Прочитај ми чланак

МИНСК: Ко се боји Руса још

0

ruski avion vojni

Идеја о руској војној бази у Белорусији наишла на противљење тамошње опозиције. Лукашенко оповргао тврдње о окретању ка Европи и удаљавању од Москве.

УТИЦAЈ МОСКВЕ

Немачка влада саопштила је да планови проруских снага да одрже локалне изборе у источној Украјини представљају озбиљно кршење мировног споразума из Минска и да је жалосно што се Москва није дистанцирала од таквих намера. Влада очекује да Москва употреби свој утицај на проруске активисте како би они отказали најављене изборе.

Најава Владимира Путина да ће Русија у 2016. години отворити ваздухопловну базу у белоруском граду Бобрујску у Могиљевској области где ће бити стационирани ловци СУ-27 изазвала је негодовање белоруске опозиције.

Хоће ли се остварити Путинова жеља, зависи пре свега од резултата председничких избора у Белорусији који ће се одржати 11. октобра.

Aко победи фаворит, садашњи председник Aлександар Лукашенко, онда ће руска министарства одбране и спољних послова заједно са белоруским колегама припремити међудржавни договор о отварању руске базе.

Социјалдемократска партија, коју ће на изборима представљати Татјана Короткевич (38), залаже се да Белорусија буде потпуно неутрална и да на њеној територији нема никаквих војних база па ни страних војника.

То значи да, ако она победи, из Белорусије морају да оду руски пилоти и други официри.

Против отварања руске базе у Белорусији је и стари опозиционар Aлексеј Јанукевич, лидер партије Белоруски народни фронт.

– Отварањем руске базе садашње руководство нарушава неутралност која је проглашена уставом. Ми видимо шта се догодило на Криму где су Руси такође имали базу – каже Aлексеј Јанукевич.

НAТО УДВОСТРУЧИО ЛЕТОВЕ

У руском министарству одбране кажу да се 2015. број извиђачких летова авиона земаља чланица НAТО удвостручио, а број вежби у близини граница се повећао са 95 на 150. Почетком септембра у шест земаља источне Европе отворени су штабови чији ће задатак бити организовање снага за брзо реаговање. Ради се о Естонији, Летонији, Литванији, Пољској, Бугарској и Румунији.

За време боравка у Сочију на форуму Русија-Белорусија, који је одржан 18. септембра, о поменутој авио-бази Лукашенко је говорио са Владимиром Путином и оповргао тврдње „неких паметњаковића“ да се он окреће Европи и удаљава од Русије.

– Неки паметњаковићи у Русији, а и ми их имамо довољно, треба да престану са причама о тобожњем окретању Белорусије. Ми не намеравамо да мењамо приоритете спољне политике. Били смо заједно са Русијом и бићемо – казао је Лукашенко.

Белоруски војни експерт Aлександар Aлесин каже да је формирање нове базе у Белорусији заправо одговор суседним земљама које се наоружавају.

До распада СССР-а у Бобрујску су била два штаба, ваздухопловне и тенковске армије.

У тадашњој совјетској авио-бази су били бомбардери који су могли да носе атомско оружје.

Сада се планира да у овој ваздухопловној бази буду од следеће године многонаменски руски ловци који могу прецизно да гађају не само циљеве у ваздуху него и на земљи.

Извор: Новости.рс