Прочитај ми чланак

Букти побуна против Иванова

0

makedonijaСкопље – Три особе и један новинар су повређени, а 12 демонстраната је ухапшено током протеста који су другу ноћ заредом одржани у Скопљу због одлуке македонског председника Ђорђа Иванова да аболира чак 56 високих партијских, државних и полицијских функционера, највише из владајуће ВМРО-ДПМНЕ.

Ситуација је ескалирала када је већа група младића поломила сва стакла на канцеларији председника Иванова у центру Скопља, одакле су потом на улицу избацили намештај и спалили га. Запаљена је и слика Иванова. Зграда Председништва била је засута јајима и камењем.

У протестима је учествовало више од 3.000 људи. Они су се спонтано организовали преко социјалних мрежа, а подржало их је руководство највеће опозиционе Социјалдемократске странке. С друге стране, владајућа ВМРО-ДПМНЕ је аутобусима из унутрашњости земље испред Скупштине Македоније довела своје присталице који су подржавали одлуку Иванова. Између те две групе постављен је дупли кордон полиције, тако да је избегнут сукоб.

Демонстранти су се разишли око поноћи, а противници аболиције одговорних за аферу прислушкивања, коју је прошле године обелоданио лидер опозиционе СДСМ Зоран Заев, најавили су да неће одустати од протеста све док Иванов не повуче своју одлуку и не поднесе оставку. То се вероватно неће догодити јер је одлука Иванова о аболицији тајно договарана у штабу владајуће ВМРО-ДПМНЕ са врхом те партије. Позивајући се на страначке изворе, Дојче веле на македонском језику истиче да је реч о нарученом и добро испланираном пакету мера донетом у договору с најужим врхом ВМРО-ДПМНЕ.

Бивши министар аболиран 16 пута

Иванов је помиловао 56 људи, а неке од њих и по 10 и више пута. Рекордер је високи функционер владајуће ВМРО-ДПМНЕ и бивши министар за саобраћај Миле Јанкиевски, који је аболиран чак 16 пута! Иза њега је бивша министарка полиције Гордана Јанкуловска, за коју је Иванов потписао 11 помиловања. У првој тројки се нашао и бивши шеф тајне полиције Сашо Мијалков са шест помиловања.
На листи се налазе и бивши премијер и лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, председник Скупштине Трајко Вељановски, секретар владе Кирил Божиновски, директор тајне службе Горан Грујевски, бивши директор бироа за јавну безбедност МУП Љупчо Тодоровски… Аналитичари и правници сматрају да ова одлука представља рушење уставног поретка земље.

Прва мера је била да Уставни суд Македоније врати председнику државе надлежност за помиловања, а друга да влада поништи све одлуке које су донели министри из редова СДСМ. Тај задатак је испуњен, а уследиће и друге мере. Одлука Иванова је претходно детаљно била анализирана, а у његовој „правној одбрани“ су коришћени исти аргументи које је и Уставни суд користио да објасни своју одлуку о враћању председнику надлежност за помиловања.

Тајминг објављивања председникове одлуке о општој аболицији био је пажљиво одабран – на сам дан посете Македонији председника Словеније и председнице Хрватске Борута Пахора и Колинде Грабар Китаровић. Њихов боравак у Скопљу требало је да послужи као заштитни тампон од прве реакције и „удара“ јавности и опозиције, односно да Иванов, под изговором заузетости због посете високих гостију, не би морао да образлаже ту своју одлуку, што је он и учинио.

На основу искуства са „млаким и краткотрајним протестима против одлуке Уставног суда“, током договарања је било процењено да ће и ово „чудо трајати три дана“, а ако евентуално буде било дуготрајнијих реакција и протеста, да они буду пресечени другом „јаком темом“, која ће дефокусирати пажњу с одлуке Иванова о аболицији.

Д. Љ. Јоксић / Вести