Прочитај ми чланак

Наши физичари решили проблем који није могао ни Исак Њутн

0

(Блиц)

Српски физичари Милован Шуваков и Вељко Дмитрашиновић из Института за физику открили су чак 13 нових решења за проблем међусобног орбитирања три тела у свемиру. Овај проблем један је од најтежих за науку, а није могао да га реши чак ни Исак Њутн. Због тога је о њима изашао и велики текст у последњем броју познатог часописа “Сајнс”.

321688_milovan-suvakov110313ras-foto-oliver-bunic02_ff
Шуваков и Дмитрашиновић су направили подвиг у математичкој физици који би могао значајно да помогне астрофизичарима да разумеју нове планетарне системе.

Милован Шуваков (34) ради на Институту за физику, дипломирао је на Физичком факултету у Београду, а докторирао у Љубљани. Његов колега са којим је дошао до 13 нових решења Вељко Дмитрашиновић ради на физици елементарних честица, а докторирао је у САД.

Оно што је ова два научника зачудило када су дошли до нових решења јесте како је могуће, с обзиром на методе које су користили, да неко од научника пре њих није дошао до ових решења.

– Ово је стара област и многи су се бавили њоме. Када нађете нека решења, као што смо ми нашли, треба да прелистате безброј радова да би били сигурни да то није нашао неко пре вас. Били смо у шоку када смо схватили да смо први дошли до ових решења – искрен је Шуваков.

Проблем три тела потиче из осамдесетих година 17. века. Исак Њутн је већ увелико показао да његов нови закон гравитације увек може да предвиди орбите два тела у гравитационом пољу – као што је систем који се састоји од звезде и планете – са апсолутном прецизношћу.

Орбите у овом случају су увек елипсе. Међутим, Њутн није био у стању да дође до сличних решења за случај у ком три тела орбитирају једна око других. Два века су научници испробавали различите приступе, све док немачки математичар Хајнрик Брунс није указао да је потрага за општим решењем проблема три тела узалудна и да су само специјални случајеви могући за решавање.

– Још откад је славни физичар Њутн формулисао своје законе кретања, увидео је да уз помоћ једначина које су решиве може тачно да се зна како се два тела крећу. За два тела постоји аналитичко решење, код њих је кретање увек периодично у случају везаних орбита, док за три тела то није случај. Ми смо поделили све орбите,укључујући и претходно познате, у 16 фамилија на основу фигура које формирају на сфери облика. Ове фамилије смо сортирали у четири класе на основу геометријских и алгебарских симетрија, где прва класа садржи сва претходно откривена решења – каже Шуваков.

Према његовим речима, три тела у простору се могу поставити на безброј начина, али треба пронаћи почетне услове (позиције и брзине) који би након одређеног времена довели ова тела поново у те исте позиције са истим условима, како би цела ова “игра” могла да се понавља.

Метод ова два научника подразумева претрагу по једном потпростору свих почетних услова док се не добије нови тип орбите.

Шуваков и Дмитрашиновић планирају да наставе рад, да виде колико је њихових нових решења стабилно јер, уколико су нека од њих то јесу, постоји шанса да се пронађу и у стварности. Њихов рад биће објављен у престижном часопису “Физикал ревју летерс”.