јерменију да остане у Евроазијској економској унију. На пример, Грчка је заробљена у Европској унији својим јавним дугом, док је јавни дуг Јерменије је мали, тек нешто више од 40%, тако да Москва нема никакав финансијски инструмент којим би могла утицати на одлуке Еревана.

Ситуацију додатно компликује зависност јерменске елите о Западу. Велики јерменски бизнисмени, као и у Украјини током владавине Виктора Јануковича, нису везани за своју земљу, него за место где им се налази капитал, за западне банке.

Индикативно је да је владајућа Републиканска странка Јерменије усвојила националистичку идеологију Гарегина Нждеа, који је изузетно популаран у дијаспори на Западу. У средишту тог концепта су непријатељи (Турци), а појам „Јермени“ се вежу за синоним „Аријеваца“. Непотребно је рећи одакле долазе те идеје и да из свести јерменског народа треба одстранити евроазијске идеју?!

Идеологији Нждеа је врло слична оној украјинског публициста из прве половине 20. века, Дмитра Донцова, концепт који су на крају усвојили „Десни сектор“ и „Слобода“ Олега Тјагнибока.

Када прочитате текстове украјинског „етноцентрика“, поставља се питање зашто је у 21. веку владајућа странка у Јерменији морала усвојити идеју човека који је током Другог светског рата активно сарађивао са нацистима, који је Јермене сматрао „нижом расом“, као и Славене?

Објашњење лежи у лобирању западног дела јерменске дијаспоре у самом врху власти у Јеревану, која идеји Нждеа наметнула међу политичарима у Јерменији. На ову чињеницу указује неколико околности.

Прво, очигледно је да су организација и утицај западне јерменске дијаспоре пуно већи од утицаја имиграната из Јерменије који живе у Русији. То значи да Вашингтон ради на својој територији, има лобистичке умрежене у друштвене структуре Јермена, а Русија не.

Друго, за разлику од Запада, који у пост-совјетским државама спроводи радикалну пропаганду „европских вредности“, Русија, чак и након губитка Украјини, и даље тврдоглаво игнорише потребу за активнијим ангажманом међу народима ЗНД-а.

Треће, за разлику од Вашингтона и Брисела, који вешто користе друштвени фактор, Москва се и даље ослања на републике Заједнице независних држава у сфери „сродних политика“, док и даље игнорише потребу за рад са јавношћу.

И четврто, Русија се, за разлику од Запада, боји упутити захтеве владајућој елити бивших совјетских република, који заједно са Москвом учествују у процесу интеграција.

„Руска Федерација не захтева приближавање законодавних система у један правни оквир, а разговори о искључиво економским интеграцијама су пуке фразе. Русија напросто мора деловати агресивно, самоуверено и одлучно. Оваква ситуација се не може наставити унедоглед и ако желимо успети, онда у спољној политици треба престати страховати од сопствене сенке и почети деловати активно као Запад, или барем као бивши Совјетски Савез „, закључује Јуриј Городненко.

Вођа прозападне опозиције у Киргистану снимљен на састанку са стратегом „Обојених револуција“ Ричардом Мајлсом

Како каже Гондоренко, довољно је погледати протесте у Јерменију и видећете све одлике „Обојене револуције“, зато их треба схватити озбиљно и знати да се Вашингтон неће зауставити овде.

Да није био у криву потврђује и вест да је у Киргистану криомице снимљен амерички изасланик Ричард Мајлс, стратег Обојених револуција, који се јуче тамо сусрео са лидером прозападне невладине организације „Presedan“, Нурбеком Токтакуновим. Снимак је одмах изазвао скандал у земљи.

Снимак подсећа на онај када су представнике опозиционих група и невладиних удружења ухватили како излазе из америчке амбасаде у Москви, али се види да је ова снимано криомице и прилично професионално.

Појава америчког дипломатског представника у Киргистану, Ричарда Мајлеса, који је дошао у седиште опозиционе групе „Преседан“ код адвоката Нурбека Токтакунова, одмах након састанка који одржан у Бишкеку у среду је изазвала скандал на националном нивоу, преносе медији.

„Један од иницијатора протеста у Киргистану, Нурбек Токтакунов, у свом уреду се састао са америчким амбасадором у Киргистану, Ричардом Мајлсом. Што се амерички амбасадор сусреће с обичним активиста невладиних организација? Коме Токтакунов одговара за свој рад и одржавање скупова“, након објаве видеа су питали гледаоци.

Видео се појавио на интернету у вечерњим сатима истог дана када су се под зидовима киргистанског парламента у Бишкеку одржавани протести против промене Устава, а на којима се окупило око 50 људи, јављају РИА „Новости.

Протесте су организовали киргиски активисти за људска права и невладиних организација, а пред парламент су дошли са слоганима: „Не продајемо земљу!“, „Не тиранији!“, „Не силовању Устава!“ …

Један од организатора и активних учесника скупа је и адвокат и борац за људска права Нурбек Токтакунов. Након објаве снимке његовог сусрета са америчким дипломатским представником у његовом адвокатској канцеларији, Нурбек Токтакунов је био присиљен оправдати се јавности, пише портал 24 КГ.

