Прочитај ми чланак

ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: Огњена Марија опомиње грешне

0

Света великомученица Марина, у народу позната као Огњена Марија, је хришћанска светитељка, коју православна црква слави 30. јула по грегоријанском, односно 17. јула по јулијанском календару.

Огњена Марија, света мученица Марина, била је родом из Антихије. Крстила се у 12 години и због вере у Исуса Христа страдала је у време цара Диоклецијана.

Према хришћанском предању, света великомученица Марина посечена је мачем у 16. години, јер није хтела да се одрекне вере у Исуса.

Према народном веровању, света Марина пали и кажњава огњем као и свети Илија, који кажњава громом.

Обичај је да се на овај празник, када због велике врућине “гори небо и земља”, не раде никакви послови. Веровања су да је оне који су радили на овај дан кажњавала палећи им сено, њиве и домове.

Празник није обележен “црвеним словом”, али се ипак веома поштује и у цркви у народу. Поједине породице обележавају је као крсну славу, један је од најпоштованијих женских празника.

Oбичаји налажу да се никакав посао не сме радити тог дана, а посебно радови на пољу. У народном предању чувају се примери о ватри која је у вреле празничне дане спалила жито, сено и домове људи који су се огрешили радећи на празник Огњене Марије.

Сава Петровић из села Губин, један је од ретких ко је преживео Огњену Марију 1941. године, те је изјавио:

„Ми би рекли овде да је Огњена Марија удешљива. Ако те шта тог дана деси, не можеш се избавити; ако ватра плане, не можеш је угасити. А буде, баш тог дана, честито се и не наоблачи па плане и загрми у пласт сена или крстину жита – све изгори до последње сламке… Отуда и песма у народу:

Огњем пржи Огњена Марија,

Громом бије Громовник Илија,

Миром мири Мирносна Марија…

А не буде вазда по правди и заслузи. Деси се, као тог злог лета 1941, да се удружи сила и неправда, да бог зажмури и ђаволу у сватове дође, и онда све наопако обрне – казна страшна стигне безгрешнике…”

Део моштију свете мученице Марине чува се у светогорском манастиру Ватопед, као и у манастиру Св. Марине на планини Ланга, на албанској страни Охридског језера, посвећеном овој светитељки, који посећују православци, али и муслимани.