Прочитај ми чланак

ЛОМЕ И ТУКУ СВЕ РЕДОМ: Албанци напали Грке, нереди у Бечу

0

turski nemiri

Албански националисти су после прекида утакмице између Србије и Албаније изазивали нереде широм региона, на југу Албаније, у Аустрији и у Црној Гори.

Припадници грчке мањине на југу Албаније су, после прекинуте фудбалске утакмице Србија-Албанија у Београду, били изложени нападу Албанаца, више од 30 пријава је аустријска полиција поднела након сукоба Албанаца и Срба у Бечу, а нереда је било и у Црној Гори.

Како наводи дневник „Катимерини“, око 100 лица са албанским заставама и транспарентима са националистичким порукама, довезло се у село Дервичани, у округу Ђирокастро, у непосредној близини границе са Грчком, и почело да ломи излоге продавница и паркиране аутомобиле, све док их није зауставила полиција.

Аустријска полиција поднела је 30 пријава због инцидента између Срба и Албанаца у Бечу, до којег је дошло услед синоћње утакмице репрезентација две земље у Београду.

У инциденту није било повређених и нико није ухапшен, наводи се у данашњем саопштењу полиције. Међутим, поднето је око 30 пријава због административних прекршаја, на пример, закона о употреби пиротехничких средстава, а у вези са 14 оштећених аутомобила, међу којима и полицијских, покренута је истрага поводом наношења тешке материјалне штете, додаје полиција.

Око 50 Албанаца, наводи бечка полиција, окупило се синоћ у 16.бечком округу, у улици Отакрингерстрасе, у којој се налази велики број угоститељских објеката чији су гости и власници грађани пореклом са простора бивше Југославије.

Они су, како је саопштила полиција, бацали флаше на један објекат чији су гости претежно Срби, и запалили су и пиротехничка средства. Полиција је успела да отера групу албанских провокатора, али се потом окупило око 200 Срба, који су покушали да пробију полицијски кордон.

Да би се спречили сукоби Срба и Албанаца у помоћ су позване специјалне јединице полиције ВЕГА и јединице са псима. Уз то је Отакрингерштрасе, са свим прилазима са Гиртла потпуно била затворена за саобраћај.

Бројно присуство полиције спречило је сукоб Срба и Албанаца, који су се разишли након два сата од почетка албанских провокација.

После поноћи полиција је, након што се ситуација потпуно смирила, отворила све улице, али је оставила повећано присуство униформисаних чувара реда током читаве ноћи у овом делу Беча.

Иначе, у Отакрингерштрасе је у прошлости у више наврата долазило до сукоба и окупљања навијача репрезентација земаља бивше Југославије и полиција је пред сваку утакмицу у стању приправности.

Прекид фудбалског меча Србија-Алабанија имао је одјеке у Црној Гори где су Албанци славили на улицама пар градова, а школско двориште једне средње школе је било поприште туче. Део просрпске опозиције тражио је да надлезни казне организаторе славља у знак подршке албанским фудбалерима, организованим синоћ у Улцињу, Тузима и Плаву.

Са друге стране, председник једне од партија које окупљају Албанце и бивши посланик Васељ Сиништај сматра да неко покушава да „тензије пренесе“ у Црну Гору. Албанци у Улцињу, Тузима крај Подгорице, те у Плаву, славили су синоћ, уз албанске заставе и националне песме, прекид меча Србија-Албанија у Београду.

Током дана у гимназији у Тузима потукли су се средњошколци, њихови родитељи и рођаци, а разлог је наводно славље албанских средњошколаца који су у школи прославили прекид фудбалског меча.

У тучи су лакше повређена четири дечака, саопштено је из болнице у Погорици. Полиција, као ни руководство школе, за сада се нису огласили поводом инцидента.

Славље у црногорским градовима у којима Албанци чине већину, изазвало је реакцију Нове српске демократије (НОВА), чији је посланик Емило Лабудовић током скупштинске седнице затражио одговорност организатора славља, оцењујући да је оно организовано.

„Поводом инцидента који је настао јавним приказивањем мапе велике Албаније, која укључује и значајну територију Црне Горе, организовано се изашло на улице Улциња. То је озбиљно безбедносно питање и ја тражим да овај парламент јавно позове врховног државног тужиоца, да испита овај случај и пронађе организаторе“, рекао је Лабудовић.

Бивши посланик и председник једне од партија које окупљају Албанце у Црној Гори, Васељ Сиништај оценио је да неко покушава да „тензије“ из Београда пренесе у Црну Гору. Сиништај је Порталу Аналитика рекао да је славље на улицама неколико црногорских градова организовано због резултата утакмице и саопштио да не треба подржавати слављење инцидента.

(Бета, Танјуг)