Прочитај ми чланак

ЗРЕЊАНИН – ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ: Отворена изложба о страдању деце у усташком логору

0

logor_za_decu

Изложба, на 45 паноа, у три тематске целине, оригиналним документима потврђује масовно уништавање деце, али и хумано спасавање са губилишта.

У Народном музеју у Зрењанину  је отворена излозба под називом „Били су само деца“, која сликом и речју приказује страдање 19.432 деце, уморене у усташком логору Јасеновац, током Другог светског рата са подручја тзв. НДХ.

Аутори изложбе су публициста Драгоје Лукић, преживели логораш Јасеновца, и музејски саветник Музеја жртава геноцида Јован Мирковић који је говорио на отварању.

Изложба, на 45 паноа, у три тематске целине, оригиналним документима потврђује масовно уништавање деце, али и хумано спасавање са губилишта.

Тематске целине су „Држава злочина у огледалу чињеница“, „Јасеновац гробница 19. 432 девојчице и дечака“ и „Светло хуманости у тами зла“.

На 46. паноу дат је бројчани преглед уморене и идентификоване деце у јасеновачким логорима са подручја НДХ, по срезовима.

emaciated-and-sick-children-suffering-at-jasenovac

Мирковић је рекао да страдање деце представља само део укупног броја идентификованих жртава на подручју НДХ који је достигао стравичну цифру од 455.973 људи, жена и деце.

Он је рекао да је то 7,25 одсто од претпостављеног броја становника на подручју некадашње НДХ. Међу страдалима Срба је било 64 одсто, Хрвата 17, муслимана 7 , Јевреја 6,3 и Рома 2,7. одсто

Вршилац дузности дирекотра Музеја жртава геноцида Вељко Ђурић Мишина рекао је да се нада да ће тај музеј прикупити податке о укупном страдању Срба у ратовима током 20. века.

„Ово је тешка изложба за гледање, али злоцине не смемо заборавити да се не би поновили, рекао је Ђурић.

Излозба „Били су само деца“ приказана је 30 пута, од тога 15 у градовима Србије, пет у Републици Српској, једанпут у Црној Гори и девет у градовима Италије.

Изложба у Зрењанину цији је надлежни кустос Владислава Игњатов трајаће до 5. новембра.