Према његовим речима, овај састанак је планиран за 18. јун, али је крив Токтакунов што је на њега заборавио „због презапослености и одгођен је за 24 јун“.

„Мој сусрет с господином Мајлсом нема никакве везе са протестима у Бишкеку“, тврди Токтакунов.

Ричард Мајлс је као привремени отправник послова дошао у Бишкек у фебруару 2014. године. Локални медији су га одмах назвали „генијем Обојених револуцијеа“, и то са правом. Мајлс је водио америчку дипломатску мисију у Грузији, где је успешно спровео државни удар или „Револуцију ружа“.

Крајем марта ове године је у ваздушну базу Манас у Бишкеку испоручено 152 тона терета „дипломатске пошиљке“ из Абу Дабија. Терет је допремљен авионом украјинске компаније „Антонов Ајрлајнс“.

Терет није прошао инспекцију због статуса терета и дипломатског имунитета Мајлса, али су локални медији углавном били сложни да се ради о материјалу и опреми потребним за припрему „Обојене револуције“ у Киргистану, пише Поглед.

Враћајући се на почетак и поскупљење електричне енергије у Јерменији, то би могао бити оправдан разлог за протесте, али када би била истина о поскупљењу од 50%. Једнако тако је могуће и да измене устава у Кригистану нису по вољи већине становништва, што још треба проверити. Међутим, на очигледне индиције да се ради о насилном свргавању легитимно изабране владе у Јерменији и чињенице да Токтакунов у својој канцеларији подноси извештај познатом стратегу Обојених револуција, америчком дипломату Ричарду Мајлсу треба одговорити на најбољи могући начин. Протјеривањем из земље непожељних америчких дипломата, као што то чине прогресивне земље Латинске Америке и друге. Невладиним удужењима финансираним из иностранства би свакако требало увести строжије контроле, док за особе попут адвоката из Бишкека нема „лека“, јер је таквих протеклих деценија било кад год је затребало, а биће их напретек иу будућности.

А Русија?

Ниједан. Или ће заузети чвршћи став у погледу јединства земаља с којима дели заједнички евроазијски простор и с којима је ступила у интеграционе процесе (ЕЕУ, ЦСТО, СЦО), или ће се наћи са пропалим државама на својим границама, као што је Украјина, из којих ће се у Руску Федерацију сливати милиони избеглица и тако ће сама себи задати смртни ударац.

Но, ипак не треба бити наиван и веровати да ће Кремљ све препустити случају. Доказ је и снимак јуче објављен из Бишкека, којега су могли снимити само врхунски професионалци и припадници обавештајних служби и објавити га на Јутјубу у најпогоднијем тренутку.

С изјавом „како његов сусрет с господином Мајлсом нема никакве везе са протестима у Бишкеку и да је требао бити одржан неколико дана раније“, а потом Мајлса прима на дворишна врата своје  адвокатске канцеларије, Нурбек Токтакунов је трајно изгубио кредибилитет међу Киргизима.

Последње вести из Јерменије говоре да, док су протести у Јеревану мирни, полиција неће користити силу. Вест је за медије потврдио заменик начелника полиције Хунан Погхосјан.

(Фото: Ројтерс / Варам Багдасрјан)

(Фото: Ројтерс / Варам Багдасрјан)

Спутник преноси да су масовни протести против поскупљења електричне енергије за домаћинства у Јерменији избили у главном граду Јеревану у петак, а у понедјељак и уторак је хиљаде демонстраната покушало да маршира на председничку резиденцију.

„Полиција може у сваком тренутку покренути разбијање демонстрација, али док је скуп миран, нећемо користити силу“, рекао је Хунан Погхосјан.

Међутим, упозорио је да су организатори могли погоршати ситуацију, јер је у среду било све више агресивних људи који су тражили отказивање одлуке од 17. јуна о подизању електричне тарифе за више од 16 посто.

У уторак ујутро је полиција против демонстраната користила водене топове. Готово 240 људи, укључујући и новинаре, приведено је у полицијске станице, а њих 25 је тражило лекарску помоћ.

Према градским званичницима, сви притвореници су касније ослобођени.

Раније је члан Одбора за међународне послове Руске Федерације Игор Морозов изјавио да су протести у Јерменији идентични раним фазама пуча у Украјини и да се може рећи да су оркестрирани из иностранства.

Из јавне Регулаторне комисије Јерменије су саопштили да је одлука комисије о подизању цена електричне енергије за потрошаче економски оправдана.

Дана 17. јуну Регулаторна комисија Јерменије службено подигла цене струје за више од 16 посто, што је мање за 40 одсто колико је тражи електроенергетска компанија Јерменије ЕНА.

То значи да ће се дневна цена електричне енергије за домаћинства повећаће с 42 на готово 49 драхми дневно по киловат-сату (10 америчких центи). Домаћинства ће плаћати готово 39 драхми по киловат-сату током ноћних сати.

Но, и поред лажи од поскупљења од 50%, ова је одлука подстакла на протесте у земљи, а како ће се решити измишљени проблем у Јеревану, остаје нам да видимо.

Извор: altermainstreaminfo.com.hr