Прочитај ми чланак

ЗАШТО СЕ У ХРВАТСКОЈ ПЛАШЕ ДА У СЛУЧАЈУ НАПАДА неће моћи да рачунају на помоћ САД

0

Подаци НАТО-а показују да захтев за улагање два одсто укупног БДП-а у одбрану не поштују ни Немачка, Француска, Канада, као ни још 20 земаља чланица НАТО.

l

Подаци НАТО-а показују да захтев за улагање два одсто укупног БДП-а у одбрану не поштују ни Немачка, Француска, Канада, као ни још 20 земаља чланица НАТО.

Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп подигао је прашину током кампање изјавом ће Вашингтон два пута размислити да ли ће да пружи подршку некој чланици НАТО-а уколико буде потребе, пошто земље већина чланица не улаже довољно средстава у тај одбрамбени савез.

Подаци НАТО-а показују да захтев за улагање два одсто укупног БДП-а у одбрану не поштују ни Немачка (1,2%), ни Француска (1,8%), ни Канада (1%), као ни још 20 земаља чланица НАТО, пише портал ДефенсеОне.

Чак ни источноевропске земље попут Летоније која се граничи с Русијом и суседне Литваније троше мање него што је планирано у 2016. години, преноси загребачки Јутарњи лист, који се посебно забринуо јер би у случају хипотетичког напада на Хрватску изостала помоћ Америке под Трампом.

Словачка и Мађарска – обе државе се граниче са Украјином – такође не улажу два одсто БДП-а у одбрану.

Трамп је рекао да је НАТО савез успостављен како би се суочио с претњом – Совјетским Савезом – који више не постоји и да је савез ‘застарео’ и лош за Америку која у њега улаже највише новца (чак 3,6 одсто свог БДП-а што износи више од 70 одсто укупног буџета НАТО). Трамп је говорио да САД добијају премало за пакт који је усидрен у Европи, а води га Америка.

„Уколико дође до руског напада, мораћемо да видимо да ли су чланице задовољиле захтеве, а онда да одлучимо хоћемо ли прискочити у помоћ“, рекао је Трамп раније ове године.

Грчка (2,4%), Велика Британија (2,2%), Естонија (2,2%) и Пољска (2%) су једине од 28 чланица које улажу по договору, док Словенија (0,9%), Шпанија (0,9%), Белгија (0,9%), Луксембург (0,4%) у одбрану улажу мање од 1 одсто, показују статистички подаци.

Хрватска, Португал, Бугарска, Албанија, Данска, Немачка, Холандија, Словачка, Италија, Чешка, Мађарска и Канада улажу између 1,2 и 1,4 одсто БДП-а. Француска, Турска, Норвешка, Литванија, Румунија и Летонија троше између 1,5 и 1,9 одсто БДП-а.

k

Извор www.defenseone.com

Шеф НАТО-а Јенс Столтенберг у недељу је изјавио да не постоји опција да савез остане без САД.

„Суочавамо се с великим изазовима што се тиче безбедност. Није време да се сарадња Европе и Сједињених Држава преиспитује“. Он је нагласио да се САД једини пут позвао на члан 5. Вашингтонског споразума (оружани напад на једну чланицу је напад на све чланице НАТО), после напада 11. септембра на Светски трговински центар.

„Више од 1.000 Европљана служи у Авганистану и члан 5. плаћају чак и животима, у операцији која је била директни одговор за терористички напад на САД.“