Прочитај ми чланак

УЈКА СЕМ НЕЋЕ МИРНО ПОСМАТРАТИ Мундијал у Русији

0

Вашингтон неће дозволити Путину да се купа у слави успешно организованог Светског првенства. Донбас би требало да буде на опрезу

Спортски догађаји су одличне прилике за примену ,,меке моћи“. Адолф Хитлер је отворио Олимпијске игре у Берлину 1936. како би пројектовао слику мирољубиве, бенигне Немачке. Западном свету није сметало да учествује у таквом догађају.

Али кад се ради о Русији, заоставштина два догађаја којим је ова земља била домаћин је укаљана политичким контроверзама. Ради се о летњој Олимпијади у Москви 1980. и зимској Олимпијади у Сочију 2014.

Године 1980, западни свет предвођен Америком је бојкотовао догађај у знак протеста против совјетске интервенције у Авганистану. Онда је 2014. Запад скренуо светску пажњу са зимске Олимпијаде у Сочију на смену режима у Украјини за коју је Русија била жалосно неспремна, што је потом довело до каскадних санкција САД и ЕУ.

Али Владимир Путин је осведочени заљубљеник у спорт, а Русија се нашла у улози домаћина најгламурознијег спортског догађаја на свету – ФИФА светског првенства за 2018. годину, од 14. јуна до 15. јула.

УКРАЈИНА КАО ГЛАВНИ КАНДИДАТ

Мора да је Москви лакнуло што нема западног бојкота догађаја, а три европска тима су фаворити за трофеј, и то судећи по кладионицама – немачки (5.5), француски (6.5) и шпански (8.0). Француски председник Емануел Макрон је прошле недеље у Санкт Петербургу рекао да намерава да посети Русију поново уколико Француска доспе у финале.

Међутим, велико је питање да ли ће Вашингтон да дозволи Путину да се купа у слави успешног Светског првенства. Руски домаћини грицкају нокте док грчевито посматрају Сирију и Украјину. Ударац би у Сирији могао да дође из било ког правца – терористички напад, понижавајући удар на руске ефективе или чарка са америчком војском размештеном у Сирији. Но, вероватноћа тога је ниска.

Русија је у пуној приправности и има предност у Сирији. Протеклих недеља су велики руски транспортери долетали са значајним количинама оружја. И у политичком смислу је поредак у Сирији такав да обрачун између Русије и Запада не делује вероватно.

Било какав озбиљан потез за срамоћење Путина у предстојећим недељама може потицати једино из Украјине. Донбас је регион где треба бити опрезан. Припреме се одвијају – нове испоруке НАТО оружја и пристизање још плаћеника је примећено у Украјини, што не може бити пуко позирање за медије.

Председник Порошенко очајнички жели да се интегрише у Запад сада када интересовање САД и ЕУ за њега слаби. Екстремно је непопуларан са рејтингом од свега 6 одсто подршке, а мора да се суочи са председничким изборима следећег марта. Распламсавање у Донбасу би могло да му помогне да поново изрони као ,,човек Запада у Кијеву“.

Наравно, уколико у Донбасу избије крвави конфликт, Москва може да заборави на наде о новом почетку са ЕУ – нарочито са Немачком и Француском. Европско јавно мњење би чак могло да тражи још казнених санкција против Русије, што би био благослов за Америку да обнови своје трансатлантско вођство у времену у којем је тупа рика повлачења евроатлантизма у Европи заглушујућа. Путину се црно пише ако буде интервенисао у Донбасу, а црно му се пише и ако не помогне рускојезичним сепаратистима у региону.

УПОЗОРЕЊЕ ХЕЈЛИЈЕВЕ

Интересантно је да је Савет безбедности УН отворио случај Украјине 29. маја како би дискутовао о наводној руској улози у обарању путничког авиона изнад Донбаса 2014. године. Америчка амбасадорка при УН Ники Хејли је нашироко причала о руском ангажману у источној Украјини и ,,анексији Крима“. Хејли је подвукла да ће САД тесно сарађивати са Француском и Немачком како би Кремљ научиле реду.

Упозорила је: ,,Док Русија не оконча своје нечувене акције у Украјини, позиција Сједињених Држава неће се променити… Док Русија не врати Крим под украјинску контролу, америчке санкције поводом инвазије Крима ће се наставити. А док Русија не повуче своје снаге из источне Украјине и не испоштује Споразум из Минска, наше санкције којим одговарамо на флагрантна недела у источном делу земље ће остати на снази“.

Коментари Хејлијеве ће пољуљати руске наде о генерисању меке моћи токпм ФИФА светског првенства. Свако избијање тензија у Донбасу може Вашингтону пружити изговор да прихвати захтев Пољске за успостављање трајне америчке војне базе у тој земљи, и то за читаву оклопну дивизију.

Варшава је понудила две милијарде долара да помогне у постављању инфраструктуре. Кремљ је упозорио 29. маја да ће такви ,,кораци експанзионизма“ дефинитивно ,,резултовати контрамерама руске стране како би се очувао баланс“.

Мора да руски домаћини жале што је амерички тим елиминисан из ФИФА такмичења након његовог запрепашћујућег пораза (2-1) од Тринидада и Тобага, што је смањило ниво интересовања америчке јавности за предстојећи догађај. Оно што забрињава је што Ујка Сем не воли да буде неми посматрач када се одвија неки светски догађај.