Прочитај ми чланак

У ДУГУ НЕВЕРОВАТНИХ 100 МИЛИОНА ЕВРА Уместо на лекове, трошили на плате, путовања

0

Здравствене установе у Србији укупно дугују 100 милиона евра. У овом тренутку 21 здравствена установа суочава се са блокадом рачуна. Неке од њих налазе се у блокади чак три године, док више од годину дана исти проблем има 11 установа.

stetoskop-doktor-lekar_620x0У потпуној блокади су седам домова здравља, 12 болница и хитних помоћи и две апотекарске установе – Панчево и Шабац са по 20 државних апотека. Износ њиховог дуга је 10 милиона евра.

Међу блокираним установама налазе се све установе западне Србије које припадају Здравственом центру Ужице, а које чини пет болница и 10 домова здравља, КБЦ Драгиша Мишовић, Здравствени центар Врање, Здравствени центар Сурдулица, Опште болнице Вршац и Бор, Домови здравља Савски венац, Лесковац, Ћуприја, Житорађа…

Болнице у блокади

ЗЦ Књажевац 3 године
КБЦ Драгиша Мишовић 1 месец
ЗЦ Ужице 1,3 године
ЗЦ Врање 3 месеца
ЗЦ Сурдулица 1,6 година
Специјална болница за рехабилитацију 2 године
Завод за Хитну помоћ Ниш 8 месеци
Општа болница Вршац 3 месеца
Општа болница Бор 4 месеца
КБЦ Приштина 2 године
Како “Блиц” сазнаје, болнице су новац за лекове, које им је РФЗО уплаћивао на рачун, користиле незаконито и то за исплате плата, стимулације, путовања, конгресе, али и за неуговорене запослене који су примљени без плана и одобрења РФЗО.

– Установе су блокиране због неплаћања текућих дуга. Дужници су блокирали њихове рачуне и преко судских извршилаца наплаћују дугове. Како су рачуни у блокади наплата се врши запленом медицинских апарата, возила хитних помоћи или заосталих лекова на лагеру. Ове установе не могу да врше плаћања, а новац за плате добијају преко другог рачуна који је држава заштитила да не може да уђе у блокаду. Запосленима се не плаћа прековремени рад, потребе лабораторија, као и сервиси апарата – прича извор “Блица” упознат са дешавањима у здрвству.

Апотеке у блокади

Апотека Панчево 8 месеци
Апотека Шабац 1 месец
Новац за лекове РФЗО овим установама сада плаћа асигнацијом, односно директно дистрибутерима. Да би се зауставило даље гомилање дугова и обезбедило несметано пружање здравствене заштите пацијентима, на предлог министра здравља Златибора Лончара, Влада је 25. јуна 2015. донела закључак којим је омогућено да РФЗО путем асигнације измирује обавезе ових болницама према повериоцима за лекове, крв и продукте од крви, енергенте, материјалне и остале трошкове, чиме је омогућено функционисање здравствених установа и измиривање обавеза према добављачима, како ови не би трпели последице због блокаде подрачуна установа.

Домови здравља у блокади

ДЗ Лесковац 3 године
ДЗ Ћуприја 2 године
ДЗ Житорађа 3 године
ДЗ Смедеревска Паланка 1,4 године
ДЗ Мајданпек 3 месеца
ДЗ Приштина 3 године
ДЗ Савски венац 2 године

Од почетка примене закључка Владе по уговорима о асигнацији реализовано је око 1,06 милијарди динара према добављачима здравствених установа чији су подрачуни у блокади, током 2015. године. Овим се постигло заустављање даљег гомилања дугова блокираних установа, међутим проблем заосталих дугова је остао без решења.

Још 90 милиона евра дуга

Поред 10 милиона евра дуга, постоје и дуговања која су изван законски дозвољених рокова плаћања (плаћања која касне). Према извештају Министарства финансија здравствене установе имају дуговања од још око 90 милиона евра. Нека дуговања домова здравља већ премашују њихов годишњи буџет.

РФЗО је у свом извештају о извршеним контролама за прву половину прошле године о наменском трошењу буџетског новца навео да је завршена контрола у 51 установи од којих је код 44 установе утврђено да постоје неправилности код наменске потрошње новца. Тачније код 86 одсто здравствених установа је утврђена злоупотреба коришћења наменских средстава РФЗО у износу од око 3 милиона евра. Упркос ненаменском трошењу средстава, РФЗО наставља да плаћа установама које ненаменски троше новац и даље.