Прочитај ми чланак

Сумње на коронавирус у Хрватској – чекају се резултати тестирања

0

Широм света број заражених и умрлих од коронавируса рапидно расте. У Хрватској службено није потврђен ниједан случај. Након вишеструких тестова отклоњена је свака сумња на заразу код пацијената у осијечком и сплитском КБЦ-у. После подне је стигла вест о још два сумњива случаја у Винковцима за које се резултати тестирања тек очекују.

Славонија опет у фокусу. Након Осијека, у винковачку болницу примљено је двоје младих пацијената са сумњом на коронавирус.

Ilustracija: Depositphotos/Sopotniccy

„Иначе су били на раду у Кини, последњих 10 дана. Јавили су се са одређеним симптомима, један с повишеном температуром, други с респираторним симптомима и с обзиром на препоруку министарства примили смо их у болницу и узели узорке те их послали у Загреб. По клиничкој слици рекли би не, пре би рекли не, него да, али чекаћемо резултате“, рекао је директор болнице у Винковцима Крунослав Шпољчић.

За први славонски случај, онај у Осијеку, у међувремену је дефинитвно утврђено да је негативан. Сумње више нема ни у Сплиту.

„Поступићемо према протоколу што се ради за такве пацијенте, он ће у догледном року бити отпуштен“, каже Борис Лукшић са инфектологије КБЦ Сплит.

У случају потврде вируса, у Винковцима тврде да у овом тренутку имају седам места за изолацију пацијената. У Сплиту, пак, поручују – спремни смо на све.

„Протокол који имамо сада код могуће појаве коронавируса смо ми већ више пута испробали у ближој прошлости, тако да очекујемо и неке друге болести, знамо како поступати. Препоруке су врло сличне, најважнији је проток информација и правовремено реаговање“, рекла је Дијана Нонковић са епидемиологије КБЦ Сплит.

А још два дана у карантину у свом дому мора боравити и студенткиња из Загреба која се вратила из Вухана.

„Сасвим нормална и прописана мера, то раде и у Америци и у Европи. Она нема никакве симптоме, надзор се може обављати код куће“, каже директорка Клинике за инфективне болести у Загребу Алемка Маркотић.

И док су Кинези за осам дана успели изградити читаву болницу, Клиника за инфективне болести у Загребу једина је релевантна за дијагностику, али као таква не може бити довољна за збрињавање пацијената уколико дође до епидемије.

„А ја бих била срећна да нама Кинези изграде нову болницу“, каже Маркотић.

Главна тема посете министра здравства Бриселу је организација превентиве и заштите грађана у земљама Европске уније. Док је он одсутан, из Града поручују – ако треба, ми смо ту.

„Нови министар држи све под контролом, има свој тим, међутим ако било што зашкрипи са државног нивоа, ускочиће Град Загреб. Ми у нашој канцеларији имамо довољно опреме која се може употребити, нешто смо већ и поделили“, каже Павле Калинић из Штаба за управљање хитним ситуацијама.

Од коронавируса до сада су преминуле 362 особе – једна на Филипинима, а сви остали у Кини. У Европи је 25 потврђених случајева. Тајландски лекари тврде да су излечили двоје пацијената из Вухана.

Четворо хрватских држављана који су јуче стигли у Француску у изолацији ће провести следеће две недеље.